Povaluje se vám již několik let v šuplíku sbírka básní nebo v hlavě máte od dvaceti let román, ze který by se nestyděl ani Dostojevskij? Jistě vás už nejednou napadlo, že byste to mohli nechat vydat. Třeba by si někdo rád přečetl o bitvě draků a lesních panen nebo před spaním recitoval básně z vašeho svazku. Jak vydat knihu? Máte dvě možnosti. Pomocí nakladatelství anebo na vlastní pěst. A na to potřebujete vlastní hotovost. Můžete ji našetřit třeba pomoci pasivního příjmu.
Než však pošlete knihu někomu na stůl, musíte ji napsat. A to je tření bídy s nouzí. Budete u toho potit krev, zažijete chvíle, kdy naprosto nebudete tušit, jak dál pokračovat a kurzor myši vám bude blikat na začátku řádku. Také ztratíte mnoho volného času. Pokud to se psaním myslíte vážně, musíte se do toho ponořit. A jde to lépe, když začnete den plný elánu. Jenže k tomu chodíte do práce. Věřte, že spousta i velmi známých spisovatelů má psaní spíše jako koníček či přivýdělek. Jako zaměstnání jich je hrstka. A to spíše na Slovensku než v České republice.
Důvody k vydání knihy
Možná si říkáte, jestli vůbec knihu napsat a vydat. Bude to někoho zajímat, přečte si ji celou do poslední tečky na konci knihy? Věřte, že na každé zboží najde se kupec. Tedy i na vaše knižní dítě.
Knihu píšete jistě za nějakým účelem:
- Možná jste mediálně známá osobnost a toužíte prodat své já dalšímu publiku. A vytěženými penězi pomoci dětem v nouzi.
- Umíte velmi dobře vyprávět příběhy. Barvité popisy strhnou nejednoho posluchače. Je tedy na čase to vše přendat na papír a vydat.
- Máte názor na určité téma doby.
- Vaše znalosti k tématu jsou natolik rozsáhlé, že by byla škoda se o ně nepodělit se světem.
A tak by se dalo pokračovat. Může za to také touha něco vydat, aby po vás zůstala hmatatelná vzpomínka. Vydávají se i posty ze sociálních sítí, které sklidily velký úspěch a je škoda je nepředat dál a tímto způsobem je v podstatě archivovat. Jak si sám vydat knihu se dozvíte později.
Víte, proč chcete napsat a tušíte jak vydat knihu?
Určete si důvod, pro jaký to píšete. To bude váš hnací motor. Nejlepší je stanovit si cíl. Chcete stihnout napsat paměti babičky, než zemře, potřebujete vyklidit šuplík, nebo vás vaše kreativní myšlenky budí ze spánku a chtějí ven do světa? Pokud budete mít své proč, bude vše hned jasnější.
Když už máte téma a ujasnili jste si, co vám to přinese, vyhraďte si spoustu času. Kniha se nenapíše za týden. Tedy pokud nejde o e-book o dvaceti stranách. Tam by se to dalo stihnout. Čas letí jak blázen, takže se klidně může stát, že tato cesta potrvá měsíce nebo i roky, než budete držet první výtisk v ruce.
Co udělat pro to, aby vydání knihy dopadlo dobře
- Vyčleňte si své místo. Může to být kout nebo samostatný pokoj. Přizpůsobte si jej, udělejte jej příjemným kreativním místem, kde vám nic nechybí. A v osamocení tam pište a promýšlejte nápady v hlavě.
- Čerpejte inspiraci z okolí, sledujte lidi, poslouchejte, co říkají v rádiu, čtěte noviny, tajně vnímejte rozhovory cizích lidí a poslouchejte podcasty a audioknihy. Jedině tak bude vaše mysl otevřená a schopná tvořit další nápady.
- Veškeré myšlenky si zapisujte. Vidíte pěkný slogan, rychle jej napište do notesu. Slyšeli jste skvělý vtip a během oběda vás napadl zásadní obrat ve vaší povídce? Pak mějte mobil neustále u sebe a zapisujte.
- Snažte se nic nekopírovat. Nechte se motivovat. Ale výsledný text by měl odrážet vaši osobnost.
- Text si několikrát projděte a upravte jej do lepší podoby. Nechte jej klidně nějakou dobu jen tak ležet, a pak se k němu vraťte.
- Nechte jej posoudit někým dalším. Pokud už máte pár stran textu nebo i klidně celé dílo, rozdejte ho. Nechte knihu přečíst jak odborníky, tak laiky a vezměte si k srdci konstruktivní kritiku.
Určitě se obrňte velkou trpělivostí. Protože pokud si položíte otázku: „Jak napsat a vydat knihu,” musí vám být hned jasné, že to bude pořádná fuška. Bude to chtít spoustu energie. A to jak v případě vydání knihy pomocí lidí na správném místě, tak i pokud se rozhodnete si vše zařídit sami. Víte jak si dobít baterky?
