27 července, 2022

7 osvědčených tipů, jak uspat miminko do 5 min

Starost o miminko je náročná. Patří k tomu i schopnost dát dítě spinkat. Rady, jak uspat miminko jsme pro vás sepsaly do článku, protože se vždy hodí je mít ihned po ruce. Ne vždy je totiž děťátko spavé. Může jej trápit kolika, zlé sny, převálcují jej emoce nebo se mu jednoduše nedaří zabrat. Když si k tomu připočtete celodenní péči o krmení, přebalování, zábavu, náruč, rozvoj a další vyjde vám unavená maminka. A pokud můžeme ulehčit alespoň v jedné věci, budeme velmi rádi. 

Jak uspat miminko přes den 

Každý tvor potřebuje spánek a nejinak je tomu u člověka. I ten malý křikloun prostě usne, otázkou je, zda s křikem anebo mu v tom pomůžete. Schopnost v klidu usnout se musí naučit. Nejlepší je zavést nějaký rituál, režim. Pak to půjde mnohem snáz. V druhé řadě je nutné neházet vinu na sebe. Nejste špatný rodič jen proto, že neumíte na povel uspat miminko. Někdy je zapotřebí použít i více metod, aby se to povedlo. 

Důležité je se hodit do pohody, naladit se na stejnou vlnu s potomkem a uklidnit se. Nervózní maminka totiž znervózní i miminko. Skrz sebe mu musíte přinášet vnitřní klid. Ve vaši náruči musí cítit jistotu a důvěru. Hlavu vzhůru, ono se to povede. A to samé platí pro kohokoliv, kdo se jej bude pokoušet uspávat místo vás. Ne vždy je řada na mamince, někdy musí převzít otěže i tatínek nebo jiný člen rodiny. V některých domácnostech je to i chůva nebo kdokoliv, kdo zrovna miminko hlídá. A i oni jistě uvítají cennou radu. 

Jak uspat miminko bez pláče 

Miminko, zvláště to úplně malinké, chce nejen ve dne, ale i v noci cítit někoho u sebe. To je většinou ten hlavní důvod, proč nechce usnout. Tak malá hlavička nechápe, že když se zavřou dveře od pokoje a maminka odejde, že se vrátí. Pro něj v tu chvíli prostě odchází. A vyleká se. Nevidí ani tolik do dálky. A občas stačí, že se mu ztratíte z dohledu. Musí pochopit, naučit se, že se nic neděje. Je několik triků, které jsou odzkoušené mnoha rodinami a fungují po generace. Jednu z nich jsme ale vyřadili. Dříve se doporučovalo novorozence nechat tzv. vyřvat. Tedy položit jej do postýlky, odejít a nevšímat si jej. Ono to fungovalo, ale naprosto to nabouralo vztah mezi rodiči a dětmi.  

Jak tedy na to, abyste miminko uspali i v případě obtíží a co nejrychleji, co to jde? Čas je drahocenný. A pro unavenou mámu zvláště. Ale musíte pochopit, že každý den není posvícení, a i ta nejlepší rada prostě nezabere. 

Vyzkoušejte >>usínáček pro miminka<<

Nastal večer a vy už očima odpočítáváte minuty, kdy bude čas dát dítě do postýlky? Jenže ono už dvacet minut pláče, vrtí se, je prostě neklidné? Nejspíš jste prošvihly dobu, kdy začalo být unavené. To je totiž ideální čas, dát jej spát. Pak už bude spíše přetažené, a o to náročnější bude jej zavést do říše snů. Odborníci také doporučují ztlumit světlo. Jestliže je večer, jděte s dítětem do pokoje, kde je tlumenější světlo. Jeho mozek se tak připraví na dobu odpočinku a dá mu signál, se uklidnit a upokojit. 

Miminko uspíte pomocí doteků 

Možná i vy jste už slyšeli, že vám starší v rodině říkali, abyste miminko příliš nechovali. Zvykne si na to a bude si to vyžadovat ve dne v noci. Jenže to je holý nesmysl. Chování je naprosto přirozené, žádoucí, uklidňující a potřebné. Možná i vám se donesl termín čtvrtý trimestr. To jsou první tři měsíce po narození. Dítě si zvyká na svět kolem sebe, adaptuje se a něžná náruč maminky jej prostě dostává do klidu. Když se totiž s ním pohupujete, připomíná mu to dobu, kdy byl v bříšku. Jde o známý pocit.  

Avšak na každém šprochu, pravdy trochu. Houpat dítě v náručí a nechat jej tam usnout se doporučuje jen u velmi malých miminek. V náruči je totiž držíte i hlavně kvůli neschopnosti držet hlavičku. Od čtyř měsíců a výš už by mělo být schopné usnout bez vaší náruče. Tedy v postýlce či kdekoliv jinde.  

