8 července, 2021

Lenost: Jak se ji zbavit a začít být produktivní?

Lenost je jedna z vlastností, která je nejen podle desatera brána jako hřích. V dětství jsme od rodičů často slýchali, že s leností daleko nedojdeme. A tohle všechno je samozřejmě pravda. Pojďme si společně na tuto mršku posvítit a říct si, jak se jí zbavit a začít být produktivní.

Co je lenost?

Lenost podle celostní medicíny znamená stagnaci a psychický blok. Určitě to znáte velice dobře. Lenost je často propojená s prokrastinací, kdy odkládáte věci, do kterých se vám nechce „na později.“ Nic vás nebaví a stagnujete. Nutíte se do úkolů, které víte, že se musí splnit, ale přitom vaše mysl bloudí v myšlenkách diametrálně vzdálených realitě.

Jak na lenost?

Určitě se shodneme na tom, že ani jedna z výše zmíněných možností nepomáhá. Násilné přemlouvání se do úkolů, do kterých se nám nechce, ani lelkování tedy není tou správnou volbou. Lék na to, jak překonat lenost, je zaměřit se na tu činnost, která pohladí vaši duši. Aktivitu, kterou milujete a můžete se v ní úplně ztratit a jet si v tzv. flow stavu. V tomto rozpoložení se dají dělat i úplně běžné věci s naprostou oddaností. Pokuste se přemoct lenost tak, že si povinnost a slůvko „musím“, změníte ve slovo vášeň a „chci.“

Co je lenost
Naslouchejte svému srdci a změňte program z „musím“ na „chci.“ Zdroj: Pixabay.com.

Nechte volně proudit energii

Podle čínského učení Feng Shui, někdy psáno jako Feng-šuej, je pro harmonii důležité proudění energie. Bloky a nemoci v našem těle se tvoří tak, že energie čchi je uvězněná a touží opět volně dýchat. Jak se říká, tak všechno je to jen v naší hlavě a programu naší mysli. Zaměřte se proto na sebe a posilte svoje zdravé sebevědomí. Staňte se nestranným pozorovatelem myšlenek pomocí techniky mindfulness nebo vyrazte do hor a vyzkoušejte na vlastní kůži kouzlo ekoturistiky.

Naslouchejte svému srdci

Je naprosto v pořádku dát průchod vlastním emocím, které nejsou vždy příjemné. Úzkost a lenost v těhotenství u žen je typický příklad. Ženy všeobecně jsou daleko více ovlivněné hormony spojené s ženskou cykličností. V tomto případě recept, jak přemoct lenost, je naslouchat svému srdci a nebát se dovolit přibrzdit a více odpočívat. Začtěte se do zajímavého příběhu nebo knihy o osobním rozvoji. Zažeňte krátkodobou lenost spojenou s depresí aktivitou, kterou zrovna vaše tělo potřebuje.

Lenost v těhotenství
Těhotenství je období, kdy je žena více než kdy jindy ovlivněna emocemi, ke kterým neodmyslitelně patří i lenost. Zdroj: Pixabay.com.

Lenost a deprese

Krátkodobá pasivita je v pořádku, ale zbystřete v případě, kdy lenost a deprese trvají delší dobu. Kombinace těchto dvou emocí může poukazovat na psychický blok, nebo dokonce i nemoc. Proto se nebojte obrátit na odborníka. Vypovídání u terapeuta nebo osobního kouče, který vás nijak nesoudí, je někdy přesně to, co v danou chvíli potřebujete. Jindy je nezbytností poradit se s psychologem nebo i psychiatrem, protože lidská duše je velice citlivé téma, které byste v žádném případě neměli zanedbávat.

9 tipů, jak začít být produktivní

  • Vylezte z postele – v éře home office jsme hodně zpohodlněli a často ani nevstali z postele. Pravidlo číslo jedna proto, abyste byli efektivnější, je vylézt z postele a vrhnout se do práce z jiného místa v domě.
  • Zaměřte se na pořádek a čistou mysl – Je jasné, že produktivita poklesne, když bude váš pracovní stůl přetékat nevyřízenou korespondencí a dalšími věcmi, které tam nemají co dělat. Klíčem k čisté mysli a vyhnání lenosti je uklizený stůl, kde má každá věc svoje jasně stanovené místo.
  • Stanovte si cíle a priority v životě – Kde se vidíte za deset? Zaměřte se na to, na co chcete. Vyrobte si nástěnku vizí nebo deníček, kam si budete svoje malé krůčky psát. Pravidelně si rekapitulujte a režírujte váš budoucí postup kupředu.
  • Identifikujte naléhavých 20 % – Tato technika tkví v tom, že si zvědomíte, které činnosti vás naplňují a posouvají dál. Právě na tyto aktivity se zaměřte a zbylých 20 % věnujte nezbytnostem, které hoří.
Lenost a deprese
Čistá mysl znamená i čistý a poklizený stůl. Zdroj: Pixabay.com.
  • Hledejte příčinu lenosti – Zeptejte se sami sebe, proč se vám zrovna do té konkrétní věci nechce. Najděte příčinu a pokuste se jí v ideálním stavu rovnou i vyřešit.
  • Myslete pozitivně – Jak už bylo nastíněno, tak myšlení je alfou a omegou všeho. Proto se snažte zaměřit na pozitivní přístup ve všech činnostech, které zrovna v danou chvíli děláte.
  • Nečekejte a konejte – Na nic nečekejte a jednejte. Malými a pomalými krůčky to všechno začíná. Vrhněte se proto do těch úkolů, které nejsou pro vás tak náročné a postupujte pomalu, ale jistě k těm složitějším.
  • Udělejte si radost – Jednoduchá, ale přesto jedna obrovsky důležitá věc. Kupte si něco hezkého na sebe, usmějte se nebo vyrazte do společnosti za přáteli.
  • Pochvalte se – Každý z nás je v něčem dobrý. I malá drobnost stojí za ocenění, tak na to nezapomínejte.

Jak s leností pracujete vy? Podělte se s námi o vaše tipy, jak překonat lenost, v komentáři!