31 srpna, 2021

Co to jsou superpotraviny? Seznam 11 nejlepších pro lepší život

Superpotraviny jsou v poslední době hodně rozebírané téma. Tyto zázraky jsou skloňovány ve všech pádech. Co to jsou superpotraviny? A jsou opravdu tak výjimečné? Rozeberme společně v tomto článku seznam 11 nejlepších superpotravin pro lepší život.

Co to jsou superpotraviny

Z pohledu nutriční hodnoty můžeme superpotravinu charakterizovat jako jídlo, které je přímo nabité vitamíny a minerály, které naše tělo potřebuje. Mimo jiné nám tyto zázračné potraviny pomáhají s prevencí srdečních chorob a rakoviny. Na seznam superpotravin můžeme zařadit většinu nezpracovaných druhů potravin jako je ovoce, zelenina, luštěniny nebo ryby. Všechny tyto zmiňované druhy obsahují živiny, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Jaký seznam řadíme mezi zelené superpotraviny

Které konkrétní zelené potraviny můžeme do seznamu „životobudičů“ zařadit? Pojďme zjistit, které z nich je dobré zařadit do jídelníčku, abyste načerpali sílu a životní elán ještě dnes!

Kiwi

Toto chlupaté exotické ovoce má v sobě ukryto velký obsah vitamínu C, díky čemuž umí posilovat imunitu. Podporuje látkovou výměnu, zpevňuje cévy a žíly. Patří mezi výborné antioxidanty, jež má pozitivní účinek na lidskou psychiku.

Vyzkoušejte kouzlo kiwi v Proticholesterovým smoothie s kiwi, které vám pomůže se vypořádat s krátkodobým pocitem hladu. Smoothie kombinuje kiwi se špenátem a zázvorem, který posílí vaši přirozenou obranyschopnost. Dejte šanci tomuto zelenému nápoji, který je vitamínovým zázrakem v období chřipek a nachlazení. 👇

Zelený ječmen

Tyto zelené listy se skvěle hodí například do jarního detoxu organismu. A to proto, že umí tělo zbavit všech toxinů. Zelený ječmen podporuje správné zažívání. Optimalizuje a udržuje zásaditost pH v našem organismu, což má blahodárný vliv i naše psychické i fyzické zdraví.

Zelený ječmen můžete ochutnat v rámci zelené sušené směsi složené z mikrobylinek, která je stoprocentně veganská. Součástí směsi je i chlorella, která podporuje správnou funkci trávicí soustavy. Blendea SUPERGREENS pomáhá snížit chuť k jídlu. Díky této vlastnosti si můžete libovolně regulovat svou hmotnost dle potřeby. 👇

Avokádo

Avokádo patří mezi zelené superpotraviny. Toto zelené jídlo mandlového tvaru je doslova nabité vitamíny! I když je považováno za zeleninu, jedná se o ovoce. Avokádo obsahuje pestrou škálu kvalitních tuků, které podporují správnou funkci našeho srdce. Bojuje s kardiovaskulárními chorobami. Z avokáda můžete připravit chutnou pomazánku, salát, nebo ho rozmixovat do smoothie.

Zelené superpotraviny
Posnídejte avokádo. Tato superpotravina se kombinuje s ovocem i zeleninou. Zdroj: Pixabay.com.

České superpotraviny bezpochyby na seznam zařadit lze

Víte, že spoustu nejlepších superpotravin můžete natrhat doma na zahradě nebo v lese? Objevte, o jaký druh ovoce, zeleniny a ořechů se konkrétně jedná:

Jahoda

Jahody patří české superpotraviny, které jsou zároveň i velmi silný antioxidant. Jahody jsou tvořeny skoro z 90 % vodou, tudíž nejsou vůbec kalorické. Můžeme je jednoznačně zařadit mezi nejlepší superpotraviny, protože obsahují velký obsah draslíku, vitamínu C, vodíku a další minerály. Díky kyselině listové a vitamínu A prospívá i našemu zraku. Spolu s mrkví obsahuje betakaroten, který chrání a posiluje naše oči. Ty trpí hlavně tehdy, když trávíme hodně času prací na počítači.