Miminko uspíte v menším prostoru 

Některým jedincům vadí příliš volného prostoru kolem sebe. Doporučuje se tak, dávat jej spinkat do zavinovačky anebo mu v postýlce vytvořit hnízdečko. Dnes jsou k dostání mantinely, hnízda a různé látkové tunely, které zmenší prostor a dítě obejmou. Bude tak klidněji usínat, protože nebude rozhazovat rukama. Zavinovačka udrží celé tělo v jedné poloze. Ruce podél těla, nožky pokrčené, kouká jen hlavička. Pro dospělého člověka asi děsivá představa, pro novorozence sen.  

zavinovačka
Miminko v zavinovačce lépe usíná. Zdroj: Pixabay.com

Pokud nechcete investovat do věcí, které využijete jen krátkou dobu, nemusíte. Stejně dobře funguje i společné usínání ve vaší posteli, kdy jste k sobě pevně přitisknutí. Jenže ne každý má lehký spánek a bojí se zalehnutí dítěte. Pak můžete při ukládání do postýlky opřít miminko zády k jejímu boku. Tedy nedávat jej na bříško, ale spíše na bok. Vyzkoušet můžete i polohu na bříšku. Poloha na zádech není na spaní přirozená. Spousta dospělých tak také nelehá do postele. 

K uspání miminka použijte šidítko 

Uchopovací reflex miminka přetrvává dlouho. Schválně si vytáhněte fotky nebo najděte obrázek na internetu spícího dítěte. Uvidíte, že bude něco držet. Pyžamko, peřinku, máminy vlasy, prst, hračku, šňůrku od dudlíku. Dodává mu to pocit bezpečí. Prostě není samotné, a to je hlavní. Tento jemný trik můžete vyzkoušet i na svém maličkém. Pokud se od něj nemůžete hnout, dokud neusne, drží vás za triko, žmoulá prs nebo vás tahá za korále, přeučte jej na něco jiného. Většinou pomůže měkká dečka, malý plyšák, dudlík nebo třeba kapesník či vaše triko. To je vůbec nejlepší pomocník.  

Vaše triko má v sobě váš pach a ten díky tomu novorozence uklidňuje. Určitě jej doma nechte každému, kdo bude místo vás uspávat. Stačí jej přiložit k děťátku a jeho smysl dokonale ošálíte. Může se k němu tisknout, cumlat jej, žmoulat v ruce a bude spokojené. Máma je na blízku i když tam není. Není nic jednoduššího. 

Hudba, zpěv či hluk aneb další triky, jak uspat miminko 

Usínání je náročné. Člověk potřebuje mít vhodné prostředí. Někdo miluje naprostou tmu a ticho, jiný je raději při světle a mírném ruchu. Mnoha maminek si láme hlavu tím, jak uspat miminko ve dne, když je všude ruch a rámus. Ale nebojte, ony to milují. Často zavřou oči právě tam a tehdy, kdy byste to vážně nečekali. Budete muset vyzkoušet, co bude fungovat. 

Někdy je nezbytné s kočárkem jezdit po kořenech stromů, dlažebních kostkách nebo zvolit rychlejší styl chůze. Z oken pak můžete zahlédnout maminky tlačící kočár okolo staveniště i několikrát dokola. Vyplatí se i položit dítě do postýlky a jít uklízet. Zvuk vysavače je malý zázrak. Miminka často během toho usnou. Abyste uspali miminko i v noci nemusíte budit i sousedy. Stačí zapnout kolotoč nad postýlkou nebo koupit hračku s bílým šumem. Vyplatí se zainvestovat. 

vysavač
Zvuk vysavače řadíme mezi bílý šum. Uklidňuje miminko. Zdroj: Pixabay.com

Jak uspat miminko s refluxem 

To, že dítě je stále vzhůru, budí se a pláče není vždycky otázkou prostředí. Někdy je na vině bolení bříška nebo reflux. Ten skutečně může potrápit. Pláče dítě, pláče máma i táta. A přitom je řešení docela zřejmé. Reflux je vlastně nadavování miminka, vracení se potravy a hrozí riziko udušení. Aby se tak nestalo, je nutné tomu přizpůsobit spaní. Postýlku musíte zvednout. Respektive buď vypodložíte nohy pod hlavou miminka anebo si zakupte či vyrobíte polohovací klín pod matrací. Hlava miminka musí být o něco výše než zbytek těla.  

Za špatným spánkem může být i tzv. spánková regrese u miminka.

Doktoři také radí nedávat miminko spát na bříško či záda, ale spíše na bok. Jenže novorozenec se tak neudrží. Pomoci si můžete polohovacími válečky, smotaným ručníkem anebo zavinovačkou. Čímkoliv, co udrží vaše dítě na místě. Abyste měli klidný nebo aspoň klidnější spánek i vy, pořiďte si monitor dechu. U děti s refluxem nikdy nevíte, zda jen chrčí ze spaní nebo už se začíná dusit. A monitor vás zavčasu upozorní. Pokud je dítě přikrmované z láhve existují na trhu speciální mléka. Kojící maminky by měli kojit tzv. zadním mlékem. A hlavně dodržovat řád. V určitou dobu koupat, krmit a pak spát.  

Jaké potíže trápí vaše miminko během spánku? A dostaly jste nějakou zvláštní radu, která vám měla pomoci uspat miminko? Podělte se s námi a ostatními maminkami. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.