22 prosince, 2021

Vztah na dálku: Jak ho zvládnout a udržet?

Vztah na dálku existoval už v dobách dávno minulých. Naše praprababičky čekávaly na prapradědečky, kteří odcházeli z domova do válek nebo za lepším pracovním místem. V současnosti muži neodchází bojovat za vlast, zato vidina lepších životních podmínek pořád zůstává. V tomto článku si objasníme, co všechno vztah na dálku obnáší. Jak ho zvládnout a udržet, aby fungoval? A má tento druh vztahu šanci v budoucnu?

Co pojem vztah na dálku znamená

Vztah na dálku můžeme charakterizovat jako svazek dvou lidí, kteří nežijí ve společné domácnosti. Dvojici dělí nejčastěji teritoriální dálka, která ve většině případů bývá několik tisíc kilometrů. Partnerství v tomto případě by mělo být založeno na podstatně větší důvěře, svobodě a přijmutí kompromisů, než je tomu u dvojic, které bydlí společně.

Vztah na dálku má několik společných rysů:

  • Partneři žijí odděleně – každý má svou vlastní domácnost
  • Jeden z páru požaduje osobní prostor určený k seberealizaci – práce, přátelé, koníčky, trávení volného času apod.
  • Jeden z partnerů žije nebo pracuje v zahraničí – krátkodobé nebo dlouhodobé odloučení skýtající lepší pracovní nebo životní podmínky
  • Vztah na dálku s cizincem – každý žije v jiné zemi
  • Dvojice nežije spolu, ale vedle sebe – emoční a citové ochlazení jednoho nebo obou partnerů (v tomto případě partnery nerozděluje teritoriální, ale emocionální vzdálenost)

Vztah na dálku s cizincem

Najít porozumění a řešení dá občas pořádnou fušku. Komunikační nesrovnalosti jsou na denním pořádku nejednoho páru žijící ve společné domácnosti. Stává, že i přesto, že máte dojem, že se vyjadřujete srozumitelně a jasně, druhý slyší něco jiného. Najít soulad v rodné řeči se tak stává pořádný hlavolam. A vztah s cizincem, se kterým nesdílíte společnou národnost, natož řeč, bývá ještě složitější. Ovšem i tady existuje řešení, protože, jak se říká, tak láska hory přenáší. A tak bariéra v podobě jazyka, kultury, zvyklostí nebo vzdálenosti nezná hranice. Stejně jako v jiném typu vztahu, i zde je nejzásadnější komunikace, naslouchání a sdílení společných hodnot a postojů v životě. Znalost jazyka je jen jednou kapkou v celém oceánu trvalého vztahu.

Vztah na dálku jak poznám, že mě miluje
Nasednutí do vlaku kvůli stesku po milovaným je ve vztahu na dálku projevem lásky. Zdroj: Pixabay.com.

Jak si udržet vztah na dálku ve virtuální realitě

Zatímco naši prarodiče si museli vystačit pouze s dopisy nebo telefonem, my máme daleko víc možností. V dnešní virtuálně době i vztah na dálku může vzkvétat. Se sociálními sítěmi můžete být s miláčkem v kontaktu každý den. Toto je obrovská výhoda online prostředí, díky kterému se dvojice může vidět i slyšet pokaždé, když potřebuje. Nemusí čekat týdny ani měsíce tak, jako to měli milenci v minulosti. Ovšem i tento způsob komunikace má jednu obrovskou nevýhodu – nikdy nenahradí skutečnost. Přes obrazovku monitoru nemůžete druhého políbit, obejmout nebo chytit za ruku. A tím pádem se vytrácí i jakákoliv intimita, což je podstatná část každého milostného vztahu. Jste spíše kamarádi než partneři. Jak dlouho vztah na dálku bez milostných radovánek vydrží je pouze na vás. Překonání geografické vzdálenosti je první velká překážka v budování pevného svazku do budoucna. Překážka, která vztah posílí nebo naopak zničí. Přísloví, že láska hory přenáší, vztah na dálku potvrdí nebo vyvrátí. Protože záleží pouze na partnerech, kdy a za jakých podmínek dálku překonají. Kdykoliv můžou sednou do letadla nebo autobusu a být během několika hodin zpátky v náručí svého milovaného.

Má partnerství na dálku budoucnost?

Ano i ne. Neexistuje jednoznačná univerzální odpověď. Vždy záleží na postoji a stanovisku obou zúčastněných, kteří pár tvoří. Vztah na dálku z dlouhodobého hlediska vydržet může. Ba naopak, vzdálenost dvojici dopomůže se posunout o level výše. Partneři zjistí, že si navzájem chybí. Postrádají blízkost druhého – jeho smích, dotek, názory a humor. Takovéto krátkodobé odloučení může vyústit v příjemnou událost v životě v podobě těhotenství a svatby. Anebo přichází varianta číslo dvě, a to rozchod nebo nevěra jednoho z partnerů.

Jak zvládnout vztah na dálku
Krátkodobé odloučení partnerů vyústěné svatbou může být návodem k tomu, jak zvládnout vztah na dálku. Zdroj: Pixabay.com.

Kdy má smysl v partnerství pokračovat?

Ptáte se, co dělat v případě, když se ocitnete v situaci buď a nebo? Jaké jsou signály toho, že má smysl v partnerství pokračovat? Tady jsou 3 stanoviska, která poukazují na spokojenost a stabilitu páru, která je základní vidinou budoucnosti.

Kdy má vztah na dálku budoucnost:

  • Partneři mají podobné životní hodnoty a plány do budoucna – oba chtějí děti, milují cestování, otužování nebo pobyt v přírodě
  • Užívají si čas každý zvlášť – mají své vlastní přátele a koníčky, trávení volného času bez partnera si užívají
  • Milenci sdílí duševní a emocionální pouto – těší se na společně strávený čas, funguje mezi nimi duševní i fyzické propojení

Jak zvládnout vztah na dálku?

Návod na spokojený vztah neexistuje, i když si někteří myslí praví opak. Pro jeden pár je alfou a omegou dělat kompromisy, pro jiný zase volnost a osobní prostor. Odpověď na otázku, jestli vztah na dálku vydrží, je individuální. Tak, jako u každého vztahu, je třeba trpělivost a otevřená komunikace. Sdílení strachů i radostí. A toto pravidlo platí i u vztahu na dálku. Oba partneři by si měli dopředu ujasnit, co od vztahu očekávají. Sednout si a podívat se na situaci ze všech stran a úhlů pohledů. Nastavit si hranice v rámci vztahu i sami k sobě. Budovat zdravé sebevědomí a sestavit žebříček životních hodnot. Po zohlednění všech stanovisek mohou zjistit, že se priority shodují nebo rozchází. Přijde aha-moment, že pro prvního z dvojice je středobod života kariéra a nezávislost, zatímco druhý touží po rodině a stabilitě.

Každopádně ať je odpověď jakákoliv, nejdůležitější je spokojenost a vzájemná sounáležitost obou partnerů. A to platí i v případě vztahu na dálku.

Jaký názor na vztah na dálku máte vy? Máte rady, jak si vztah na dálku udržet? Sdělte nám je v komentáři!