6 března, 2021

5 tipů: Jak vybrat restauraci, kde se dobře a zdravě najíte

Každý má rád dobré jídlo. Někdy chceme poznávat nové chutě a jindy zase nemáme tolik času na vaření. Chceme si odpočinout od práce. Nebo potěšit drahou polovičku. A od toho jsou tu restaurace. Podle čeho poznáte skutečně dobrý podnik, kde se dobře a zdravě najíte? Sestavili jsme pro vás průvodce, díky kterému už vždy budete mít jasno, jak vybrat restauraci doma i v cizině.

Jak vybrat restauraci podle „čuchu“

Jste právě venku (ať už v Čechách nebo v zahraničí) a rádi byste zašli na rychlé a dobré jídlo? Poohlížejte se po podnicích, ve kterých je více lidí. Pokud restaurace zeje prázdnotou, není to příliš dobrý signál, především pokud je čas oběda nebo večeře. Větší množství hostů ukazuje na to, že vaří dobře a že tam lidem chutná.

Ještě větším plusem je, pokud jsou hosté opravdu místní, nikoliv turisté. Na to si dávejte pozor. V Čechách i v cizině narazíte na tzv. turistické pasti. Přemrštěné ceny, špatné jídlo. Tomu se chcete určitě vyhnout. Nenechávejte se zlákat lidmi s letáčky. Raději zastavte někoho, kdo je zdejší a zeptejte se ho, zda by vám nedoporučil, kde se najíst.

Další věc, na kterou byste si měli dávat pozor, je samotné menu. Jak je sestavené? Pokud je příliš přeplácané a restaurace nabízí milion druhů pokrmů, pravděpodobně nepůjde o příliš dobrý podnik a jídlo nebude stát za nic.

Spoléhejte na doporučení: Jak vybrat restauraci pomocí recenzí

Internet je neocenitelným pomocníkem v mnoha ohledech. Je tomu tak i při výběru restaurací. Dejte si ale pozor na to, jakým způsobem hledáte. Ne všechny recenzní portály jsou totiž relevantní. Tak například opatrně s TripAdvisorem. Na tento portál nepíšou recenze místní, ale pouze turisté. V tomto ohledu už jsou spolehlivější recenze na Google. Vyzkoušet můžete také Zomato.com nebo Restu.cz. Existují ale ještě lepší místa, kde hledat doporučení.

Jak vybrat restauraci podle doporučení
Jak vybrat restauraci podle doporučení? Spolehněte se na recenze od skutečných strávníků. Zdroj: Pixabay.com

Jak vybrat restauraci podle sociálních sítí

Facebook a Instagram jsou dobrým zdrojem informací o tom, jak vybrat restauraci. Stačí, když začnete sledovat některého food blogera nebo influencera, který se zajímá o jídlo. Také spousta kuchařů vlastní sociální sítě a sdílí zajímavé tipy na restaurace. Například Kamila Rundusová alias Kamu nebo Jan a Zuzana Valentovi.

Vyzkoušejte aplikace

Existuje spousta aplikací, které vám pomohou s výběrem restaurace. Najdete v nich i takové, které vaří alternativní stravu, například vegansky, low-carb nebo podle pescetariánské diety. Nebo mohou nabízet detox menu. Jejich používání je pohodlné a rychlé. Můžete vyzkoušet například tyto

  • DámeJídlo – ač funguje primárně jako aplikace pro objednávání jídla k vám domů, najdete v ní i recenze na podniky, které vám napoví, jak na tom daná restaurace je.
  • Zomato – Zomato má také svou aplikaci, kterou užijete i v cizině. Ať už hledáte zdravé hlavní jídlo nebo zdravé jídlo pro sportovce, orientace v aplikace je opravdu snadná a vše v ní najdete během pár minut.
  • Maurerův Výběr Grand Restaurant – za touto aplikací stojí Pavel Maurer a jeho tým, najdete v ní fundované recenze, se kterými budete mít hned jasno, kam zajít na dobré jídlo a jak vybrat restauraci.
Jak vybrat restauraci podle aplikací
Aplikace vám poradí, jak vybrat restauraci, kde se dobře najíte. Zdroj: Pixabay.com

Spolehněte se na hodnocení profesionálů

Kdo by neznal Zdeňka Pohlreicha a pořad Ano, šéfe. Při vybírání se můžete spolehnout i na jeho hodnocení. Nebo rovnou zajít do jedné z jeho restaurací, které najdete v Praze.

Obdobné hodnocení uděluje také již řečený Pavel Maurer, který založil a vydává průvodce nejzajímavějšími restauranty v České republice Maurerův výběr Grand Restaurant. Podniky, které ocenil, od něj rovněž dostávají nálepku, kterou hrdě vystavují na vchodových dveřích. Pavel Maurer navíc každoročně pořádá festival dobrého jídla Prague Food Festival. V rámci této akce se můžete seznámit se spoustou nových chutí a podniků. Jde tedy o další ze způsobů, jak vybrat restauraci.

A jak vybíráte restaurace vy? Podělte se s námi o vaše zkušenosti a tipy!