10 srpna, 2021

Chytrá domácnost: Jaké má výhody a nevýhody?

Chytrá domácnost je v současnosti čím dál oblíbenější. A není se čemu divit. Moderní a uspěchaná doba si žádá pomocníky, kteří nám alespoň zčásti ukrátí čas. Jaké má výhody a nevýhody? A na co konkrétně je dobré se zaměřit? Pojďme si v tomto článku říct víc o chytré domácnosti, která je každodenní a nezbytnou součástí už téměř každé rodiny.

Co je chytrá domácnost

Označení chytrá domácnost si zasloužily spotřebiče a elektronika, která ulehčuje život nejen ženám, ale i mužům. Tzv. Smart spotřebiče jsou už tak inteligentní, že díky správnému nastavení jim můžete věnovat téměř nulovou pozornost. Tento „desátek“ využijete například vzděláváním se v osobním rozvoji nebo sportem. Díky chytré domácnosti můžete cítit pohodu a teplo rodinného krbu, jehož atmosféru může dokreslit jeden ze Smart spotřebičů, a to je třeba podlahové topení.

Jak chytrá domácnost funguje

Inteligentní domácnost funguje na principu nastavení a regulování elektroniky a domácích spotřebičů. Pomocí dálkového ovladače, počítače nebo aplikace v mobilu si nastavíte a upravíte vlastnosti elektroniky tak, aby fungovala, jak má. K dispozici máte nepřeberné množství funkcí, takže můžete měnit dle intenzity a pocitu.

Co je chytrá domácnost
Chytrou domácnost ovládáte snadno pomocí smartphonu. Zdroj: Pixabay.com.

Chytrá domácnost se používá u těchto domácích spotřebičů:

 • Vytápění (podlahové, elektronické krby…)
 • Větrání a klimatizace
 • Osvětlení
 • Manipulace s žaluziemi
 • Zabezpečení domu
 • Poslouchání hudby

Výhody inteligentní domácnosti

Inteligentní spotřebiče skýtají spoustu výhod, díky kterým nám zlehčují život. Kromě již zmíněné úspory času, je to samozřejmě i větší míra komfortu. Pojďme si představit další výhody, které Smart domácnost představuje:

 • Elektroniku můžete ovládat i na dálku, a tak si jedním kliknutím v telefonu vyhřejete byt, aniž byste v něm byli fyzicky přítomní. Při příchodu domů vás tak přiláká teplo rodinného krbu už při otevření vstupních dveří. V letních měsících docílíte přesně obrácenou variantu. Horký pot vám příjemně zchladí studený vánek, která vám zajistí klimatizace.
 • Smart domácnost díky správnému nastavení si sama hlídá a reguluje teplotu a funkce, takže se o nic nemusíte starat. V tu správnou chvíli se vypne nebo zapne. Přidá nebo ubere na intenzitě přesně tak, jak ji dopředu nastavíte.
 • Obrovskou výhodou chytré domácnosti je její zabezpečení během vaší nepřítomnosti. Díky senzorům pohybu za vás kontroluje veškerý ruch, který se v domě děje. Se Smart domácností nakouknete i do videozáznamu, takže můžete interiér kontrolovat na dálku.
 • Inteligentní domácnost umožňuje sloučení komponentů audiovizuální techniky do jedné. To znamená, že můžete poslouchat hudbu ve více místnostech v bytu.
 • Chytré spotřebiče jsou šetrné k životnímu prostředí. Uspoříte tak nejen energii, ale i náklady spojené s provozem domácnosti.

