15 května, 2021

Paleo strava: Co to je a v čem spočívá?

Paleo strava neboli stravování podle pravěkého člověka. O čem tento alternativní stravovací režim je a dá se díky němu zhubnout? V následujícím článku se podíváme na všechna pro a proti. Povíme si, jak si sestavit paleo jídelníček a kde můžete brát inspiraci.

Co je to paleo strava

Paleo strava vychází z jídelníčku našich předků – lovců a sběračů. Ještě před neolitickou zemědělskou revolucí totiž pravěký člověk nejedl obiloviny či luštěniny. Nedisponoval totiž prostředky, aby si je mohl pěstovat. Konzumoval tedy jen na stravu, kterou našel nebo si ji ulovil. V rámci paleo stravy budete jít pouze:

  • maso
  • vejce
  • zeleninu a ovoce
  • ořechy a semínka

Zcela vynecháte nejen obiloviny a luštěniny, ale i mléčné výrobky. Zapomeňte na pečivo. Důležité také je vypustit všechny průmyslově zpracované potraviny. Díky tomu vyloučíte z vašeho jídelníčku i spoustu nezdravých látek jako jsou éčka, glutamáty a další.

Vědecké studie opakovaně potvrdili, že je paleo strava přínosná pro lidský organismus. Pro tento způsob stravování jsme geneticky naprogramovaní, a rozhodně vám tak nehrozí, že budete strádat. Samozřejmě je důležité si ohlídat, abyste měli dostatečný příjem všech makroživin. Nezapomínejte tedy na zásady zdravého stravování. Pokud to však dodržíte, nejen, že zhubnete, ale navíc uděláte něco dobrého pro své zdraví.

Paleo strava
Paleo strava napodobuje stravování pravěkého člověka. Zdroj: Pixabay.com

Paleo strava a její benefity

Paleo strava vám pomůže zhubnout. Samozřejmě je důležité, abyste dodrželi zlaté pravidlo, a tím je vytvořit kalorický deficit. V rámci paleo stravy budete jíst jídla, která obsahují velký obsah bílkovin. Bílkoviny neboli proteiny, vás zasytí na delší dobu, sníží pocit hladu, a navíc ochrání svalovou hmotu, která často padne za oběť při redukčním režimu.

Paleo strava pomáhá při různých onemocněních jako jsou ekzémy nebo akné, dále při cukrovce, alergiích, kardiovaskulárních onemocněních, únavovém syndromu, migrénách nebo problémech se štítnou žlázou.

Rozhodně vám pomůže začít se stravovat zdravěji. A to proto, že zcela odepíšete průmyslově zpracované potraviny. Pokud je tedy zdravé stravování vaším cílem a rádi byste vyzkoušeli něco nového, jděte do toho. Se zdravým životním stylem se pojí i změny na psychické rovině – větší odolnost proti stresu, odbourání úzkostí a celkově lepší nálada. O důvod víc proč ji vyzkoušet.

Keto dieta x paleo strava x low carb

Nepleťte si paleo stravu s keto dietou nebo low carb. Na rozdíl od ketogenní a nízkosacharidové diety totiž nebudete drasticky snižovat příjem sacharidů. U paleo stravy můžete mít denní příjem okolo 30 % složený ze sacharidů (normální hodnota je 60 %, během keto je to 0-5 %). Jak už jsme ale zmínili, stejně jako u jakékoliv jiné diety je i zde nutné, abyste vytvořili kalorický deficit. Pokud se tedy chcete stravovat jako pravěký člověk jen proto, abyste zhubli, nezapomínejte na to.

Pro koho je paleo strava vhodná

Tak jako každá dieta a alternativní stravovací režim (například pescetariánství) je i paleo strava vhodná pro každého zdravého a dospělého člověka. Avšak vzhledem k jejím prokázaným terapeutickým a preventivním účinkům vám může pomoci i při různých onemocněních.

Pokud vás trápí autoimunitní, chronické či další obtíže, prokonzultujte s vašim ošetřujícím lékařem, zda je pro vás vhodná. Ač u spousty nemocí může pomoci, vždy je lepší tyto věci nejdříve probrat s odborníkem.

