8 července, 2022

Kdy miminko drží hlavičku? 

Novorozené miminko je moc malé a slabé. Musíte jej tedy různě podpírat. Kdy miminko drží hlavičku zcela samo? Trvá několik týdnů, než dostatečně posílí krk a všechny ostatní potřebné svaly. V takovou chvíli se osmělí i ostatní členové rodiny, převážně mužská část, a konečně si miminko pochovají. Už není tak křehké a nemotorné a manipulace s ním je mnohem jednodušší.  

Hned po narození miminko neumí držet hlavičku 

Dítě se rodí bezbranné, zcela odkázané na pomoc druhých. Někdo tvrdí, že je skoro až gumové. Na první pohled se tak může jevit. Skutečně musí posílit celé tělo, aby umělo držet vzpřímeně hlavičku, otáčet se na zemi a později i lézt a chodit. Kdyby bylo pevné od začátku, nebyl by možný porod. Dítě by neprošlo porodními cestami, protože je nezbytné, aby se různě natáčelo, prohýbalo a skoro až natahovalo, aby jej tělo dokázalo vypudit.  

Hlavička je oproti tělu i o dost větší. Je pro novorozence těžká a nemá tedy šanci ji udržet. Podpírání hlavičky je tak na každém, kdo jej má zrovna na starost. Miminko ale každý den sílí. Hlavičku bude prvně otáčet ze strany na stranu, přemisťovat a poté i zvedat nad úroveň podložky. Zpočátku půjde o krátké sekundové intervaly, nakonec to zvládne i minuty a přijde den, kdy to bude samozřejmost.  

Od kdy miminko drží hlavičku 

Spousta rodičů tápe v této docela jednoduché otázce. Odpověď je prostá. Podáváme oporu do doby, dokud bude potřeba. U každého je to jinak. Pohybový vývoj má sice svou posloupnost, ale vždy je třeba počítat s individualitou. Některý kojenec to zvládne na konci čtvrtého měsíce, zatímco jiného je dobré jistit ještě i v šestém měsíci života.  

  • Novorozeně má svaly zcela ochablé. 
  • Ve druhém měsíci, pokud miminko položíte na bříško, už má tendenci hlavičku zvedat nahoru od podložky. Daří se mu to však jen krátce a vždy jen na pár sekund. Pak je již unavené a většinou propukne v pláč. Měli byste mu vždy však kontrolovat správné postavení rukou a lokte. Jde o zafixování správného postavení při tzv. pasení koníků. 
  • Na kontrole ve 4. měsíci se doktor hlavně zajímá o schopnosti miminka. V ideálním případě hlavičku udrží zcela nad podložkou, má dobré postavení rukou a těla na bříšku ve chvíli, kdy ji zvedá a šikovné děti už se i točí na bok či dokonce na bříško. 
  • Pokud už doma máte 5. měsíční dítě, můžete pomalu upouštět od držení hlavičky.  
miminko
Novorozené miminko neumí samo držet hlavičku. To se naučí až za 5 měsíců. Zdroj: Pixabay.com

Pediatři každopádně radí, že podporu rodiče poskytují minimálně první tři měsíce kojence. Fyzioterapeuti, tedy odborníci na pohyb těla, radí podpírat klidně celý první půlrok. A jak správně podpírat? Vždy za záhlaví, nikoliv za krk. Tam jsou měkké tkáně, které potřebují pracovat. 

Správná manipulace zajistí, že dítě bude včas držet hlavičku 

Víte, že je nesmírně důležité, jakým stylem a způsobem miminko berete z postýlky, předáváte mezi sebou navzájem nebo naopak pokládáte na podložku apod.? Správná manipulace zajistí potřebnou regeneraci tkáních, nastaví správný pohyb, zpevní důležité svaly a umožní dítěti fyziologický vývoj. Miminko vždy bereme tzv. nabalováním. Doslova si jej překlopíte na ruce. Techniku vám ukáže sestra v porodnici anebo fyzioterapeuti v kurzu.  

Určitě jde o základ, který má znát každý rodič. Dříve se moc neřešilo, jak děťátko zvedat a bralo se za záda, takže mu hlavička padala dozadu. To je však špatně a vznikalo díky tomu mnoho problémů. Ty se nadále musely řešit.  

Jak miminko naučit držet hlavičku 

Nejspíš by vás nenapadlo, že vše je v maličkostech. 

  • K dítěti přistupujte z obou stran. Nepreferujte pouze pravou ruku k nošení, pravou k hlazení či se na miminko nedívejte pouze a jen zpoza stolu na pravou stranu. Jediné, co se stane je to, že miminko začne preferovat uvedenou stranu. Miminko ze začátku vidí jen obrysy a natáčí se za nimi. Přistupujte tak do jeho zorného pole z obou stran.
postýlka
V postýlce miminko polohujte. Zdroj: Pixabay.com
  • Postýlku dejte doprostřed místnosti. Jestliže je pokoj malý, dítě ukládejte ke spánku na obě strany. Odstraňte návyky, že peřina je pouze na straně ke dveřím. Dítěti je to jedno. Raději se postarejte o polohování. To se týká i spaní na boku, zádech a bříšku. 
  • Vždy se snažte na dítěti mluvit tak, abyste jeho pozornost měli ve středu těla. Tedy koupejte, přebalujte, hrajte si s ním vždy tváří k sobě, břich na břich.  
Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.