13 února, 2023

Parkety v interiéru a jejich pokládka

Dřevěné parkety dříve zdobily reprezentační sály šlechtických sídel, pěkných pár let už je ale najdeme i v řadě běžných domácností. Mají své nepopiratelné kouzlo a při výběru kvalitních materiálů a správné pokládce i velmi dlouhou výdrž. Proto se i dnes těší velké oblibě.

Pokládka parket

Pokládka parket představuje jednu z nejnáročnějších podlahových montáží. Proto se vyplatí přizvat si na pomoc odborníky s bohatými zkušenostmi. Vždy je třeba dodržet několik pravidel. V prvním kroku je vždy zapotřebí připravit si vhodný podklad. Ten musí být dostatečně pevný, rovný a suchý. Za tímto účelem se často využívá vyrovnávací vrstva, kterou se dřevěný nebo betonový podklad překryje. Po jejím zaschnutí může započít samotná pokládka parket.

Aby byly parkety správně poskládané, vyplatí se naznačit si jejich rozložení na podlaze ještě před samotnou pokládkou. Postačí k tomu obyčejná křída a pravítko. Potom se pomocí speciálního lepidla jednotlivé parkety lepí k podlaze. Postupuje se poměrně pomalu, proto se vždy nanáší lepidlo jen na malý úsek a ke správnému přilnutí se používá gumová palice. Některé typy parket jsou vybaveny drážkami, díky kterým do sebe jednotlivé dílky dobře zapadnou, jiné se k sobě jen těsně srážejí. Při pokládce parket je třeba počítat s tím, že dřevo průběžně pracuje. Důležitým faktorem je míra vlhkosti v místnosti, která způsobuje rozpínání, nebo naopak smršťování podlahy. Proto se po obvodu podlahy vytváří takzvaná dilatační spára. Někdy se také doporučuje ponechat parkety před pokládkou alespoň pár dní v místnosti, aby se mohly přizpůsobit prostředí.

Při pokládce potom rozlišujeme několik různých způsobů a vzorů. Snad vůbec nejčastějším a nejoblíbenějším z nich je vzor zvaný rybí kost (anglicky herringbone), kdy jsou k sobě jednotlivé díly skládány do symetrického vzorce ve tvaru písmene V.

Pokládka parket v interiéru

Existují ale i jiné způsoby. Je to mimo jiné francouzský chevron, který je podobný rybí kosti, jen kratší strany dílků jsou v tomto případě oříznuty pod úhlem 30, 45 nebo 60 stupňů, aby společně vytvářely charakteristickou špičku. Dále rozeznáváme například anglický styl, kdy jsou parkety pokládány vodorovně pod sebe, jen následující řada se vždy posune o půl dílce, aby nebyly spáry přesně pod sebou, nebo rovnoběžný vzor, u kterého jsou parkety pod sebou naopak zarovnány.

Ošetření a údržba

Parkety se při pokládce zpravidla ošetřují vrstvou oleje nebo laku, která zvyšuje jejich odolnost. Zatímco lak vytváří trvanlivější film a usnadňuje další péči o parkety, olej zachovává přirozený vzhled dřeva. Každý nátěr má své specifické vlastnosti, které je třeba vzít při následné údržbě podlahy v potaz. Obecně platí, že parkety byste nikdy neměli vytírat příliš mokrým hadrem. Na lakované parkety lze použít šetrné čisticí prostředky (nejlépe takové, které jsou přímo určené na tento typ podlahy). Pokud dojde k poškození podlahy, například jejímu poškrábání nebo trvalému znečištění, je možná renovace. V takovém případě se parkety zbrousí a následně ošetří novou vrstvou oleje nebo laku.

Imitace parket

Klasické dřevěné parkety jsou sice krásné, ne všude si je ale z čistě praktických nebo i finančních důvodu můžeme dovolit. Jejich atraktivního designu se naštěstí ani tak nemusíme vzdát. Na trhu najdeme další podlahy s dekorem tradičních parket, které mohou být vyrobené nejen z vinylových nebo laminátových desek, ale třeba i z PVC. Vybrat si tak můžete přesně takovou variantu, která bude svými vlastnostmi, nároky na údržbu a cenou odpovídat vašim požadavkům.

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.