7 května, 2021

Ložnice podle Feng Shui: Jak ji správně uspořádat?

Feng Shui (někdy můžete zahlédnout napsáno jako Feng-šuej), lze charakterizovat jako čínské učení, které klade důraz na harmonické spojení člověka s prostředím, ve kterém tráví nejvíce času. Pojďme se zaměřit na místnost, která by měla sloužit nejen k odpočinku, ale také k probuzení vášně. Ložnice je velice důležitý pokoj, protože právě zde trávíme v průměru osm hodiny denně. V tomto článku vám poradíme, na co se u uspořádání ložnice podle učení Feng Shui zaměřit.

Každý pokoj má svou vlastní energii

I když to na první pohled nemusí být zřejmé, tak rozdělení místností podle učení Feng Shui hraje zásadní roli. Zatímco obývací pokoj je místem setkávání s rodinou a zábavy, kuchyně je naopak místem k doplnění zdravé stravy a pro tělo nezbytných vitamínů. Tzv. Feng Shui zóny v bytě rozhodují o nejlepším rozmístěním pokojů v rámci celého domu. Protože toto čínské učení pracuje především s energií, je velice důležité, aby mohl tok éteru svobodně a volně proudit. Umístění ložnice z hlediska Feng Shui domu, je co nejdále od vstupních dveří, toalety a koupelny.

Ložnice podle Feng Shui je místem harmonického spánku

Ložnice je místem, kde bychom se měli cítit v bezpečí. Energie čchi, kterou si můžete představit jako proud protékající řeky, by měla proudit pomalu a ladně. Je to z toho důvodu, že ložnice je místem určeným pro spánek. Proto, aby byl spánek kvalitní, nepřerušovaný, je nezbytností z tohoto pokoje odstranit všechny tzv. mrtvé věci. Ložnice podle Feng Shui by neměla ukrývat žádné rozbité ani porouchané věci.

Ložnice podle Feng Shui
Ložnice je podle Feng Shui místem k načerpání energie. Zdroj: Pixabay.com.

Ložnice podle Feng Shui je v neutrálních barvách

Barvy podle Feng Shui hrají velice zásadní roli v našich životech. Proto, aby byla ložnice oázou klidu, volte spíše neutrální barvy. Sázka na jistotu je bílá, hnědá, nebo kombinace obou, tzv. krémová. Co se týče doplňků, zaměřte se na modrou barvu, která tiší a nabádá ke spánku. Polštářky nebo závěsy v námořnickém provedení jsou zářným příkladem. Nic nezkazíte ani zelenou barvou, a to v podobě květin. U této Feng Shui dekorace si dávejte pozor a předem prostudujte, jestli rostlina není jedovatá a je vhodné ji použít do místnosti určené ke spánku. Kontrast v podobě červené nebo oranžové vás nabudí energií a podpoří sexuální vášeň. I přesto, že je ložnice i místem milostných hrátek s partnerem, dbejte na to, abyste to s těmito dominantními barvami nepřehnali. V tomto ohnivém odstínu můžete použít Feng Shui dekorace ve formě rámečků na fotografie, povlečení nebo ložní prádlo. To můžete pravidelně, podle nálady, měnit.

Uspořádání Ložnice podle Feng Shui

Nyní se vrhnete na uspořádání místnosti podle Feng Shui. Postel by měla stát na severojižní ose. Je to z toho důvodu, že se jedná o nejklidnější místo určené k odpočinku. Umístěte ji co nejdále ode dveří. Zároveň ale mějte možnost výhledu tímto směrem. U čela postele berte v potaz skutečnost, aby bylo umístěno u plné stěny. Vaše hlava tak budou pod stálou ochranou. Feng Shui postel by měla být volně přístupná z obou stran, abyste nezabránili toku energie čchi. Vyvarujte se umístění jakékoliv dekorace nad vaši hlavu. Obraz do ložnice podle Feng Shui pověste raději na jinou, klidně na protilehlou zeď. V případě materiálu si dejte u postele záležet. Zaměřte se na kvalitní, tvrdé dřevo. Dbejte na velké opěrné čelo, naopak zapomeňte na úložný prostor. K tomu slouží šatní skříně, které byste podle tohoto čínského učení měli udržovat v čistotě. Zapomeňte na vytahané, roztrhané a obnošené oblečení. Očista v podobě obměny šatníku je nedílnou součástí harmonického domova.

Doplňky podle Feng Shui berte v páru

Velice zásadní podle Feng Shui dekorací, je pořizovat jakýkoliv kus nábytku po dvou. To znamená, že k posteli přisuňte z každé strany noční stolek. Každý z nich ozdobte lampičkou. Přidejte fotografie s vaším současným partnerem. Nezapomínejte na navození pocitu romantiky v podobě páru svíček. Ty svojí vůní pocit souznění ještě umocní. Symbolika čísla dva je velice zásadní pro ložnice Feng Shui, protože posiluje partnerství. I v případě, že jste single a vzpamatováváte se po rozchodu s partnerem, na tyto „drobnosti“ nezapomínejte. Právě díky dualitě si k sobě můžete energeticky přitáhnout protějšek snů. Jediné pravidlo, na které se párování nevztahuje, je matrace. Tu byste naopak měli mít pouze jednu na celou, ideálně manželskou postel. Dbejte na kvalitní výběr matrace, který mimo jiné ovlivňuje, jestli následující den bude úspěšný, či nikoliv.

Feng Shui zóny
Doplňky v podobě drobného nábytku pořizujte ve dvojicích. Toto číslo podle Feng Shui vyjadřuje partnerství. Zdroj: Pixabay.com.

5 Feng Shui rad na závěr

Čemu je dobré se u ložnice vyhnout? A na co je dobré se naopak zaměřit?

Tady je 5 Feng Shui rad na závěr:

  • Nevhodnými dekoracemi v ložnici podle Feng Shui je jakákoliv elektronika. Zapomeňte na projíždění sociálních sítí před spaním. Ložnice je místem klidného, ničím nerušeného spánku.
  • V případě, že trpíte neklidným spánkem, zkuste si nejprve projít celý dům, ve kterém by měla podle Feng Shui proudit energie plynně. Zaměřte se na tzv. Feng Shui zóny v bytě, které můžete vyčistit například minerály v podobě křišťálu nebo vykuřovadlem.
  • Pro ložnici v malém bytě zvolte světle růžový nátěr. Tato barva místnost opticky zvětší. Naopak se úplně vyhněte tmavě modré a černé barvě. V případě, že máte ložnici propojenou s obývacím pokojem, vytvořte tzv. ochranný kruh. Tím symbolicky vymezíte prostor pro spánek s prostorem zábavy.
  • Neumísťujte naproti posteli zrcadlo. Je to z toho důvodu, že byste se v něm v noci mohli zahlédnout. Jako alternativu zvolte šatní skříně se zrcadlem na vnitřní straně dveří.
  • Ložnice by měla být pravidelně větraná a klidná. Slouží především k nabrání energie a síly na následující den.
https://www.youtube.com/watch?v=QBInT2CN5WA

Máte osobní zkušenosti s uspořádáváním místností podle Feng Shui? Pojďte se o ně s námi podělit!