29 dubna, 2022

Víte, od kdy vidí miminko?

Lidské mládě je jako jediné v přírodě zcela odkázané na svou matku. Od kdy miminko vidí je otázka, kterou si pokládá mnoho z nás. Zvířata mají oproti nám totiž velkou výhodu. Mají instinkty a většina mláďat umí hned po narození slyšet, vidět, chodit, běhat a žrát. Miminko neuteče, ani se nenají. Zrak a sluch je na hraně a musí ještě dozrát. Ne nadarmo se prvním třem měsícům života přiřkl název, čtvrtý trimestr. Dítě schopnosti získává, učí se, piluje a některé věci zkrátka dozrají až časem. Třeba právě zmíněný zrak. 

Jak vidí miminko po narození 

Mnoho maminek již dnes ví, že miminko po narození nevidí do dálky a nerozpoznává barvy. Spousta z nich vůbec netuší a na dítě mluví a mávají z druhé strany pokoje. Ale to jim bude naprosto k ničemu. Jejich vlastní dítě je nepozná.

novorozenec
Novorozenec vidí jen na krátkou vzdálenost a černobíle. Zdroj: Pixabay.com
  • Po narození je miminko rádo, že zvládlo náročný porod a adaptuje se na život mimo břicho. Vše je pro něj neznámé a vzhledem k tomu, že první dny rozezná jen světlo a tmu asi poněkud i strašidelné. Není tedy divu, že preferuje tulení k mamince a její hlas než pro něj naprosto cizího člověka.  
  • První dva měsíce se pak dítě rozkoukává, naučí se vidět do vzdálenosti 25 cm a velmi ho zaujmou ostré a dobře viditelné barvy jako je černá, fialová, červená a oranžová. A právě i proto jsou první hračky pro miminko často černobílá a vzorovaná, protože je velmi dobře vidí a zaujmou je. 
  • Od třech měsíců už přestává šilhání, protože novorozenec dokáže zaostřit na předmět oběma očima a začíná rozeznávat tváře a tvary. 
  • Půlroční prcek již dokáže vidět do dálky i blízky, doleva i doprava, zaostřit a rozpoznat. V podstatě vidí vše, ale ještě další půlrok se mu zrak vylepšuje. 

Od kdy miminko vidí už víme, ale kdy vidí všechny barvy? 

V prvních týdnech oči poznávají jen na odstíny bílé a černé. Takže vše miminko vnímá jako černobílý obraz. Starší ročníky to znají z koukání na televizní vysílání. Kdy se však začne zapne barevné spektrum a dítě začne rozlišovat jednotlivé barvy? 

Dá se říci, že prvních šest měsíců je ukazování barev zcela zbytečné. Miminko je nedokáže od sebe plně rozlišit a třeba barevné chrastítko je pro jeho oči jen šedá šmouha. Je tedy dobré jej stimulovat černobílými leporely, hračkami a až poté mu začít nabízet barvy. Lidské oko si na ně zvykne.  

barvy a miminko
Miminko barvy poznává v půl roce věku. Zdroj: Pixabay.com

Nejprve rozezná teplé barvy jako je červená, poté se zaměří na zelenou a žlutou, a nakonec na studené modré tóny. Vše má svůj čas. Sami rodiče určitě poznají, že se něco změnilo. Dítě se začne více usmívat, prakticky na vše, co má obličej, takže i na plyšovou hračku a panenku. Stále usměvavé miminko tak bude mít šťastné dětství pokud mu budete na blízku a budete jej správně stimulovat.

Díky počínajícímu uvědomění si vzdálenosti, se bude po nich natahovat. V půl roce je tedy miminko více aktivní, natahuje se za věcmi a začne preferovat barevné a různě tvarované předměty nad černobílými, doposud tak oblíbenými, leporely, kostkami apod.  

Miminko a ostré vidění 

Kdy tedy lze skutečně říci, že dítě vidí? Podle odborníků se zrak nejvíce vyvíjí v prvním roce života každého z nás. V tomto období se odhalí i mnoho vad. Třeba šilhavost či jiné vady očí. Tříměsíční novorozenec běžně šilhá, ale později už je to třeba probrat s doktorkou. Mohou se objevit i zákaly nebo dalekozrakost apod. Vše odhalí další vyšetření. Bohužel je to i v tak mladém věku časté. Statistiky tvrdí, že třetina takto malých dětí má nějakou oční vadu. Takže při jakékoli změně oka, barva, pohyb, nesoustředěnost dítěte, přibližování si omalovánky, dětské knihy, učebnice apod. by vás mělo navést. 

Takové vyšetření zraku se pak provádí i na preventivních prohlídkách. První je ve třech letech a pak každé dva roky až do osmnácti let. Pokud bychom ale brali v potaz zdravé dítě, dá se všeobecně říci, že plný zrak jako každý dospělý má dítě v sedmi letech věku. To už je vývoj zraku u konce.  

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.