10 března, 2021

Očista jater: Jak ji provést v domácích podmínkách

Játra jsou největším vnitřním orgánem. Pokud nastanou nějaké problémy, je vhodné provést detox. Očista jater je velmi důležitá, protože játra jsou pro lidský život nepostradatelná. Metabolizují tuky a cukry, detoxikují organismus a jsou jakýmsi filtrem lidského těla. Bez jater se žít nedá, proto byste se o ně měli příkladně starat. Pomůže zdravý životní styl, ale ne všichni jej dodržují. Detoxikaci organismu můžete provést i doma. Jak na to? 

K čemu slouží játra a proč je nutné je pravidelně čistit 

Co to jsou játra? Je to orgán nacházející se hned pod hrudním košem. Je tvořen dvěma laloky a jeden je větší než druhý. Játra zpracovávají všechny živiny, vitamíny, toxiny a další látky co do těla přijdou a co se v těle tvoří. V játrech vzniká i žluč, která pomáhá v trávení tuků a vitamínů, a je skladována ve žlučníku. Často se tak stává, že pokud se přejíte něčeho velmi mastného a tučného, může vás bolet právě žlučník. Pokud se tak stává pravidelně, je to signál, že je čas zadat do Googlu heslo „očista jater a žlučníku”. 

Hlavní úlohou jater je detoxikace organismu od toxinů, ale produkují i enzymy a hormony. Jsou také hlavním orgánem odpovědným za látkovou výměnu. Játra jsou také zodpovědná za očistu těla od léků, antibiotik a alkoholu a jiných návykových látek. Ovšem dlouhodobý atak jim může uškodit. Proto tolik alkoholiků má zničená játra. Nestíhají všechno zpracovat a jsou jednoduše unavená. U narkomanů je to v bledě modrém.  

Pokud tedy víte, že jste měli v poslední době neřízený způsob života, přijali jste větší množství alkoholu a vaše strava nebyla zrovna příkladná, je dobré játrům pomoci s regenerací. Nejlepší období na detox je na jaře nebo na podzim, kdy má tělo dostatek sil. Avšak dá se to provést kdykoliv, kdy je potřeba. 

První kroky k očistě jater 

V prvé řadě je třeba vyvážit stravu. Omezte alkohol na minimum, vyřaďte tučná smažená jídla, bílé pečivo, sladkosti, slané pochutiny, polotovary, instantní jídla a snažte se o domácí plnohodnotnou stravu. Už jen tady tím omezením, svým játrům ulevíte. 

Vynecháním smažených jídel přispějete k očistě jater.
Vynecháním smažených jídel přispějete k očistě jater. Zdroj: Pixabay.com

Jednoduše by se dalo říci, že prospěšná jsou všechny druhy zeleniny a ovoce. Především ty, které obsahují betakaroten a síru. V obchodě tedy sáhněte po červeném a zeleném ovoci a zelenině. Připravte si z nich šťávy, uvařte polévku, nachystejte chutný šťavnatý salát. Výborné jsou jablka, červená řepa, mrkev, cibule, chřest, brokolice, řapíkatý celer apod.  

Ke správné funkci pomůže i pití bylinných čajů, různé doplňky stravy, superpotraviny, různé druhy rostlinných olejů. Očista jater pomocí bylinky je velmi jednoduchá. Nakupte ostropestřec, pampelišku a kopřivu a zakomponujte je do svých jídel, salátů, polévek a denně uvařte dva šálky čaje. Dalším variantou je dát se na vegetariánství. Očista jater tak půjde sama od sebe.

Superpotraviny, které pomáhají

 • Spirulina 
 • Zelený ječmen 
 • Chlorella 
 • Mladá pšenice 

Také je vhodné do smoothie přidat hrst hrášku, polníčku, špenátu apod. Tedy potravin výrazné zelené barvy. Je to známka přítomnosti chlorofylu, což je skvělý pomocník v čištění organismu. Superpotraviny jsou dnes k dostání ve formě prášku nebo sirupu. Jednoduše přimícháte lžičku do pití a vypijete. 

Zeleninové a ovocné šťávy jsou známé nápoje při očistě jater.
Zeleninové a ovocné šťávy jsou známé nápoje při očistě jater. Zdroj: Pixabay.com

Zařazením superpotravin do svého života pomůžete i dalším orgánům. Pozitivně působí i na trávicí trakt, tedy žaludek, střeva, na močové ústrojí (močový měchýř, ledviny) a jsou i skvělými antioxidanty.  

Kdy zpozornět a zařadit přírodní očistu jater 

Možná nyní přemýšlíte, jak vůbec poznat nemocná játra. Ne vždy vás upozorní bolest. Ta se většinou projevuje, pokud je devastace ve vysokém stupni. Je tedy lepší poznat nemocná játra podle příznaků, které vám dlouho dopředu napovídají, že se s vaším tělem něco děje. Na zdraví si dávejte velký pozor, je to to nejcennější, co máte. Často se to stává workoholikům. Ti nemají čas na pořádné jídlo, ani se sledovat a pak bývají mnohdy překvapení. 

