Nastává období sychravého podzimu. Krásný čas, který si žádá podporu imunity u dětí, abychom celá rodina mohly naplno vychutnat jeho dary a neležet doma s angínou. Podzim je barevný, teplý a zároveň ráno děsivě chladný. Večery jsou dřívější, protože všudy přítomná tma již v pět večer je prostě zde. Zima je za dveřmi. Nízké teploty po celý den jsou zdrojem nejrůznějších rýmiček, kašlíků a zánětů dutin. Jak to omezit na minimum nebo ideálně pomoci dětem zůstat zdravé po celou zimu?
Odpověď je jasná. Mít dobrou imunitu. Nikdo vám nezaručí, že už nikdy neonemocní, ale mohou mi lehčí průběh.
Jak takovou imunitu u dětí podpořit?
- Psychika — Především je třeba si uvědomit, že nic není stoprocentní a pro všechny vyhovující. Je však dobré se řídit obecně platnými radami, které jsou léta vyzkoušené a mnohé maminky starších dětí vám to jistě potvrdí. V prvé řadě se nemocí nebojte. Není nic horšího než začít panikařit a malovat čerta na zeď už ve chvíli, kdy dítě poprvé kucne anebo začne potahovat. Ano, je to náznak přicházející nemoci. Vy však zachováte chladnou hlavu a zareagujete. Kdo je připraven, není překvapen. Nalaďte se na optimistickou vlnu a přesvědčte svou hlavu v tom, že to nic není. A to tvrďte i dítěti. Síla myšlenky je mocná. A pak doplňte hned minerály a nakrájejte mísu s ovocem.
- Jídelníček — Imunitu posilujte uvnitř. Odborníci tvrdí, že naše zdraví je ve střevech. Takže bychom měli dbát na zdravou stravu a konzumovat ty správné potraviny. Pořád se o tom mluví dokola, ale je to potřeba. Zdravě vařit a stravovat se přitom není nic složitého. Dbejte na pravidelný a hojný přísun zeleniny. Jezte domácí jídlo. Volte dušené a pečené před smaženým. Ovoce je skvělé na svačinu a pokud už budete nakrájet buchtu po obědě, oslaďte ji méně. Děti naučte na čistou vodu a máte vyhráno. V potravě dostanou veškeré živiny, které naše střeva potřebují k dobrému trávení a k odbourání volných radikálů.
Pohybu není nikdy dost aneb imunita se tvoří na čerstvém vzduchu
- Pohyb — Většina dětí se dost hýbe. Především mladší ročníky lítají venku po zahradě, zdolávají hřiště, zkoumají chodníky a cesty v okolí domu. Ti starší zase mají procházky v rámci předškolního vzdělávání anebo už rovnou nějaký sportovní kroužek či tělocvik ve škole. Přesto všechno je v pohybu podporujte a buďte příkladem. Zkuste trávit o víkendu alespoň jeden den společně v přírodě. Báječně si vyčistíte hlavu, povykládáte si, zažijete dobrodružství a protáhnete svaly. Srdce i plíce vám taky poděkují. Celá rodina bude fit a v pohodě, což také připívá lepší psychice.
Stačí pravidelnost, rutina a trocha doplňků stravy
- Doplňky — Některé stopové prvky, minerály či vitamíny pak musíte dítěti nabídnout ve formě suplementů. Venku již není tolik sluníčka a děti tráví méně času v jeho světle. Proto určitě doplňte jejich snídani o vitamín D. Pokud začne dítě prskat, pšikat, smrkat ihned nasaďte vitamín C. A jestliže inklinujete k přírodní síle, nakupte Schüsslerovy soli, které jsou hotovým zázrakem. V lékárně zase seženete přípravky s betaglukany, které opět podporují imunitu a pomáhají dětem vyrovnat se s viry a bakteriemi, kterých je v kolektivu dostatek.
- Odpočinek – Jeden s důležitých faktorů zdravého života. I děti se potýkají se stresem, únavou a vyčerpáním. Aby tělo dobře fungovalo, mysl byla jasná a dítě mělo chuť do života a nových zkušeností, musí být regenerované. Dopřejte mu proto i volný čas. Dítě nemá mít jeden kroužek za druhým, ale i volný čas, kdy si bude dělat co uzná za vhodné. Je dobré pravidelně ve stejný čas ukládat dítě do postele. V poslední době se často hovoří o cirkadiálním rytmu těla. Jde o to, dodržovat stejné časy spánku, jídla apod. V pravidelnosti je síla. A dětem to nesmírně pomáhá. Řád. Třeba i v tom, kdy jít spát. Tělo si pak skutečně odpočine. Děti všeobecně potřebují cca až 12 hodin spánku.
Imunita u dětí se musí vytrénovat
Samozřejmě každý se rodí již s nějakou dávkou. Miminka ji získají od matky. Nadále pak obranyschopnost přijímají v mléce. V mateřském i umělém jsou látky, které pomáhají miminku zůstat zdravé. Avšak i tím, jak dítě roste a setkává se s nejrůznějšími nemocemi, jeho organismus se stává odolnějším.
Proto je nejhorší věk mezi 2 až 4 rokem života. Dítě se dostane do dětského kolektivu a je vymalováno. Do té doby pobývalo především s rodinou a přáteli. Ale najednou se setkává s desítkami jiných dětí. A to je velký zápřah pro dětské tělíčko. S věkem ale nemocnosti ubývá a školní děti už jen sem tam smrkají.
Imunita u dětí je velké téma, které děsí nejednu maminku. Stačí se však řídit radami jak ji posilovat a jak přistupovat k nemocem a bude jen lépe.