Voda. Vítr. Elementy. Harmonie. To jsou charakteristické prvky umění feng-šuej, které můžou do našich domovů přinést klid a pozitivní energii. Podívejte se s námi na to, jak nám může toto východní učení být ku prospěchu. Dozvíte se také, jak zařídit jednotlivé části vašich domovů. Nebojte, náročná přestavba se nekoná!
Voda a vítr
Když se podíváme blíže na původ termínu „feng-šuej“, zjistíme, že pochází ze slov „voda“ a „vítr“. Vítr energii rozptyluje, víří, zatímco voda energii uklidňuje. Toto učení z Číny pracuje s elementy, přičemž mezi nimi musí být rovnováha, jinak se to někde časem projeví. Ačkoli toto učení vzniklo před více než 4000 lety, nejedná se o žádnou šarlatánskou techniku – a můžeme ho praktikovat i dnes.
Vliv na život a harmonii
Základem feng-šuej je žít v souladu a harmonii s prostředím, ve kterém se pohybujeme. Nejčastěji je tímto prostředím naše bydlení, jež si můžeme (většinou na rozdíl od pracovního prostředí) přizpůsobit podle svých preferencí. Na lidech se často odráží vzhled bydlení. Může nás negativně táhnou dolů, energeticky vysávat, nebo naopak – může nám být inspirací a místem, kde tzv. „dobíjíme baterky“. Feng-šuej by do našich domácností mělo přinést pohodlí, spoustu harmonie, štěstí, zdraví a pozitivní energii.
Pilíře Feng-šuej
Abychom lépe pochopili celou problematiku, podíváme se na trochu teorie – na pilíře, na kterých celé učení stojí.
- Toto učení, jemuž Čína dala základy, se opírá o tok energi čchi, získávané z přeměny energií Jin a Jang. Na nás má přímý vliv právě to, kolik této energie přijímáme z našich domovů a jak kvalitní je.
- Feng-šuej nahlíží na faktor času jako na něco neustálého se specifickou energií. Stojí si za tím, že vše v našem vesmíru se odehrává v určitých časových cyklech.
- Učení bere v potaz tzv. „živlový pentagram“, tj. univerzální systém, který určuje vitální element člověka, ovlivňuje tok energie a harmonie mezi lidmi navzájem a mezi lidmi a prostorem. Může být nápomocný při diagnostice problémů a jejich řešení.
- Dalším takovým systémem je tzv. schéma Pa-Kua, které tvrdí, že z prostředí (bydlení a jeho stavu) dokáže vyčíst zdraví dané osoby a případně odhalit příčiny onemocnění.
Ale teď už pryč od teorie a blíže k praktickým krokům.
Pravidla feng-šuej bydlení
Podle feng-šuej je základem proudění energie čchi – vitální energie, která tvoří podstatu mnoha dalších východních učení jako je medicína, cvičení či akupunktura. Je tedy zapotřebí, tyto energie udržovat i ve svých domovech. Domovy jsou odrazem lidí, kteří v nich žijí. Pokud energie v nich nejsou dostačující nebo jsou nevyvážené či dokonce negativní, časem se tato nevyrovnanost někde projeví. Při zařizování bydlení podle tohoto tradičního umění, bychom měli brát v potaz každou místnost zvlášť. Poté na ni nahlížet jako na sektor se specifickou energií.
Harmonický vstup do domu
Vchodové dveře jsou dle čínského učení ukazatelem bohatství. Je potřeba, aby byly kvalitní, nejlépe dřevěné nebo alespoň v přírodních barvách, neponičené. Vedle dveří umístěte květinu a dveře osvětlete. Jen tak požadovanou energii zaujmete a přitáhnete. Vstupní chodba či hala reprezentuje možnosti – ukliďte ji, ať v ní může energie volně proudit. Oblečení, boty, deštníky a další potřebné věci schovejte do uzavíratelných skříní a botníků.