Jak vydat knihu pomocí nakladatelství
Jak to je, pokud knihu pošlete vydavatelství knih? Jak postupovat? V prvé řadě musíte mít hotový rukopis. Ale za žádných okolností jim neposílejte první verzi. Musíte rukopis prvně zrevidovat a až poté jej začít rozesílat. Jak na to?
- Bude vás to něco stát. Knihu totiž musíte přečíst, různě poškrtat, pozměnit a ujistit se, že je v ní vše, co má mít. Tedy, že výsledný text je zcela pochopitelný čtenářem, který ji bude číst poprvé a veškeré informace se dozví z knihy. Dejte si pozor na to, zda v knize řeknete všechno, co je nutné zmínit, aby to dávalo smysl.
Je na čase knihu poslat mezi odborníky a být tak blíže jejímu vydání
- Možná si říkáte, že si text opravíte sami. Jenže vaše oko neuvidí to, co oko odborníka. Vy příběhem žijete, a proto mnoho věcí neuvidíte. Rukopis je nutné poslat bez chyb. To by vám na věrohodnosti moc nepřidalo.
- Pak si sežeňte distributora. To je člověk, který vaši knihu dostane na pulty obchodů. Buď si ho najmete sami a ten vás dotlačí do vydavatelství anebo jej právě v nakladatelství získáte. Cest za úspěchem je více.
- Mnoho lidí to zkouší klasickou cestou. Rukopis nebo hrubý nástřel knihy pošle poštou nebo osobně předá v nakladatelství a pak se jen modlí, aby si to vůbec přečetli a ozvali se. Tady skutečně platí, že je to hodně o štěstí. Takových zásilek dostávají ve velkých počtech a není v jejich silách, odpovědět všem.
- Ve chvíli, kdy už jste pod záštitou značky, bude vás čekat spoustu přepracování, návrh titulní strany, výstup v médiích a propagace samotné knihy. Nakladatelství za vás vyřídí vše potřebné. Vy se stanete jakýmsi prostředníkem. Mějte ale na paměti, že vás to všechno bude něco stát. Takže, ještě, než dostanete knihu do knihkupectví budete chudší o několik klidně i desítek tisíc. To abyste již začali šetřit.
Jak vydat knihu na vlastní pěst
Pak tu je druhá možnost. Myšlenka: „chci vydat knihu jak na to,” vám neustále zní v hlavě. A tak si usednete k počítači a začnete hledat. Najdete mnoho informací o tom, jak na to a také spoustu anekdot k tomu. Jedno mají tyto odkazy společné. Ve všech dojdete k poznání, že je to možné. Jak tedy na to?
- Knihu vyšperkujte a uveďte ji do konečné podoby. Bude to chtít spoustu přepisů, oprav, odříkání a možná i hádek a nadávek. Je to nekonečný kolotoč písmenek a diakritiky, která nebere konce. Ve chvíli, kdy bude dílo dokončené si nejspíš oddechnete. Jenže to je teprve začátek.
- Poté si ji nechte někým dalším zkontrolovat a následně upravte dle připomínek. Tady se vyplatí žádat nikoho jiného než rodiče či sourozence. Zkuste spíše někoho, kdo je knihomol a dokáže vám tedy říci, co je fajn a co dře.
Pokud chcete vydat knihu a mít ji v knihkupectví, potřebuje označit
- Pak je řada na EAN a IBSN. ISBN slouží pro to, aby se kniha dostala do seznamu oficiálně vydaných knih. V podstatě, aby se ji podařilo vždy najít. A EAN vám bude sloužit k tomu, aby mohla jít mezi lidi. Čárový kód velmi zvýší vaše prodeje.
- Jako další krok si knihu nechte vytisknout. Tedy najděte odpovídající soukromé nakladatelství a domluvte se na počtu výtisku. Doporučujeme prvně zůstat nohama na zemi a nechat vyrobit knihu pouze v řádech desítek či stovek výtisků. Dotisknout se pak může kdykoliv.
- Nechte vytvořit webové stránky, abyste své dílo mohli řádně propagovat na internetu. Postačí jednoduché s odkazem na koupi. A tady máte na výběr. Buď jej můžete propojit se systémy, které objednávku vyřídí za vás anebo to budete dělat ručně.
- Propagujte ji, kde se dá. Sociální sítě, letáčky do schránky, dejte do oběhu pár výtisků v práci a požádejte i rodinu o podporu.
Cesta, jak vydat knihu a propagovat ji v zahraničí
Máte větší ambice a chcete svou práci poskytnou i lidem v jiných zemích? Jak vydat knihu do zahraničí? Je to jednoduché. Můžete na to jít třeba přes Amazon, který je ve světe velmi oblíbený. Tady je jen zapotřebí knihu přeložit do angličtiny. A pak pomocí jednoduchých nástrojů knihu nahrát. Pak už jen čekáte, kdo si ji koupí.
Máte nějaké zkušenosti s psaním knihy nebo jejím vydáním? Napište nám a podělte se o zkušenosti.