19 ledna, 2022

8 ověřených kroků ke zlepšení paměti

Určitě se vám to stává také. Jdete koupit konkrétní věc do obchodu a vracíte se z nákupu se spoustou jiných věcí a na tu hlavní jste zapomněli. Někdo se vám představí a vy za pár sekund vůbec netušíte, jak se ten člověk jmenoval. Odcházíte z domova a nejste si jisti, zda jste vypnuli žehličku (teď mluvím samozřejmě především k dámám). Jestli máte pocit, že máte problém s pamětí, tak vám může pomoci našich 8 tipů, jak ji zlepšit. Hlavním faktorem je samozřejmě soustředění se na vykonávanou věc a např. v případě zmiňovaného představování, odpověď i s oslovením toho, kdo se vám představil: „Ahoj Pavle, já jsem Lucka“. Ale pojďme na ověřené kroky, jak na zlepšení paměti.

zlepšení paměti
Udržet myšlenku, to je oč tu běží. Zdroj:Pixabay.com

Převeďte si informace do vizuální podoby

To, že občas něco zapomenete nemusí nutně znamenat zásadní problémy s pamětí. Spousta informací, která jsou v podobě jmen nebo čísel, jsou abstraktní. Ty si náš mozek hůře pamatuje, protože je nemá moc k čemu ukotvit. Tím myslím nějakou konkrétní představu. Pokud například zaparkujete auto v řadě N13, můžete si představit narozeninový dort se třinácti svíčkami na vrchu. Když pak budete auto hledat, takový obraz se vám mnohem snáze vybaví.

Mnemotechnická pomůcka

Definice z wikipedie zní: mnemotechnická pomůcka je slovní či grafická konstrukce podporující zapamatování nebo zpracování informace mozkem pomocí přidružení představ či jiných informací. V praxi to znamená, že parkovací místo N13 si spojím třeba s „pátkem 13tého“ a „Natálkou“, což je má dcera. Já sama tuto pomůcku používám především u jmen, která si chci zapamatovat. Spojuji si je se jmény známých osobností. Dochází tak k propojení obličej herce- jméno herce- člověk, kterého si chcete zapamatovat. Ne každý má zkrátka talent na pamatování jmen a čísel a tohle je super pomůcka, jak na takový problém s pamětí vyzrát.

problémy s krátkodobou pamětí
Krátkodobou paměť můžete trénovat. Zdroj: Pixabay.com

Hra na zlepšení paměti

Pravidelný trénink mozku vám může pomoci s problémy s krátkodobou pamětí. To je aktivní část paměti, která nám umožňuje si zapamatovat najednou 5-9 prvků. Hovoříme o magickém čísle 7+/-2. V krátkodobé paměti dochází k analýze informací a rozhodnutí, zda jsou tyto informace důležité, aby mohly být uloženy do paměti dlouhodobé. Co je ale důležité! Dá se trénovat. A jak? Připravte si čistý papír a stopky. Dejte si jednu minutu na zapamatování 15 pojmů.Poté je zakryjte a na papír napište, které jste si zapamatovali.

 1. Hrad 
 2. Velbloud 
 3. Koloběžka 
 4. Hokej 
 5. Vířivka 
 6. Rak 
 7. Sukně 
 8. Koberec 
 9. Sjezdovka 
 10. Víla 
 11. Ředkvičky 
 12. Parník 
 13. Jeskyně 
 14. Čokoláda 
 15. Tanečník

Pohybem ke zlepšení paměti

Cvičení a pravidelný pohyb zpomaluje negativní změny na mozkové kůře a vědci u cvičících starších lidí zaznamenávají menší úbytek mozkových buněk. Cardio cvičení navíc zvyšuje průtok krve do mozku a ten dostává dostatečné množství kyslíku. Takové cvičení by mělo trvat 30-60 min několikrát týdně. Vědci také mluví o mozkovém neurotrofický faktoru známém jako BDNF. Ten pochází z početné rodiny růstových faktorů, stimuluje růst a množení mozkových buněk. Platí jednoduché pravidlo. Čím více cvičíte, tím více proteinu BDNF vyrábíte. Díky pravidelnému pohybu budete mít vyřešené 2 mouchy jednou ranou. Vysportovanou postavu a vyřešené problémy s pamětí.

