1 června, 2022

Od kdy miminko leze? 

Každý rodič chce mít přehled, a tak si zjišťuje informace. Třeba i o tom, od kdy miminko leze, jaký má mít spánkový režim nebo co dělat hned po porodu.  Maminky si čtou si o tom, jak podpoří kojení, starají se o naučení správných úchopů a manipulace s novorozencem a co vše by jim měly pořídit na první rok života. Jsou to pro ně přínosné informace, protože v ten správný čas budou připraveny na vše možné i nemožné. A kdo je připraven, není překvapen. 

Miminko umí lézt hned po narození 

Každý si novorozené miminko představuje jako bezbranné, zcela závislé na druhých a neschopné se o sebe postarat. Jenže viděli jste někdy takové miminko těsně po porodu? Jeho instinkty jej donutí k pohybu. A to doslova! Potřebuje se totiž napít, po té náročné cestě z lůna matky. Proč myslíte, že se tak podporuje bonding na hrudi rodičky? Miminko se instinktivně odráží nohami od břicha matky a leze pomalu nahoru k ňadrům. Jedná se o první pohyb, ale na pravá nefalšované lezení si počkáte.

bonding
Novorozené miminko leze, aby se nakojilo. Zdroj: Pixabay.com

Vývoj dítěte je daný. Myslete na to, že každé dítě je originál a nelze se zcela zásadně řídit podle tabulek. Ty přesně určují, měsíc po měsíci, co by děťátko mělo umět. Tedy kdy děťátko vidí, jak slyší, v kterém měsíci se rozvíjí motorika i to, kdy leze miminko. Určují, ve které době je to ještě v pořádku, že si dává tzv. na čas a kdy už je skutečně na čase to probrat s doktorem. Rozhodně se však neděste hned ve chvíli, kdy o měsíc starší sousedovic Anička už se převaluje na bříško a váš Toníček ještě jen kouká kolem sebe.  

Miminko začne lézt, až se naučí jiné dovednosti 

Celkový vývoj dítěte má svou posloupnost. Prvně se dítě začíná rozhlížet kolem sebe, objevuje své ruce a nohy, pak se začne přetáčet na bříško a bravurně zvládat pasení koníků. Toto vše vede ke stabilizaci a koordinaci těla. K posílení vnitřního středu těla a k dalšímu milníku, jako je právě ono lezení. První náznak tohoto pohybu ale hledejme jinde.   

Zpočátku se miminko snaží pohybovat zcela po zemi. Leží na bříšku a pomocí rukou se přitahuje. Odborníci tuto fázi nazývají jako plazení. Dříve bylo toto období mnohem kratší než dnes. Děti jsou teď více lenivé a dlouho nechápou, že po čtyřech je to přece jen pohodlnější a rychlejší. Plazení je ale zapotřebí proto, aby se posílili svaly na rukou. Dítě se pak na nich totiž zvedá a dělá pozici nazvanou v józe jako kobra. Poté pod sebe začnou podsouvat kolínka a pérovat na nich.  

plazení
Než začne miminko lézt, plazí se. Zdroj: Pixabay.com

První lezení miminka čekejte až v druhé půlce roku 

Miminko tedy začne lézt ve chvíli, kdy se naučí střídat a posouvat ručičky i nožičky. Tuto dovednost si osvojí rychle a pak už ji jen zdokonaluje. A kdy se můžete těšit z prvního dovádění a hledání dítěte po celém pokoji, protože už nezůstane tam, kde jej necháte? Zpravidla se tak děje mezi 7. – 10. měsícem. Ale je to velmi individuální. U miminek hraje roli mnoho faktorů.  

  • V jakém týdnu se narodili. 
  • Genetické předpoklady. 
  • Pohyblivost. 
  • Váha miminka a velikost svalů. 
  • Schopnost koordinace. 
  • Vybavenost a zařízení pokoje. 

I prostředí ovlivňuje, kdy miminko začne lézt 

Svou roli v tom sehrává i to, na jakém druhu podlahy se dítě po většinu času vyskytuje. Dříve byly všude koberce, které nedovolí nožce uklouznout a poskytovaly tak miminku jakýsi druh opory. Dnešním trendem jsou vinylové podlahy, dlažby a jak je známo, na nich to pěkně klouže. Není tak s podivem, že miminko potřebuje mnohem více umu, aby se pohnulo z místa. 

lezení
Miminko nechejte lézt na na různém povrchu. Zdroj: Pixabay.com

Podpořte své miminko v lezení. Udržuje zdravý vývoj a pomůže tělo připravit na stoj a vzpřímenou chůzi. Vše má svůj důvod. Určitě můžete miminku pořídit protiskluzové návleky na kolena, položit na zem alespoň kusový koberec, kde tráví nejvíce času, dávat mu do cesty překážet v podobě polštáře, plyšových hraček apod. Také je vhodné naučit sebe i potomka pravidlo, že když někam vyleze, mělo by i samo umět slézt. Vždy ale dbejte na jeho bezpečnost. 

Jenže děti si žijí vlastním životem a málokdy jedou podle jízdního řádu. Takže některé se naučí lozit už v půl roce, ale než se rozchodí uplyne další rok a jiným se podaří začít chodit měsíc po tom, co udělalo první lezoucí pohyby. Už víte od kdy miminko leze. V jakém měsíci začalo to vaše? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.