20 září, 2021

Nejlepší knížky pro nejmenší, které musí mít doma každá maminka

Jako velké dědictví naší dcery považuji kromě morálních hodnot také svou rozsáhlou knihovnu. Je jí ale teprve 10 měsíců a proto teď přede mnou stojí velký úkol. Předat jí tuto lásku ke knihám. Jaké jsou ty nejlepší knížky pro nejmenší a která knížka pro miminka by neměla v knihovně chybět? Pro lepší orientaci si je rozdělme do kategorií podle věku. 

Knížky pro nejmenší
Textilní nebo gumové knihy jsou pro miminka ideální. Zdroj: Pixabay.com

Knížky pro nejmenší

V prvních měsících života dítěte se zrak stále vyvíjí a miminko vidí pouze na několika centimetrovou vzdálenost. První, co vnímá, jsou stíny a světla, tedy kontrasty. Dr. Susan Ludington-Hoe přišla s objevem, ve kterém tvrdí, že pokud 7 dní po dobu 3 min. budete kojencům předkládat černobílé obrázky, schopnost soustředit se na ně, se zvýší z 10 na 90 sekund. Z toho vyplývá, že knížkami s černobílými obrázky můžete zlepšit pozornost a soustředění dítěte. U knížek pro miminka se ale můžeme zaměřit i na ostatní smysly. Textilní nebo gumové knížky s různými šustivými a pískacími prvky si dítě může osahat rukama, ale i pusou. Ta je totiž v prvních měsících hlavním poznávacím orgánem. Navíc se nemusíte strachovat, že by dítě žužláním nebo kousáním knihu zničilo. Obsahově se zatím není třeba zatěžovat složitým textem. Stačí první písmena, čísla, slůvka, zvířátka nebo třeba dopravní prostředky.

Knížky pro roční dítě
Pro roční děti jsou vhodná leporela a knihy s kratšími texty. Zdroj:Pixabay.com

Knížky pro roční dítě

V tomto období už můžete sáhnout po leporelech a prvních opravdových knihách. Na leporelu lze dítěti ukázat, jak s knihou zacházet. Tvrdší stránky se snadno otáčejí a nezmuchlají se. První opravdové knihy by měly být pro děti zajímavé především ilustracemi. Takže volte knihy s kratšími texty a obrázky oblíbených postaviček. Na knižním trhu najdete i spoustu interaktnivních knížek, které dítě vtáhnou do četby. Některé zvukové knížky mají dokonce regulaci hlasitosti. Věřte mi, to opravdu oceníte. Vytvořte si s vašim dítkem čtecí rituál před spaním. Dítě se tak dostane do spánkového módu nenásilnou formou, která je určitě lepší než tablet nebo televize.

Pohádkové knížky
Skvělým dárkem jsou pohádkové knížky. Zdroj:Pixabay.com

Knížky pro děti od 2 let

Tady už přicházejí na řadu říkanky, básničky a knihy s delšími texty. Skvělou volbou jsou pohádkové knížky, které obsahují spoustu kratších pohádek a vy tak máte zásobu na několik dní dopředu. Úžasným dárkem je kniha na míru. Buď můžete být kreativní a knihu sami napsat. Jak na to, si přečtěte v našem návodu. Nebo si takovou knihu objednat. Zadáte pouze jména postav a hlavního hrdiny. Dítko má neskutečnou radost, když je hlavním aktérem dobrodružného příběhu a čtení ho tak baví víc. V tomto věku už můžete dítěti koupit malou knihovničku, kterou budete společně zaplňovat. Vemte dítě do knihkupectví a zapojte ho do výběru knihy. Záleží samozřejmě na temperamentu dítěte a zda je schopné se na takovou činnost soustředit. 

Knížky pro děti online
Audio knihu mohou děti poslouchat i na cestách. Zdroj:Pixabay.com

Knížky pro děti jsou dostupné i online

Doba jde dopředu a knižní trh také. Spousta dětí umí již v raném věku ovládat tablet. Velkou výhodou online knih pro děti je, že nezaberou tolik místa a koupíte je z pohodlí domova. Já osobně měla velkou oblibu v audioknihách. Ráda jsem u nich usínala a popravdě i dnes si občas pustím nějakou rozhlasovou hru. Poslouchat audioknihu můžete totiž i v autě nebo kdekoliv na cestách.

Čtení knih je ideální možnost, jak si s dítětem vytvářet hluboký vztah. To zní jak z reklamy na dokonalou rodinu. Samozřejmě, že ne vždy to tak ideálně probíhá. Ale nevzdávejte to. Nejdřív si jen knihu prohlížejte, ptejte se co dítě vidí nebo vydávejte zvuky podle obrázku. Začněte s pár minutami a takto strávený čas postupně zvyšujte. Pouto mezi rodičem a dítětem lze upevnit nejen čtením knih. My jsme vám pro inspiraci připravili seznam dalších společných aktivit, které si užijete vy i vaše dítko.

A jaká byla vaše nejoblíbenější kniha, když jste byli malí?  

Jsem novopečená maminka, jejíž profesí a koníčkem je tanec, fitness a zdravá strava. Píši články, moderuji společenské akce a ráda cestuji. Knihovnu mám plnou knih, ráda fotím a koketuji s digitální tvorbou.