Obývací pokoj jako ostrov harmonie
Obývací pokoj je, ještě vedle jídelny, místem setkávání se. Je to místo, kde se rodina po celém dni sejde a tráví spolu nějaký čas. Snažte se zachovat prázdný střed místnosti. Pokud teprve bydlení zařizujete a je to možné, umístěte „obývák“ směrem na jih nebo východ. Dle tohoto učení není propojení kuchyně s obývákem šťastné – promítají se zde dvě odlišné energie. Pokud to jinak nejde, místnosti odlište alespoň opticky. Zakomponujte co nejvíce elementu dřeva a oheň. Pohovku umístěte ke zdi, kde poskytne pocit opory. Osvětlení volte různorodá, tak, aby vystačila na veškeré aktivity probíhající v této místnosti – čtení, hraní her, hlavní osvětlení místnosti, uklidňující a tlumená světla pro relaxaci. Ideálně si pořiďte lampu, jenž by podle feng-šuej měla aktivovat energii hojnosti. Tu umístěte nejlépe diagonálně naproti dveřím. Tak by se harmonie v místnosti měla umocnit. Podlaha by měla být dřevěná, např. dubová. Ta zajistí blahodárnou energii. Výborným „doplňkem“ místnosti je krb – tím splníte element ohně. Nemusíme zmiňovat, že televize ani další „přehnaná“ elektronika zde nemá co dělat.
Srdce domova je v kuchyni
Srdce domova si zaslouží extra porci pozornosti. Podle feng-šuej se zde promítá pocit štěstí rodiny a ovlivňuje zdraví všech jejích členů. Barvu kuchyně můžete zvolit odvážnější, ale vždy mějte na paměti, že barvy a tím i energie, musí být v rovnováze a měla by na vás dýchnout harmonie a soulad. Pokud se tedy pustíte například do červené kuchyně (oheň), přidejte i modré prvky (voda) atp. S rozestavěním spotřebičů také opatrně – sporák (oheň), lednice (kov) a dřez (voda), neměly by tudíž být vedle sebe. Kuchyni doplňte o elementy dřeva, značícího růst a blaho. Ideální budou zelené rostliny v rohu pracovní linky, ale i na parapetech.
Ložnice? Zhmotněná harmonie
Jak víme, ložnice by měla být rájem odpočinku, klidu a pohody. Je to místnost, kde usínáme a čerpáme energii, proto by nám tu mělo být velice pohodlně a měli bychom se zde cítit v bezpečí. Jen tak si zajistíme kvalitní spánek. Ložnici zařiďte do neutrálních a tlumených barev. Čelo postele umístěte ke zdi. Pořiďte si dva malé noční stolky k posteli, na něž položíte pěknou lampu a aroma svíčky.
Koupelna jako oáza klidu a harmonie
V koupelně by se toaleta neměla nacházet naproti vchodovým dveří. Barvy zvolte světlé s prvky světle zelené. Rozmístěte živé květiny. Koš na prádlo by měl být uzavíratelný a nejlépe například z ratanu. Také se ujistěte, že máte záchodové prkénko vždy sklopené a dveře do této místnosti zavřené.
Zahrada jako důležitá součást domu
Neopomínejte ani na zahradní prostory, pokud jimi disponujete. Jsou důležitou součástí vašich životů – místem, kde často nabíráte tak potřebnou energii a trávíte čas se svými blízkými. Udržujte tato místa jako chrám, investujte čas do vkusného plánu pro vaši zahradu. Ideálně tak, aby na vás při příchodu na ni po těžkém dni na vás dýchla harmonie a klid. I zahradu udržujte ve stavu, který lahodí oku i duši – pomoci si můžete zapojením vodních elementů (malých jezírek, umělých potůčků či maličkých vodopádů). Přidat můžete několik minerálních kamenů, které zakoupíte například ve specializovaném obchůdku s těmito předměty.
Harmonie díky maličkostem
Nejsou to jen velké zásahy do prostoru domu či bytu. Nejsou to jen velké úpravy a rozsáhlé projekty. Jsou to právě maličkosti, které tvoří celek. Může to být vkusně zvolená dekorace, barevně sladěné doplňky, změna rozvržení věcí v prostoru, přírodní interiérová vůně v tónech dřevin či svěžích rostlin, několik menších květin či bylinek a léčivých rostlinek vhodně zasazených do prostoru. Pro navození harmonie ve vnitřních prostorách je doplňte o aroma svíčky v jemných odstínech. Vsadit můžete ale i na ozdobné (např. proutěné) dekorace na zdi interiéru či na vstupní dveře. Zařiďte si v jedné z místností svůj „klidný koutek“, i kdyby to měl být jen malinký kus. Ani exteriérové doplňky nevynechávejte.
Jednou z hlavních zásad je bez debat i udržování pořádku v celém bytě, což si žádá pravidelný úklid. Podle feng-šuej ale úklidem domácnosti uklízíme i „sami sebe“, což dá prostor nové pozitivní energii. Spolu s jógou, praktikováním mindfullness či pravidelnou meditací si tak k pohodě a harmonii můžete pomoci i tímto učením.
Slyšeli jste o bydlení ve stylu feng-šuej nebo máte dokonce takto laděnou domácnost? Dejte nám vědět!