19 května, 2021

Zahrada podle Feng Shui je oáza plná harmonie

Feng Shui (lze zahlédnout napsáno jako Feng-šuej) je čínské učení, které se zabývá vztahem člověka s prostředím, kde tráví nejvíce svého volného času. A zahrada je právě jedním z nich. Jak ji správně zařídit, abyste se v ní cítili dobře? Pojďme si říct pár rad a tipů, aby se vaše zahrada podle Feng Shui stala oázou plnou harmonie.

Zahrada podle Feng Shui je místem respektujícím přírodu

V prvé zahradě bychom při zařizování zahrady podle Feng Shui měli pamatovat na to, že se jedná o živé místo, které ctí přírodu a vše živé, co je s ní spojeno. Nejen místnosti interiéru, jako je například ložnice nebo kuchyně, mají svou vlastní energii. I samotná zahrada musí dýchat. Měli byste se zde cítit v bezpečí. Kdykoliv potřebujete ztišit svoji rozjitřenou mysl, vyběhněte právě sem. Vaše oči budou mít možnost se zahledět do zelené barvy, která vám pomůže se zklidnit a zbavit stresu. Poté můžete postupně přejít do meditace. Spojte ji s tzv. lesní koupelí. Jejím principem je zaměřit pozornost na stromy tyčícími se nad vámi. (Lesní koupel je součástí japonského učení wabi sabi, o kterém se můžete více dočíst v jednom z našich článků). Zkuste propojit tuto nenásilnou koncentraci s technikou Mindfulness, která se těší čím dál tím větší oblibě po celém světě.

Volný a udržovaný prostor je zásadní pro plynulý tok energie

Feng Shui zahrada by měla mít kruhový tvar. Je to z toho důvodu, že v rozích se hromadí negativní energie, kterou chceme co nejvíce eliminovat. Nezapomínejte na udržování zahrady. To znamená pravidelné hnojení, sekání trávy, pletí plevele a prostříhávání keřů a stromků, aby se mohly v nové sezóně opět plně nadechnout. Dbejte na to, aby zahrada působila prosvětleně. Rostliny sázejte tak, aby měly dostatečný prostor růst a vyvíjet se. Jde o to, aby celkový výsledek působil svěže. Vyhněte se jakékoliv přeplácanosti. Uschlé a umírající rostliny v žádném případě do Feng Shui zahrady nepatří. Nahraďte je za nové, plné života. K harmonickému proudění energie čchi si předem promyslete celkové uspořádání zahrady. Samotné jádro byste měli nechat úplně volné. To znamená bez stromů a cestiček. Nejideálnější varianta je udržovaný zelený trávník.

Feng Shui zahrada
Zaměřte se na živé a prosperující květiny, které oživí každý exteriér. Zdroj: Pixabay.com.

Zahrada podle Feng Shui v sobě ukrývá pět elementů

Zahrada podle Feng Shui by měla pokrývat všech pět živlů. To znamená oheň, vodu, zemi, dřevo a kov. Každý element v sobě ukrývá určitou energii, která se pojí i s barvami podle Feng Shui.

  • Oheň může zahřát, ale i popálit, proto na jeho dominanci dávejte pozor. Vystihuje ho červená a oranžová barva. Patří sem všechny rostliny se špičatými listy, trny a doplňky trojúhelníkového tvaru. Element ohně vnesete do své zahrady zakomponováním ohniště nebo krbu. Ohnivost v sobě ukrývají i domácí zvířata.
  • Voda je protiklad ohně. Představuje ji především modrá a také černá barva. Jedná se o jakoukoliv vodní plochu umístěnou na zahradě. To znamení jezírko, bazén, rybník apod. V případě, že nemáte velký pozemek nebo žijete v bytě, vsaďte na Feng Shui zimní zahradu, kde element vody může znázorňovat sklo.
Feng Shui zimní zahrada
Feng Shui zimní zahrada je skvělou variantou do menšího bytu. Zdroj: Pixabay.com.
  • Země zastupuje žlutou, hnědou a také zčásti oranžovou barvu. Do zahrady podle Feng Shui ji můžete zakomponovat pomocí chodníku obdélníkového nebo čtvercového tvaru. Pozor, holá půda nebo výsadba do dekorací podle tohoto čínského učení nepatří. Můžete sem ale zahrnout plody, které jste na zahradě vypěstovali. To znamená zelenina, bylinky nebo drobné ovoce.
  • Kov najdete v bílé a šedé barvě. Tyto barvy vnesete do zahrady rostlinami s bílými květy nebo drobnými dekoracemi v podobě sošky Buddhy, závěsnými lucernami apod. Zastupujícím tvarem kovu je kruh.
  • Dřevo je obsaženo ve všech květinách a stromech. Keře, popínavé rostliny, živé ploty a další dekorace tohoto charakteru jako je pergola nebo dřevěný zahradní nábytek. Barvou dřeva je zelená.

