7 prosince, 2021

Netoxická domácnost (Non Toxic): 11 způsobů, jak jí vybudovat

Netoxická domácnost patří mezi často diskutovaná témata. V 21. století máme tendenci se opět navrátit k životu, který žili naši předci. Tíhneme k čistotě a spojení s přírodou. Toužíme po harmonii ve všech oblastech našeho života – domova především. Inspirujte se 11 způsoby, jak vybudovat netoxickou domácnost. Uvidíte, že se vám v ní bude žít lépe.

Co je netoxická domácnost

Pojem „netoxická domácnost“ je v současnosti skloňován snad ve všech pádech. A není divu. Společnost už má po krk chemie. Moderní trendy se navrací k přirozenosti. Lidé touží po ekologičtějším a jednodušším životě. A netoxická domácnost, v angličtině non toxic domácnost, je toho důkazem. V praxi netoxická domácnost vypadá tak, že se zaměřujete se na ekologické produkty, které respektují životní prostředí. Pojďme si představit 11 způsobů, jak vy osobně můžete netoxickou domácnost vytvořit.

Žijte eco-friendly

Co znamená pojem eco-friendly? Spřátelení se s ekologií. Zelená domácnost je jednoduše domácnost bez odpadu. Lidé, kteří jí vyznávají, eliminují odpad na minimum nebo zbytky potravin kompostují. Věří, čím méně odpadu vyprodukují, tím lépe pro naši planetu. S tímto životním moudrem se ztotožňuje čím dál více moderních státu. Důkazem toho je samotná Evropská unie, která zakázala používat plastové nádobí a dala přednost dřevěné variantě. Netoxická domácnost zastřešuje vizi, kde se členové domácnosti snaží snížit společnou uhlíkovou stopu na minimum. Je to proto, abychom zamezili ztenčení ozónové vrstvy v atmosféře.

Netoxická domácnost díky recyklování

Jeden ze způsobů, jak žít v netoxické domácnosti, je recyklovat. Pořiďte si několik nádob různých barev a třiďte odpad. Základní barevné rozdělení je následovné:

  • Plasty – žlutá barva
  • Papír – modrá barva
  • Bio odpad – hnědá barva
  • Tetra pack (karton) – oranžová barva
  • Barevné sklo – zelená barva
  • Čiré sklo – bílá barva
  • Elektro produkty – červená barva
  • Směs – černá barva
Domácnost bez odpadu
Recyklování je jeden ze způsobů jak na domácnosti bez odpadu. Zdroj: Pixabay.com.

Domácnost bez odpadu nezahrnuje jen recyklaci. Způsob, jak zredukovat uhlíkovou stopu, je vyhnout se tzv. overpackiging. To znamená zaměřovat se nebalené produkty. Anebo ty, které jsou balené v recyklovatelných materiálech. Plasty se vyměňují za sklo. Nejzelenější variantou jsou bezobalové obchody, kterých v České republice neustále přibývá. Objevte jejich kouzlo na vlastních kůži i vy!

Čistěte domácnost bio prostředky

Ekologická domácnost se neobejde bez bio čistících prostředků. Zapomeňte na chemii. Zaměřte se na produkty, které jsou vyrobené z přírodních látek jako jsou bylinky, oleje a další organické látky. Bio čistící prostředky ocení příroda, alergici i astmatici. Přípravky na přírodní bázi totiž neleptají pokožku, takže se s nimi lépe pracuje. Pokud nechcete utrácet, využijte babských rad a dejte šanci octu nebo citrónu. Obě kyseliny jsou mocným pomocníkem každé správné hospodyňky například v boji se zapranými mastnými skvrnami.

