7 prosince, 2021

Netoxická domácnost (Non Toxic): 11 způsobů, jak jí vybudovat

Netoxická domácnost patří mezi často diskutovaná témata. V 21. století máme tendenci se opět navrátit k životu, který žili naši předci. Tíhneme k čistotě a spojení s přírodou. Toužíme po harmonii ve všech oblastech našeho života – domova především. Inspirujte se 11 způsoby, jak vybudovat netoxickou domácnost. Uvidíte, že se vám v ní bude žít lépe.

Co je netoxická domácnost

Pojem „netoxická domácnost“ je v současnosti skloňován snad ve všech pádech. A není divu. Společnost už má po krk chemie. Moderní trendy se navrací k přirozenosti. Lidé touží po ekologičtějším a jednodušším životě. A netoxická domácnost, v angličtině non toxic domácnost, je toho důkazem. V praxi netoxická domácnost vypadá tak, že se zaměřujete se na ekologické produkty, které respektují životní prostředí. Pojďme si představit 11 způsobů, jak vy osobně můžete netoxickou domácnost vytvořit.

Dárek na Vánoce - tip

Žijte eco-friendly

Co znamená pojem eco-friendly? Spřátelení se s ekologií. Zelená domácnost je jednoduše domácnost bez odpadu. Lidé, kteří jí vyznávají, eliminují odpad na minimum nebo zbytky potravin kompostují. Věří, čím méně odpadu vyprodukují, tím lépe pro naši planetu. S tímto životním moudrem se ztotožňuje čím dál více moderních státu. Důkazem toho je samotná Evropská unie, která zakázala používat plastové nádobí a dala přednost dřevěné variantě. Netoxická domácnost zastřešuje vizi, kde se členové domácnosti snaží snížit společnou uhlíkovou stopu na minimum. Je to proto, abychom zamezili ztenčení ozónové vrstvy v atmosféře.

Netoxická domácnost díky recyklování

Jeden ze způsobů, jak žít v netoxické domácnosti, je recyklovat. Pořiďte si několik nádob různých barev a třiďte odpad. Základní barevné rozdělení je následovné:

  • Plasty – žlutá barva
  • Papír – modrá barva
  • Bio odpad – hnědá barva
  • Tetra pack (karton) – oranžová barva
  • Barevné sklo – zelená barva
  • Čiré sklo – bílá barva
  • Elektro produkty – červená barva
  • Směs – černá barva
Domácnost bez odpadu
Recyklování je jeden ze způsobů jak na domácnosti bez odpadu. Zdroj: Pixabay.com.

Domácnost bez odpadu nezahrnuje jen recyklaci. Způsob, jak zredukovat uhlíkovou stopu, je vyhnout se tzv. overpackiging. To znamená zaměřovat se nebalené produkty. Anebo ty, které jsou balené v recyklovatelných materiálech. Plasty se vyměňují za sklo. Nejzelenější variantou jsou bezobalové obchody, kterých v České republice neustále přibývá. Objevte jejich kouzlo na vlastních kůži i vy!

Dárek na Vánoce - tip

Čistěte domácnost bio prostředky

Ekologická domácnost se neobejde bez bio čistících prostředků. Zapomeňte na chemii. Zaměřte se na produkty, které jsou vyrobené z přírodních látek jako jsou bylinky, oleje a další organické látky. Bio čistící prostředky ocení příroda, alergici i astmatici. Přípravky na přírodní bázi totiž neleptají pokožku, takže se s nimi lépe pracuje. Pokud nechcete utrácet, využijte babských rad a dejte šanci octu nebo citrónu. Obě kyseliny jsou mocným pomocníkem každé správné hospodyňky například v boji se zapranými mastnými skvrnami.