Borůvka

Borůvka je další známá česká superpotravina, která by vám na seznamu rozhodně neměla chybět. Čistí organismus, dodává životní energii, a dokonce má prý i omlazující účinky. Díky své namodralé barvě se hodí jako ozdoba do ovesné kaše nebo borůvkového smoothie, kterým můžete zahájit úspěšný den.

Ochutnejte sílu namodralého ovoce v Borůvkové smoothie bowl s kokosem a Blendeou. Tuto super zdravou snídani je nejvhodnější zvolit v období ranních mrazíku nebo jako chutnou přesnídávku mezi jídly. 👇

Řepa

Od ovoce se přesuneme k zelenině. Právě tato fialová zelenina míčového tvaru je přímo nabitá vitamíny a minerálními látkami, které naše tělo potřebuje. Skvěle se kombinuje s jinými surovinami, třeba k zapečení. Receptů s touto superpotravinou je nespočet. Řepa je výborná v polévce i v salátu.

Vlašský ořech

Ořechy celkově jsou zdraví prospěšné, a to především díky hořčíku a vápníku. Tato superpotravina v sobě ukrývá spoustu zdravých tuků a olejů blahodárně působících na lidský organismus. Ne nadarmo si vlašské ořechy zamilovaly i naše babičky, které z nich připravovaly výborné koláče.

Objevte neodolatelnou chuť zdravých tuků v Grapefruitovém smoothie s vlašskými ořechy! Grapefruit dodává nápoji lehce nahořklý konec, ukrývající v sobě antioxidant naningenin. Tato látka má kladný vliv na naši obranyschopnost. 👇

Exotické superpotraviny završují seznam životabudičů

Závěrem si představíme seznam superpotravin, které k nám v minulosti byly dovezeny ze zahraničí. V současnosti už nám ale tak zdomácněly, že jsme je přijali za své. Jaké 4 suroviny mezi seznam superpotravin můžeme ještě zařadit:

Banán

Banán stoprocentrně na seznam superpotravin patří, protože obsahuje tři druhy přírodního cukru. Toto žluté ovoce má velký obsah vitamínu A, a E. Oba vitamíny, mimo jiné včetně vitamínu D jsou látky, které se snadno rozpouštějí v tucích. Banán je jedním z nejlepším bojovníku proti chřipce a nachlazení, a to díky vysokému procentu vitamínu C. Obsahuje hodně železa, a tím pádem zvyšuje počet červených krvinek. Banán připravíte na x různých způsobů. Jedná se o superpotravinu do všech možných jídel. Banán je výborný v koláči, jogurtu i v domácích müsli tyčinkách jako chutná a zdravá svačina.

Citrón

Citrón je exotické ovoce, které je přímo nabité vitamíny C, B i A. Je zdrojem vápníku, hořčíku, draslíku, železa a zinku. Citrón posiluje naši přirozenou obranyschopnost a bojuje skoro se všemi druhy virů a bakterií. Mimo jiné tato kyselá žlutá superpotravina posiluje vlasy, nehty a má příznivý účinek na lidskou pokožku.

Hořká čokoláda

Hořká čokoláda byla od pradávna považovaná za afrodiziakum. Kromě povzbuzujících účinků ji můžeme právem označit za nejlepší superpotravinu. Objevte její sílu v našlehaných čokoládových proteinech nebo kakaovým krému s ořechy.

Trápí vás krátkodobý pocit hladu? Sáhněte po HAZELNUT NUTCREAMU! Tento produkt má v sobě ukryté zdravé tuky, které mají pozitivní dopad na naši nervovou soustavu. Lískooříškový krém s jemnou konzistencí můžete zobat samotný nebo ho namazat na pečivo. 👇

Chia semínka

Tato černá semínka podobná máku můžeme zařadit do seznamu nejlepších superpotravin do každého jídla. Díky své multifunkčnosti je můžete přidat do kaše, jogurtu nebo z nich vytvořit lehký a zdravý dezert. Chia semínka jsou doslova nabitá vlákninou, kterou absorbují a poté dokážou hydratovat tělo.

Nejzdravější superpotraviny
Chia semínka lze jednoznačně zahrnout na seznam superpotravin, které se hodí do všech jídel. Zdroj: Pixabay.com.

Jaké superpotraviny byste na seznam dali vy? Sdělte nám vaše tipy v komentáři!