Zahrada podle Feng Shui je oáza zeleně

Zahrada podle Feng Shui má být tzv. dobíječem energie. To docílíte tím, že ji osadíte nejen květinami, ale především stromy, kteří jsou hlavním dárcem kyslíku a zlepšovačem nálady. V tomto případě zde nejsou žádná jasně daná pravidla. Strom by měl mít, stejně jako jiné rostliny, dostatečný prostor, aby mohl růst. Pravidelně, nejlépe každý rok, by se stromy měly prostříhávat, aby zahradu nestínily. Je dovoleno sázet jak listnaté, tak i jehličnaté stromy. Zaměřte se také na pestrou škálu keřů, okrasných trav a květin. Číňané doporučují pomerančovník a citrónovník. Tyto keříky vysaďte blízko ke vchodu domu, protože jsou údajně posly štěstí a prosperity. U květin stojí za zmínku magnolie, pivoňky, chryzantémy nebo zahradní orchideje. Vybírejte spíše trvalky, letničky jsou nevhodné kvůli hustějšímu porostu.

7 Feng Shui rad pro harmonickou zahradu

  • Východní část zahrady značí dlouhověkost a zdraví. Tímto směrem umístěte zelené a modré květináče a drobné dřevěné předměty. Naopak se vyhýbejte kovu a špičatým dekoracím.
  • Západní část zahrady je ideálním místem pro dětské hřiště. Tento kus pozemku je spojen s novými projekty, koníčky a potěšením. Zaměřte se na voňavé, bílé květiny. V pořádku jsou všechny dekorace ve zlaté, modré i stříbrné variantě.
  • Severní část zahrady ukazuje vaši životní cestu, kariéru a chuť do života, která by neměla chybět v žádném Feng Shui domu ani zahradě. Umístěte zde modré a bílé truhlíky, které by ovšem měly zůstat symbolicky prázdné. Tímto způsobem můžete přijímat dary z vesmíru. Sever je ideální pro kombinaci vody s kamenem.
  • Jižní část zahrady symbolizuje slávu, úspěch a uznání. Proto je právě toto nejvhodnější místo pro ohniště, krb a další elementy spojené s ohněm.
  • Zahrada Feng Shui by měla být vždy nedokončená. Měla by se plynutím času vyvíjet přesně tak, jako příroda sama. Dbejte na to, aby nepůsobila jako uzavřený celek. Naopak, měla by splynout s okolím.
  • Feng Shui zahrada by vám měla umožňovat dostatečné soukromí. I přesto není vhodné stavět mezi jednotlivými domy velké zdi. Ideální variantou jsou živé ploty všeho druhu.
  • Feng Shui dům by se měl tzv. vpíjet do zahrady. Toho můžete docílit plynulým přejitím z domu na terasu, která slouží jako místo odpočinku a relaxace.
Zahrada Feng Shui
Terasu umístěte na jižní část zahrady. Zaměřte se na elementy ohně, které symbolizují slávu. Zdroj: Pixabay.com.

Jak máte zahradu zařízenou vy? Řídíte se podle čínského učení Feng Shui? Sdělte nám své názory v komentáři!