Vynechejte maso

Úplné vynechání masa z jídelníčku dokáže zázraky s tělem, myslí i naší planetou. Věděli jste, že právě maso a živočišné výrobky zanechávají největší uhlíkovou stopu v atmosféře? Více o filozofii veganství a vegetariánství si můžete přečíst v našem článku. A pokud nerazíte striktní vynechání masa a živočišných výrobků z jídelníčku, alespoň ho omezte. Naplánujte si „bezmasé pondělí.“

Podpořte domácí výrobce

Nakupujte potraviny od místních farmářů a zemědělců. Jedná se z většiny o domácí chov a pěstování plodin bez chemických prostředků. Tato filozofie rezonuje i s netoxickou domácností. A jak mít záruku, že jde skutečně o bio výrobek? Zajeďte se podívat na statek za farmářem. Anebo při nakupování sledujte etiketu, kde zjistíte, že jde o bio výrobek z České republiky.

Netoxická domácnost šetří přírodu i finance

Ušetřete čas i finance tím, že zmírníte únik energie tepla, plynu i financí. To docílíte tak, že zkontrolujete těsnění oken a dveří. Normální baterii vyměníte za LED svícení. Místo dlouhého polehování ve vaně dáte přednost rychlé sprše. Nejen v zimě, ale i v létě je důležité mít dobře zaizolovaný dům, protože sluneční energie a tepla není nikdy dost. Získejte ji díky solárním systémům, které vaši střechu ozdobí.

Jezte čerstvé jídlo

Věděli jste, že při ohřívání jídlo v mikrovlnce se do jídla uvolňují drobné částečky? Netoxická domácnost mikrovlnnou troubu úplně vypouští nebo ji nahrazuje ekologičtější variantou v podobě chytré domácnosti. Pokud si život bez moderního ohřívače potravin nedokážete představit, dodržujte jedno základní pravidlo. Ohřívejte jídlo pouze ve skleněné nádobě a vyhýbejte se plastickým nádobám.

Netoxická domácnost díky detoxu šatníku

Nejen vaše tělo si zaslouží očistu v podobě jarního detoxu, ale i skříň. Řiďte se pravidlem méně je více. Oblečení, které vám nesedí, darujte. Uděláte tak dobrý skutek, což ocení obdarovaný i příroda. Váš šatník dostane novou, svěží energii a přinese domovu harmonii, což je základní pravidlo čínského učení Feng-šuej. Dejte šanci této východní filozofii a vytvořte netoxickou domácnost například pomocí barev podle Feng-Shui.

Zelenou domácnost vytvoří květiny

Součást domu je i zahrada, která zahrnuje místo tiché domácnosti. Tu osaďte zelení všeho druhu, která poslouží jako elektrárna kyslíku pro vás i lidi v okolí. Stromy, keře i květiny sázejte do kruhu, který znázorňuje život. Podle čínského moudra Feng Shui by zahrada měla být oázou klidu a zastavení se v jinak rušném a uspěchaném světě. Zahrada slouží k odpočinku a načerpání nové energie, ale také k pěstování domácích plodin. A ty do netoxické domácnosti patří stoprocentně.

Ekologická domácnost
Ovoce utržené přímo ze zahrady stoprocentně do netoxické domácnosti patří. Zdroj: Pixabay.com.

Zalévejte rostliny šedou vodou

Ekologicky přátelští lidé, které respektují životní prostředí, zužitkují úplně vše, co již použili. Příkladem je tzv. šedá voda. Jedná se o vodu, kterou jste již předtím použili v rámci sprchy, vany, pračky nebo k umytí nádobí. Tuto použitou tekutinu vyžijete ještě jednou, a to k zalévání květin. V tomto případě dbejte na to, co vše je ve vodě obsaženo, protože rostlina absorbuje úplně všechny látky v ní obsažené. K zalévaní využijte i vodu dešťovou.

Omezte jízdu autem

Poslední „rebelský“ tip, který souvisí s netoxickou domácností stejně tak, jako životním prostředím, je omezení dopravních prostředků na minimum. Nejzdravější způsob přepravy pro lidské zdraví i přírodu je chůze. Nechte auto doma a vyzkoušejte například ekoturistiku, která stejně jako netoxická domácnost respektuje přírodu.

Jaký názor na non toxic domácnost máte vy? Řídíte se některým z našich tipů? Napište nám to do komentáře!

Jsem copywriterka, spisovatelka a koučka žen. Patřím mezi věčné optimisty. Ráda se učím nové poznatky, které s lehkostí sobě vlastní předávám ostatním.