V našem článku se zaměříme na téma, jak motivovat dítě k učení u školních dětí. Ty se cíleně učí látku rozdělenou do předmětů a dostávají domácí úkoly. Zde už je totiž potřeba intervence rodičů. Bez jejich podpory není dítě schopno motivaci udržet a už vůbec ne s ní samo pracovat. Rodič by tak měl být takovým moderátorem motivace dítěte k učení.
Jak motivovat dítě k učení pomocí různých metod a vlastního tempa
Rozdělme si způsoby motivace dítěte do několika bodů. Konkrétně do devíti tipů, co můžete pro lepší motivaci vašeho dítěte udělat.
Každé dítě má své vlastní tempo učení a odlišně chápe souvislosti. Abyste věděli, jak právě na to vaše dítko, zkuste si s ním nejdříve o učení popovídat. Zjistěte, co ho baví, s čím potřebuje pomoci a co pro něj můžete udělat. Váš malý student tak nebude mít pocit, že je na to vše sám.
Délka učení je pro motivaci dítěte velmi důležitá
Nezapomínejte na to, že dítě nedokáže udržet pozornost tak dlouho jako člověk dospělý. Netrapte ho jedním úkolem nebo předmětem dlouhé hodiny. Rozdělte si učení do menších celků, třeba po 20 minutách. Matiku střídá čeština a tu pak zeměpis. A nezapomínejte, že zítra je taky den.
Dítě bude cítit větší motivaci k učení, když bude vědět, že nabyté znalosti může uplatnit v běžném životě. Vím, že ne vždy je praktická manifestace snadná, ale i rodič musí být občas velice kreativní. Ukažte mu v jakých konkrétních případech se jim dané znalosti budou hodit.
Škola hrou pomáhá v motivaci k učení
Škola hrou. Snad každý tuto větu od J. A. Komenského zná. Něco na ní určitě bude. Každé dítě rádo vyhrává a výhra je o to sladší, když je nad vlastním rodičem. Zkuste hru zapojit i do procesu učení. Třeba formou kvízu. Jednou ho vytvoříte vy a podruhé zase dítě. Znalosti z takové hry si dítě lépe pamatuje, protože je má spojené se zábavou a konkrétní situací. Zapojit můžete i názornou ukázat. Třeba ve chvíli, kdy učíte zavazování tkaniček, vezměte si k ruce skutečnou botu.
Zapojte do učení i ostatní smysly. Nebiflujte znalosti pouze z knih, ale využijte moderní technologii. Videa, obrázky a různé pomůcky. Ať si dítě hraje na učitele, který vám má vysvětlit danou látku. Jedním ze skvělých způsobů, jak motivovat dítě k učení je diskuse. Když jedete na výlet, tak si společně nastudujte pár informací ze zeměpisu nebo historii o daném místě. Jakmile ho dítě navštíví, spojí si informace z jeho návštěvy.
Jak motivovat dítě k učení pomocí jeho vlastní volby
Dejte dítěti částečnou volbu. Samozřejmě úkoly se udělat musí tak jako tak. Ale když dáte dítěti možnost volby s čím začít, cítí se méně tlačené do splnění úkolu. Motivovat dítě k učení je tak o něco jednodušší.
Chvalte spíš proces učení než výsledek. Na toto téma je už napsána spousta knih. Pokud budeme dítě orientovat na výkon, pak se bude dítě podle těchto výsledků hodnotit. Pokud se mu nebude dařit, tak si o sobě bude myslet, že za nic nestojí a bude logicky motivaci k učení ztrácet. Chvalte snahu a neúspěch prezentujte jako příležitost ke zlepšení. Nesrovnávejte své děti se spolužáky nebo dokonce sourozenci. Pro spoustu dětí je takové prostředí demotivující.
Pozor na to, co říkáte při motivaci dítěte k učení
Pozor na toxické věty. Co tím myslíme? Např. větu „Proč? Protože jsem to řekla.“ Pro dítě to v překladu znamená, že daná činnost nemá smysl, ale musí se udělat, protože to někdo přikazuje. V dítěti to může vzbudit nejen nechuť k učení, ale také vzdor.
Naučte žáka se učit. Je mnoho způsobů, jak se efektivněji a snadněji učit. Pokud vaše dítko naučíte např. vybírat z textu to nejdůležitější, pak bude učení pro něho jednodušší a srozumitelnější. Pro vás pak bude snažší motivaci dítěte k učení udržet. Jak využít třeba mnemotechnické pomůcky nebo převést učení do vizuální podoby se dočtete v našem dalším článku.
Obecně je třeba aktivní účast rodičů na procesu učení dítěte. Nemůžete motivovat dítě prázdnými frázemi, když nemáte přehled o tom, co se dítě aktuálně učí a co mu dělá potíže. Je spousta dětí, které se bojí přiznat, že probírané látce nerozumí. Bojí se, že zklamou rodiče. A proto buďte trpěliví a snažte se dát dítěti najevo, že mají ve vás oporu. Strach obecně není dlouhodobě dobrá strategie, jak motivovat dítě k učení. A pokud máte problém s vnitřní motivací vy, tak si určitě přečtěte náš článek na toto téma.
Každé dítě je originál a tak je třeba k procesu učení přistupovat. Co se osvědčilo vám jako ten pravý způsob motivace dítěte k učení? Přidejte komentář k našemu příspěvku, budeme moc rádi.