Nevýhody inteligentní domácnosti

I přesto, že chytrá domácnost má spoustu výhod, najdou se i nepříjemné věci, se kterými je třeba u jejího pořizování počítat. Na jaké nevýhody bychom u pořizování Smart spotřebičů měli myslet:

 • První a velice podstatnou věcí je cena chytré domácnosti. Počítejte s tím, že si v tomto případě připlatíte. Nejen ceny samotných spotřebičů, ale i údržba a servis něco stojí. V případě, že si chcete zařídit „chytrý rodinný dům“, tak počítejte se statisícovými částkami.
 • Na trhu existuje spoustu druhů inteligentní domácnosti za různé ceny. To znamená, že můžete lehce nalétnout a pořídit si sice levnější, ale zato neefektivní spotřebič. Špatně navržený systém Smart domácnosti vás může přijít draho. Proto jestli si nechcete brát mikropůjčku, ale naopak si přejete nějaké peníze ušetřit, tak vybírejte důkladně a s rozmyslem.
 • Chytrá domácnost je ovládána pomocí moderních technologií, proto dbejte na dostatečné zabezpečení. Tak, jako vše v online světě, tak i vaše spotřebiče mohou být napadeny hackery, dokonce může dojít i k úniku soukromých informací.

Vyzkoušejte chytrou domácnost na vlastní kůži

Zaujala vás rozmanitost moderních spotřebičů? Pojďte vyzkoušet chytrou domácnost na vlastní kůži! Jaké druhy a značky můžete v e-shopech i kamenných obchodech objevit? Pojďme si je společně přiblížit.

 • Chytrá domácnost Google – k dostání je na různých e-shopech zaměřených na elektroniku. Chytrou domácnost můžete pořídit například přes Alzu. Jedno z inteligentních zařízení je hlasový asistent, kterého podporuje systém Android i iOS. Google chytrá domácnost slouží k ovládání nejen domácích spotřebičů, ale i hudby. Pomocí USB nebo Bluetooth přístroj snadno propojíte s vaším chytrým telefonem, takže jeho používání zvládne i začátečník.
 • Chytrá domácnost Xiaomi – Značka Xiaomi nabízí svým zákazníkům celou řadu chytrých spotřebičů a elektroniky. Kromě osvětlení, klimatizací a senzorů zabezpečení můžete doma využívat i inteligentní nádobí na přípravu zdravé stravy. Xiaomi chytrá domácnost dodá vašemu domovu pocit bezpečí a harmonie, který je nedílnou součástí čínské učení Feng-šuej.
 • O2 chytrá domácnost – Telefonní operátor O2 přichází s novým Smart boxem, díky kterému se pomocí Wi-Fi propojíte se smartphonem nebo tabletem. Hlavní výhodou boxu je ochrana a zabezpečení vaší rodiny, a to díky čidla.
 • Chytrá domácnost Android/Apple – Nezáleží na tom, jaký typ operačního telefonu vlastníte. Přes iPhone i přes smartphone jiné značky můžete komfortně ovládat inteligentní elektroniku i mimo domov. Chytrá domácnost Apple vám nabízí i hlasového asistenta, kterého snadno ovládáte pomocí řeči.
 • Ikea chytrá domácnost – Obchodní řetězec Ikea nabízí svým zákazníkům celou řadu Smart spotřebičů. Od rolet a osvětlení až po manipulaci s přístroji na dálku podobně jako již zmíněná konkurence.
Chytrá domácnost Google
Chytrou domácnost Google ovládáte pomocí vašeho hlasu. Zdroj: Pixabay.com.

Chytrá domácnost slouží k navození pohody a harmonie

Moderní spotřebiče jsou tu především proto, aby nám zpříjemnily život a navodily pocit bezpečí a útulna. Hodí se hlavně do obývacího pokoje (například Smart TV). Elektronice byste se naopak podle čínské učení Feng-Shui měli vyhnout v ložnici, která slouží jako místnost odpočinku, kvalitního spánku a načerpání nové, svěží energie. Na zahradě si můžete pohrát se Smart osvětlením a vykouzlit tak příjemnou atmosféru pro posezení s přáteli.

Jaký názor na chytrou domácnost máte vy? Patříte mezi její fanoušky? Napište nám to do komentáře!