Ájurvéda je nejstarší ucelený lékařský systém o fungování a zásadách zdravého života. Tato celostní medicína bere člověka jako navzájem propojený a ucelený komplet. Jedná se tedy o propojení těla, mysli, duše a vitální energie jako takové. Protože především s energiemi pracuje ájurvéda ze všeho nejvíce. Objevte o přírodní nauce o životě více informací v tomto článku.
Ájurvéda v minulosti
První nejstarší zmínka o ajurvédě pochází z 1. století našeho letopočtu, a to konkrétně z Indie. V dalších zveřejněných spisech je už zmínka o ajurvédské chirurgii, včetně principů a základů lékařství. To se nacházíme o pár století později, kde se toto zázračné učení šíří do okolních zemí jako je Čína, Tibet, Persie nebo Řecko a Řím. Na základě znalostí této univerzální medicíny postupně začaly vznikat školy přírodní medicíny a systémy přírodního lékařství. I díky tomu se může ájurvéda pyšnit přívlastkem „matka všech léčebných postupů.“ Slovo ájurvéda můžeme vidět napsanou s dlouhým i s krátkým A na začátku. Dobře jsou obě varianty.
Ájurvéda, škola přírodní medicíny
Ájurvéda se snaží proniknout do samého jádra nemoci. Zaměřuje se nejen na skutečnou příčinu daného problému, ale i na samotný zárodek komplikace. K léčbě nemocí využívá zejména přírodní oleje. Protagonisté ájurvédy tvrdí, že vše je se vším propojeno. Disharmonie tkví ve špatném způsobu stravování, životních návycích, negativním myšlení a stresu i emoční nerovnováze. Tento směr zdraví se snaží předcházet všem již zmíněným neduhům tím, že se zaměřuje na pravý opak. To znamená na prevenci. Zaměřit bychom se v prvé řadě měli sami na sebe (co takto vyzkoušet techniku Mindfuless, která mimo jiné také pochází z Indie).
O ajuvédě se tvrdí, že je to nauka o dlouhověkosti. Když se jejími principy budete řídit, budete žít zdravý a plnohodnotný život, díky kterému se můžete dožít sta a více let.
Zdravý život pomocí propojení tří základních energií
Ájurvéda se snaží o rovnováhu, a to ve všech rovinách. A právě proto, abychom harmonie mohli dosáhnout, pracuje ajurvéda se třemi základními energiemi. Tato východní nauka věří, že člověk se rodí se všemi těmito třemi. V průběhu života se ovšem od některé z energií odchyluje více, od jiné naopak méně. Jakákoliv nemoc nastává v případě, kdy jsou tyto energie v nerovnováze (vakriti). Nikdo z nás není úplně čistý typ, ovšem vždy jedna z následujících energií převládá. Tři základní typy podle ajurvédy jsou:
- Typ vatta (éter a vzduch)
- Typ pitta (oheň a voda)
- Typ kappa (voda a země)
Typ vatta
Čisté vatty jsou buď hodně malého, nebo naopak vysokého vzrůstu. Od přírody mají štíhlou, někdy až vyhublou, asymetrickou postavu. Jsou bystré a rychle se orientují v novinkách. Pro vatty je to pravé ořechové, když si můžou zalézt někam, kde je teplo a zároveň i vlhko. Proto ideální odpočinek je pro ně horká koupel nebo parní sauna. Jejich stravovací návyky jsou nepravidelné. To jde ruku v ruce s tím, že se brzy unaví. Zaměřit by se měli například na jógu, díky které se krásně protáhnou, zpevní i zrelaxují zároveň. (Věděli jste, že jóga je součástí ajuvédského léčení?) Vatty mají dar v podobě kreativity a komunikace. To znamená, že nikdy nezkazí žádnou legraci.
Typ pitta
Dominantní pitty bývají zpravidla středně vysoké s pevnou tělesnou stavbou a proporční postavou. Jsou velice emotivní a vášnivé. Když se do něčeho zakousnou, jen tak pro nic za nic se toho nepustí. Jí pravidelně, tudíž si můžou váhu regulovat podle toho, jak zrovna potřebují. Dávají přednost spíše aktivnějšímu způsobu života. Nejsou příliš velkými zastánci horka. Proto dovolená v horách nebo lezení po skalách je pro ně ta správná trefa do černého! Měli by využít svého podnikavého ducha a zkoušet vše, co je láká. Odměna je nemine.
Typ kappa
Čistý typ kappa je labužník tělem i duší. Rádi si dopřávají gurmánské pochoutky i lenošení na pláži. Ovšem občas je dobré se z denního snění vrátit do reality. Typ kappa má totiž, bohužel, největší predispozice k přibírání. Korigování váhy jim dělá největší potíže ze všech tří typů. Je to způsobeno především pomalejším metabolismem. V jejich případě je ideální volba jídelníček na míru, který spojí s pravidelným pohybem. Pro začátek je výborná chůze nebo pomalejší běh. Vynikají klidnou a mírnou povahou. Pyšní se krásnýma, velkýma očima a zářivými silnými vlasy. Když využijí své empatie a stabilnosti, najdou uznání zejména v rodinném prostředí.
Ájurvéda a stravování
Nyní si představme ájurvédu a stravování. Všeobecně podle tohoto prastarého učení jíme proto, abychom načerpali potřebnou energii a živiny. Nejlepší variantou je jíst z čerstvých, domácích potravin, které si tepelně upravíte doma v kuchyni. Popřípadě si dejte záležet na výběru kvalitní restaurace. Při konzumaci je důležité soustředit se pouze na jídlo. Nenechte se ničím rozptylovat. Velikost jídla by měla být tříčtvrteční. To znamená, že bychom se měli cítit syti, ale nemělo by nám být těžko. Doplňovat tekutiny je vhodné zhruba půl hodiny před a půl hodiny po jídle. Zapomeňte na sladké nápoje nebo alkohol. Díky tomu, že nějakou dobu alkohol vynecháte, ulevíte i vašim játrům, které budou mít tu možnost se pročistit. Ideální variantou je v tomto případě obyčejná voda nebo bylinkové čaje. Hlavním jídlem dne je podle ajurvédy oběd. Naopak snídaně a večeře by měly být lehčí, aby se nám lépe strávily.
Jídelníček podle ajurvédy není vůbec komplikovaný. Naopak, i recepty jsou snadné. Aby vám po jídle nebylo těžko, nejprve pečlivě prostudujte, jaký typ u vás dominuje. Zatímco vatty mohou sníst podstatě všechno, protože jedí málo, ale pořád, kappy by měli vsadit na vyváženou a kvalitní stravu. Pro všechny tři typy ale platí jediné. Základní pravidlo, které „ajurvéda recepty“ hlásají, a to je to, že jídlo by se mělo vždy vychutnávat.
Knižní inspirace
Jestli vás tato východní nauka zaujala, inspirujte se knihami o ajuvédě. Pro všechny začátečníky a laiky doporučuji sáhnout po knize Tajemství Ájurvédy. Tato kniha o ajurvédě představuje nauku o životě tím, že se zaměřuje na metody a praktické tipy, jak dosáhnout emočního, fyzického i duchovního zdraví. Navíc je doplněná o návodné inspirativní obrázky.
A jaký názor na nauku o životě máte vy? Máte s ní osobní zkušenosti? Podělte se o ně s námi v komentáři!