Paleo stravování je vhodné pro lidi s bezlepkovou dietou a alergií na lepek. Naši předkové před zemědělskou revolucí lepek v podstatě nekonzumovali, a tak pokud vás tato složka v potravinách trápí, s tímto stravovacím režimem zcela eliminujete hrozbu, že byste ho v nestřežené chvíli přijali.

Může vám pomoci také v případě, že trpíte poruchou příjmu potravy. Především u osob, které trápí přejídání, může přechod na paleo stravu znamenat šanci na změnu k lepšímu. Nad jídelníčkem budete muset více přemýšlet a plánovat si ho. Což je jeden z důležitých momentů v boji s tímto zlozvykem.

Pro koho je paleo strava nevhodná

Paleo stravu nedoporučujeme dětem, dospívajícím a těhotným a kojícím ženám. U všech těchto skupin je nadmíru důležité dodržování pestré stravy bohaté na všechny potřebné živiny, a to nejen sacharidy, ale především vápník (a další vitamíny a minerály). Raději se tedy zaměřte na to a paleo stravu nechte na později.

Nedoporučujeme ji ani vytrvalostním sportovcům. Během této diety totiž dojde k omezení příjmu sacharidů, a tato skupina je potřebuje jako zdroj rychlé energie.

Jak by měl vypadat jídelníček?

Tuků se rozhodně nebojte. Ač nás jimi často straší, tuky mohou být i zdravé a v naší stravě mají své místo. Sahejte po těch, které jsou hodnotné a něco vašemu tělu dají. Místo živočišných volte raději rostlinné. Do kuchyně si pořiďte olivový, dýňový, lněný či sezamový olej. Zdravý tuk najdete také v tučných rybách (třeba v lososu) nebo avokádu. A samozřejmě také v ořechách a semínkách.

Bílkoviny budete přijímat především z masa. Doporučujeme především to libové. Jezte drůbež i červené maso, zvěřinu, ryby a mořské plody. Nepřehánějte to s uzeninami. Ty mohou v příliš velkém množství zapříčinit zvýšenou hladinu cholesterolu. Proteiny dále najdete také ve vejcích, ořechách a některé zelenině.

Sacharidy najdete v ovoci. Je jen na vás, jaké si budete dopřávat. Kromě čerstvého se zásobte i tím sušeným. V této oblasti se nemusíte nijak omezovat (například v porovnání s keto dietou). Sacharidy se ale vyskytují i v zelenině.

Paleo strava zakazuje průmyslově zpracované potraviny
Paleo strava zakazuje průmyslově zpracované potraviny. Za to si ale můžete užívat ovoce. To například keto dieta příliš nepovoluje. Zdroj: Pixabay.com

Zkušenosti paleo strávníků a recenze

Nejlepším zdrojem informací o paleo stravě a o tom, jak skutečně funguje, jsou internetové diskuse. Lidé si paleo stravu pochvalují, cítí se díky ní odlehčení a mají více energie. Zmiňují také nesporné zdravotní benefity, kterými je obohatila a problémy, které jim pomohla vyřešit. Především v souvislosti s problémy se štítnou žlázou či bezlepkovou dietou.

Pokud vás paleo strava opravdu zajímá, doporučuji vyzkoušet knihy. V českém prostředí je zajímavá kniha od Hany Šimkové: Paleo strava pro české jedlíky. Jde o knihu plnou receptů, kde najdete také moučníky a dezerty v souladu s dietou. Skvělí je, že jsou na míru pro Čechy, a tak si nemusíte dělat starosti, že budou plné ingrediencí, které u nás nejsou k dostání. Autorka si dala záležet a vytvořila hodnotný podklad pro to, abyste z její knihy mohli vykouzlit jídelníček pro celou rodinu.

Očekáváte od tohoto alternativního stravování úbytek hmotnosti? Sáhněte po knize 500 paleo receptů od Dany Carpender. S jejím vedením dosáhnete vysněné postavy, a navíc poznáte nové a chutné recepty, které by vás samotné ani nenapadli.

Co říkáte na paleo stravu? Vyzkoušíte ji?