Na zlepšení paměti pomůže spánek
Je důležité se dostatečně vyspat. Zdroj: Pixabay.com

Zlepšení paměti vyřeší spánek

A proč zrovna spánek? Vždyť během něho nic neděláme. Ale opak je pravdou. Během času, co spíme se posilují spojení mezi nervovými buňkami, tzv. neurony. A právě díky těmto nově vzniklým spojením se lépe soustředíme a ukládáme nově nabyté informace. To se děje především ve fázi hlubokého spánku. Pokud se učíte třeba na zkoušku, tak je dobré si dávat během učení šlofíky a nechodit spát pozdě. Pokud by jste chtěli mít přehled o četnosti a kontinuitě hlubokého spánku, pak doporučuji si pořídit hodinky, které fáze spánku snímají. Problémy s paměťi v mladém věku, bývají spojené právě s nedostatkem spánku a stresem.

No stress: motto pro zlepšení paměti

Tak tohle sousloví si napište na papírek a nalepte si ho na zrcadlo v koupelně. Podle časopisu Neurology, může lidi, kteří ve svém pracovním i soukromém životě zažívají velký stres, potkat ztráta paměti a úbytek mozkových buněk dřív, než jim bude 50 let. Vysoká míra stresového hormonu kortizolu totiž negativně ovlivňuje fungování mozku, objem jeho buněk i výsledky testů kognitivních schopností. A to vědci pozorují právě u mladých lidí. Problémy s pamětí u mladých lidí jsou novým fenomén 21.století. Naučte se tedy relaxovat, udělejte si pravidelně volno anebo odpočívejte aktivně u svého hobby. Vyzkoušejte třeba Oshovu dynamickou meditaci.

Doplňky stravy na zlepšení paměti
Ženšen je pomocník při stresu a problémech s pamětí. Zdroj:Pixabay.com

Strava a pitný režim pomůže vylepšit pamět

Možná už vám to přijde jako klišé, ale racionální stravování s dostatkem všech makro a mikro složek je prostě základ. V tomto případě budeme mluvit o omega 3 mastných kyselinách, které pozitivně ovlivňují naši mozkovou aktivitu a oddalují proces stárnutí. Pro nás jako středoevropany jsou nejlépe vstřebatelné v podobě semínek a ořechů, např. lněné semínko nebo vlašské ořechy. Najdeme je ale také v tučných rybách, které by měly být v našem jídelníčku také zastoupeny. Problémy s pamětí a koncentrací mohou být někdy způsobeny dehydratací organismu. Takže další klišé. Dodržujte pitný režim.

Doplňky stravy a léky na zlepšení paměti

Kromě vyvážené stravy bohaté na omega 3 mastné kyseliny si můžeme dopomoci k lepší paměti různými doplňky stravy. Jedná se přírodní látky, které jsou využívány lidstvem už po staletí. Můžete je většinou koupit v sušené podobě, rozdrcené na prášek a formované do tablety. Některé i ve formě tinktur. A o jakých rostlinách to vlastně mluvíme?

 • Ženšen– patří mezi nejznámější exotické léčivé byliny. Využívá se především její kořen, který obsahuje širokou škálu léčivých látek. Různé antioxidanty, saponiny, peptidy a polysacharidy, které mají stimulující vliv na náš imunitní systém. Je to zkrátka takový všelék. Má vliv na okysličení organismu i metabolismus cukrů a tuků.
 • Ginkgo Biloba– česky jinan dvoulaločný, je rostlina s typickými srdcovitými listy. Jeho účinky jsou založeny na prokrvení a tedy okysličení organismu.
 • Piracetam- je dalším přípravkem na zlepšení paměti. Podporuje funkci mozkových buněk a doporučuje se u lidí s poruchami pozornosti a paměti. Tady už nejde zcela o přírodní produkt a jeho použití je třeba konzultovat s lékařem. Především jedinci s poruchou srážlivosti krve by ho bez konzultace neměli užívat.

Aby vaše paměť fungovala jak má, pak je nejlepší dodržovat všech 8 bodů. Mladý člověk zdravou životosprávu a psychohygienu často podceňuje. Čas ale neúprosný a spravedlivý ke všem. Zpomalte trochu, vyklikněte mysl a uvidíte, že se zlepší i paměť.

Jsem novopečená maminka, jejíž profesí a koníčkem je tanec, fitness a zdravá strava. Píši články, moderuji společenské akce a ráda cestuji. Knihovnu mám plnou knih, ráda fotím a koketuji s digitální tvorbou.