27 října, 2022

Jaký je nejlepší usínáček pro miminka a co to vlastně je? 

Dopřejte svému dítěti pocit bezpečí a pořiďte mu usínáčka pro miminka. Co to vlastně je, kde se vzal a k čemu je to dobré? Usínáček nahrazuje ruku maminky. Vyplňuje prázdno v postýlce a miminko je díky němu klidnější. Mnoho ratolestí si jej ponechávají i ve starším věku a vláčí jej všude sebou. Doprovází je tak na jejich cestě životem. A jak takový usínáček vypadá? Různě. 

Usínáčka pro miminka využijete i při změně spánku 

Spánek miminka se mění. Někdy můžete mít pocit, že ještě před týdnem ten váš malý uzlíček prospal skoro celou noc a nyní neumí pořádně usnout. Je to dáno jeho vývojem a někdy i spánkovou regresí. Tím, jak se stále učí něco nového, objevuje svět, samo sebe a své okolí se posouvá mílovými kroky dopředu. Nervová soustava roste a tím přibývají i myšlenky v hlavě. Ty mohou miminko ale tížit a může mít problémy s usínáním. Příliš mnoho vjemů prostě škodí.  

Proto se doporučuje, už od příchodu z porodnice, doma zavést určité večerní rituály. Respektive něco, co připraví děťátko na spánek. Pro některé to může být koupel, čtení pohádky, masáž tělíčka, relaxační hudba nebo třeba jen mazlení s rodičem. Hlavně s maminkou. Tyto procedury zklidní miminko, pomalu jej budou uspávat a samotné položení do postýlky pak už bude o moc jednodušší. Někdy se však stává, že i přes veškeré snahy se prostě nedaří a miminko se budí. A je to zcela v pořádku. Může jít o růstové spurty nebo jen neklidné dny. Nebojte vše se vrátí do normálu. 

Škaredé sny zažene usínáček pro miminka 

Každopádně dalším pomocníkem může být právě onen usínáček muchláček. Když už jej budou budit příliš realistické sny, bude mu vadit počůraná plína nebo nastane pocit prázdnoty, vždy se bude mít ihned k někomu přitulit, než k němu dojde maminka. Usínáček často pomůže i k rychlému znovu usnutí, takže vám odpadne vstávání z postele. Protože každá máma to zná. Dítě brečí, brečí a brečí. A vy jen čekáte zachumlaná pod peřinou, zda přestane nebo se to neobejde bez vaší asistence. 

Původní usínáček je myšlen jako předmět s plyšovou hlavou a dečkou místo tělíčka. Je vyroben z velmi jemných materiálů, které budou pro dětské ručičky a tváře příjemné. Myslete na to, že kvalitní spinkáček, jak se jim taky někdy přezdívá, miminko často žužle, kouše, různě s ním hází a tahá za něj. Měl by být tedy odolný, bezpečný a všechny části musí pevně držet.  

Jak bylo řečeno, jde o druh plyšáka. Děti, která tvoří jeho tělo, si děti často roztáhnou přes obličej a tlumí tak světlo z okolí. I ta miminka moc dobře ví, že se má spát ve tmě. A je jim to moc příjemné, protože to znají z bříška. Plyšový usínáček pro miminka je většinou první volbou všech maminek. Dá se totiž kdykoliv vybrat, má nízkou hmotnost, takže pro dětskou sílu ideální a je měkoučký a hřejivý. 

Jak vypadá usínáček 

Usínáček pro miminka může být i celolátkový. Často se používá bavlna, mušelín, samet. Opět jde zde zase hlavně o praktičnost. Jsou však maminky, které by chtěly, aby tato pomůcka na spaní i něco uměla. Aby to nebylo jen kus látky. Takový usínáček v sobě může mít třeba integrované světlo, přehrávač s jemnými melodiemi, zašitou rolničku, připojené kousátka apod. Prostě to poskytuje další pomoc při problémech s usínáním. Světlo je většinou tlumené, aby děťátko neoslňovalo, ale zároveň, aby poskytlo v pokoji noční světlo.  

Hudba zase umí napodobit zvuky, které miminko uklidňuje. Bývá to zvuk hučení vody, zpěv ptáků, tlukot srdce, zvuk vysavače. Tzv. bílý šum je velmi podobný zvukům, jež plod poslouchal již v děloze. Tím, že jde o téměř totožný zvuk, nevadí ani spánku. Mnoho rodičů v naprostém zoufalství z prohýřených nocí zkouší kde co. Až nakonec přijdou na to, že při puštěné televizi, při vysávání a běžném provozu spí to dítě jako dudek. Zkrátka a dobře, někdy je to prostě nepochopitelné. 

Usínáček může pomoci i se spánkovou regresí u miminka.

Králíček Moonie je vyhledávaný usínáček pro miminka 

A třeba takový usínáček Moonie, je Ferrari mezi všemi muchláčky. Jeho králičí vzhled v šedorůžové barvě je velmi roztomilý a jeho funkce potěší každého rodiče. Umí svítit ve třech režimech a v sedmi barevných rozlišeních. Můžete si tak vybrat nejen barvu, ale i intenzitu světla a zda má svítit stále nebo třeba pulzovat. Přehrává i melodie, ne bílého šumu, ale tzv. růžový šum. Ten je nízkofrekvenční, a tedy pro děti ještě vhodnější. Na výběr je pět melodií. A jako bonus také disponuje senzorem pláče. Uspí miminko za vás. Co více si přát.  

Usínáček králíček je často oblíbeným vzorem. Toto zvířátko děti milují. Má dlouhá ouška, malý ocásek a rozkošný čumáček. Nejde z něj strach, spíše ihned zatoužíte jej vzít do náruče a tisknout se k němu. Podobné jde to i s usínáčkem medvídkem. Sami se podívejte po obchodě a uvidíte, jaký vzor dětských hraček se opakuje.  

Děti mají různé kamarády na spaní 

Doposud se mluvilo o předmětech, které jsou přímo uvedené jako pomůcky na spaní. A je jedno, zda jsou označeny jako usínáček, spinkáček, muchláček nebo jakkoli jinak. Jedno je jisté. Každé dítě si najde toho pravého kamaráda ke spánku. U miminek to rozhoduje ještě maminka, ale jak dítě poroste, začne si do postýlky nosit hračky vlastního názoru. A klidně to může být kytara, hrníček nebo autíčko.  

S čím usínalo vaše dítě nebo vy samy, když jste byly malé? Pamatujete si to?