Vynechejte maso

Úplné vynechání masa z jídelníčku dokáže zázraky s tělem, myslí i naší planetou. Věděli jste, že právě maso a živočišné výrobky zanechávají největší uhlíkovou stopu v atmosféře? Více o filozofii veganství a vegetariánství si můžete přečíst v našem článku. A pokud nerazíte striktní vynechání masa a živočišných výrobků z jídelníčku, alespoň ho omezte. Naplánujte si „bezmasé pondělí.“

Podpořte domácí výrobce

Nakupujte potraviny od místních farmářů a zemědělců. Jedná se z většiny o domácí chov a pěstování plodin bez chemických prostředků. Tato filozofie rezonuje i s netoxickou domácností. A jak mít záruku, že jde skutečně o bio výrobek? Zajeďte se podívat na statek za farmářem. Anebo při nakupování sledujte etiketu, kde zjistíte, že jde o bio výrobek z České republiky.

Netoxická domácnost šetří přírodu i finance

Ušetřete čas i finance tím, že zmírníte únik energie tepla, plynu i financí. To docílíte tak, že zkontrolujete těsnění oken a dveří. Normální baterii vyměníte za LED svícení. Místo dlouhého polehování ve vaně dáte přednost rychlé sprše. Nejen v zimě, ale i v létě je důležité mít dobře zaizolovaný dům, protože sluneční energie a tepla není nikdy dost. Získejte ji díky solárním systémům, které vaši střechu ozdobí.

Jezte čerstvé jídlo

Věděli jste, že při ohřívání jídlo v mikrovlnce se do jídla uvolňují drobné částečky? Netoxická domácnost mikrovlnnou troubu úplně vypouští nebo ji nahrazuje ekologičtější variantou v podobě chytré domácnosti. Pokud si život bez moderního ohřívače potravin nedokážete představit, dodržujte jedno základní pravidlo. Ohřívejte jídlo pouze ve skleněné nádobě a vyhýbejte se plastickým nádobám.

Netoxická domácnost díky detoxu šatníku

Nejen vaše tělo si zaslouží očistu v podobě jarního detoxu, ale i skříň. Řiďte se pravidlem méně je více. Oblečení, které vám nesedí, darujte. Uděláte tak dobrý skutek, což ocení obdarovaný i příroda. Váš šatník dostane novou, svěží energii a přinese domovu harmonii, což je základní pravidlo čínského učení Feng-šuej. Dejte šanci této východní filozofii a vytvořte netoxickou domácnost například pomocí barev podle Feng-Shui.

Zelenou domácnost vytvoří květiny

Součást domu je i zahrada, která zahrnuje místo tiché domácnosti. Tu osaďte zelení všeho druhu, která poslouží jako elektrárna kyslíku pro vás i lidi v okolí. Stromy, keře i květiny sázejte do kruhu, který znázorňuje život. Podle čínského moudra Feng Shui by zahrada měla být oázou klidu a zastavení se v jinak rušném a uspěchaném světě. Zahrada slouží k odpočinku a načerpání nové energie, ale také k pěstování domácích plodin. A ty do netoxické domácnosti patří stoprocentně.

Ekologická domácnost
Ovoce utržené přímo ze zahrady stoprocentně do netoxické domácnosti patří. Zdroj: Pixabay.com.

Zalévejte rostliny šedou vodou

Ekologicky přátelští lidé, které respektují životní prostředí, zužitkují úplně vše, co již použili. Příkladem je tzv. šedá voda. Jedná se o vodu, kterou jste již předtím použili v rámci sprchy, vany, pračky nebo k umytí nádobí. Tuto použitou tekutinu vyžijete ještě jednou, a to k zalévání květin. V tomto případě dbejte na to, co vše je ve vodě obsaženo, protože rostlina absorbuje úplně všechny látky v ní obsažené. K zalévaní využijte i vodu dešťovou.

Omezte jízdu autem

Poslední „rebelský“ tip, který souvisí s netoxickou domácností stejně tak, jako životním prostředím, je omezení dopravních prostředků na minimum. Nejzdravější způsob přepravy pro lidské zdraví i přírodu je chůze. Nechte auto doma a vyzkoušejte například ekoturistiku, která stejně jako netoxická domácnost respektuje přírodu.

Jaký názor na non toxic domácnost máte vy? Řídíte se některým z našich tipů? Napište nám to do komentáře!