První známkou špatné funkce jater je zvýšená chuť na kyselé jídlo. Dalšími symptomy jsou

 • Pálení žáhy 
 • Lupénka 
 • Tmavé skvrny na těle 
 • Žlučníkové kameny 
 • Bolest břicha a žlučníku 
 • Žloutenka 

Pokud máte některé z uvedených potíží, dopřejte si očistnou kůru. Odložte ji však v případě, pokud zrovna procházíte nějakou nemocí, jste těhotná, jste krátkou dobu po rozsáhlém zánětu či infekci. Přeci jen musí mít tělo sílu se soustředit na regeneraci.  

Domácí očista jater 

Co se týká domácí očisty a její rychlosti. Jsou dva tábory. Jedni uznávají a doporučují pouze dlouhodobý proces. Takže postupné zavádění superpotravin do stravy, zvýšená konzumace zeleniny a ovoce, přeformátování se na zdravější způsob života. To souvisí jak s vyváženou stravou, tak sportem. U sportu okysličujete krev, což je také potřeba. Občas si dopřát i šálek bylinkového čaje, bylinky a léčivé rostliny přidávat do jídla a postupně se tomu zcela přizpůsobit. Pak se dostaví i výsledky. 

Očista jater je spojena s pitím bylinných čajů.
Očista jater je spojena s pitím bylinných čajů. Zdroj: Pixabay.com

Druhá skupina věří, že detoxikaci lze provést během kratší doby. Je to spíše otázka dní a týdnů než měsíců. Protože když má člověk problém, chce ho řešit ihned a zbavit se například pigmentových skvrn po požití i malého množství alkoholu, bolesti břicha po vydatné české kuchyni a nemuset neustále pít zeleninové šťávy. Jejich konzistence a chuť je totiž jedinečná, a ne každý tomu přijde na chuť. Zcela změnit svůj zajetý životní styl je těžké. Proto si mnoho lidí raději dopřeje a čas od času prožene své tělo řízenou domácí detoxikací. 

Jak na očistu jater během 24 hodin 

Dlouhodobý proces byl již popsán, nyní se podívejte, jak provést detoxikaci těla a samotnou očistu jater během jednoho dne. Není to něco, co by vám lékař doporučil. Pokud jste však v plné síle a nemáte obavy, můžete se o této metodě přesvědčit sami. Na internetu je hodně diskusí na toto téma a najdete i jednotlivé zkušenosti. K proceduře je třeba se dopředu připravit a zakoupit epsomskou sůl.  

Celý týden před jednodenní detoxikací vynecháte tučné, smažené a mastné potraviny. Přestanete pít kávu, alkohol, a naopak se budete prolévat čajem a ovocno-zeleninovými šťávami. Zvýšíte příjem vlákniny v jídle. Pokud lze zcela se vyhnete i bílé mouce a sladkostem. Vynecháte i tuky. Takže v podstatě budete jíst týden jen ovoce a zeleninu, libové maso, saláty a vše v plané variantě. Budete hodně chodit na malou stranu, protože musíte vypít aspoň 3 l tekutin denně. 

Pak nastane den D, kdy se vrhnete na samotnou očistu. Uděláte si klystýr, který zakoupíte v lékárně a připravíte si epsomskou sůl, grapefruitovou šťávu a olivový olej. Sůl rozbíjí žlučníkové kameny a je projímavá. Olej se šťávou umí nastartovat detoxikaci. 

 • Po celý den v pravidelných intervalech, budete různě popíjet solný roztok rozdělen do 4 dávek. Celkově za 24 hodin zkonzumujete 750 ml roztoku soli a vody.  
 • V deset večer do sebe kopnete ještě smíchanou emulzi 125 ml šťávy a 125 ml oleje.  
 • Poslední jídlo si dopřejete v poledne, pak již nejíte a další vás čeká v 10:00 hodin dalšího dne. To je kůra ukončená.  

Po této proceduře z vás budou vycházet kameny žlutozelené barvy. Měli byste tedy být ještě celý den doma. S normální stravou pak musíte opět začít zvolna.  

Očista jater a její 4 důsledky 

 1. Redukce hmotnosti – Tím, že pročistí játra, bude lépe fungovat i tvorba žluči. A ta, jak již víme pomáhá rozkládat tuky. Takže pokud chcete zhubnout, měli byste začít vnitřně, a to právě očistou těla. 
 1. Tvorba imunity – Víme, že imunita se tvoří hlavně ve střevech. A játra s nimi úzce souvisí. Pokud je budete mít zdravé a fungující, bude i váš imunitní systém fungovat lépe. Víte, že posílit imunitu lze i pomoci potravin? 
 1. Odbourání žlučových kamenů – Kameny způsobují vyšší cholesterol, který je pro zdraví nebezpečný. A víme že očistou se jich zbavíte. V těle jich můžete mít až 200. 
 1. Více energie – Pokud si dlouhodobě připadáte unavení, může vám očista vrátit energii. Játra mohou být zanesená velkým množstvím toxinů a nemají tolik prostoru na tvorbu enzymů a posunu živin a vitamínu do krevního řečiště. 

A co vy a zdravá játra? Měli jste někdy těžkosti? Co vám pomohlo se jich nadobro zbavit? Napište nám a podělte se o zkušenosti.

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.