Osobní trenér vám pomůže s vaším snažením na cestě za lepším já. To se týká jak začátečníků, tak fitness nadšenců, kteří už mají něco odcvičeno. Proč byste si měli nějakého najmout a jak správně vybrat? Pojďme se společně zamyslet nad benefity, které do vašeho plánu přinese opravdový profesionál.
Jak se pozná dobrý osobní trenér
V první řadě by měl mít certifikát instruktora fitness. Tento certifikát je podmínkou k tomu, aby si dotyčný mohl nahlásit trenérskou živnost. Osvědčení a certifikátů může mít klidně víc. Rádi bychom vás ale upozornili na to, že kromě toho podmíněného nejsou certifikáty alfou a omegou, podle kterých byste měli vybírat. Spolehlivý odborník se pozná i podle jiných kvalit než jen potvrzení na papíře.
O cvičení, zdravý životní styl a další problematiku související s tématem by se měl opravdu zajímat. Má rozhled a ví o čem mluví? Osobní trenér se bude sebevzdělávat pomocí podcastů, knih, článků a dalších materiálů. Prověřte si ho – navštivte jeho webovky, sociální sítě nebo si s ním dejte schůzku a pohovořte si. Tak velmi snadno zjistíte, jak na tom je. Možná zjistíte, že má přesah i do dalších témat, např. vyučuje i otužování podle Wim Hofa, vede meditace atd.
Je dobře, pokud se osobní trenér nějak prezentuje. Jak už jsme zmínili, může mít vlastní webovky nebo sociální sítě, popř. medailonek na stránkách fitness centra. Dívejte se na recenze klientů. Zjistěte, co o něm říkají ostatní, kteří prošli jeho rukama. Je na něj spoleh? Jsou s ním spokojení? Z recenzí se velmi často dočtete přesně to, co potřebujete vědět. A pokud jde o recenze na sociálních sítích, není nic snadnějšího než napsat zprávu někomu, kdo ji přidal a optat se ho více dopodrobna.
Osobní trenér by se o vás měl skutečně zajímat
Při výběru si uvědomte ještě jednu důležitou věc – měli byste si sednout i lidsky. Počítejte s tím, že spolu budete trávit poměrně dost času, a tak je nesmysl upsat se někomu, kdo je vám vyloženě nesympatický. Pokud se s ním budete cítit dobře a důvěřovat mu, pozitivně se to odrazí i na vašich výsledcích.
Ale výběrem to nekončí. Ba naopak! Výběrem to teprve začíná. Osobní trenér vám sestaví tréninkový plán přímo na míru. Zaměří se na vaše slabé stránky a jejich posílení. Silné stránky bude akcentovat a donutí vás posouvat se dál. Udělá vám diagnostiku a pořádně si vás proklepne (jaký je váš zdravotní stav, jak moc jste aktivní atd.). A na základě toho sestaví plán.
Osobní trenér vám poradí, jak správně cvičit
Osobní trenér je vhodný nejen pro pokročilé, kteří chtějí sestavit náročný tréninkový program. Pomůže i naprostým začátečníkům. Pro ty je obzvlášť důležité mít vedení někoho, kdo se v cvičení vyzná a poradí
- jak začít cvičit
- jak správně cvičit
- jak dlouho cvičit
Je toho mnohem víc, co vás zajímá? To je v pořádku, osobní trenér vám na ně velmi rád odpoví. Chcete vědět, jak cvičit břicho nebo jak zvyšovat vytrvalost? Zapomeňte na rady z Google! Je důležité se na takové věci ptát odborníka. Každý jsme totiž trochu jiný a naše tělo potřebuje odlišnou intenzitu či druh tréninku. Co vyhovuje vaší kamarádce nemusí stačit vám, a naopak.
U začátečníků navíc hrozí, že budou cvičit nesprávně. Nejen, že cviky nebudou účinkovat tak, jak by měly. U některých vám dokonce hrozí i úraz. A od toho je tu trenér profesionál, který vás bude mít neustále na očích a hlídat vás. V případě, že nebudete stíhat, navrhne méně intenzivní cviky. A pokud budete zvládat s přehledem, navýší obtížnost.
Spousta lidí se domnívá, že stačí zaplatit za pár lekcí a poté už zvládnou cvičit sami. To ale není tak docela pravda. Právě kvůli tomu, co už jsme zmínili – osobní trenér bude trénink neustále obměňovat a přizpůsobovat vaší aktuální situaci.
Bez něj hrozí, že se zastavíte na jedné úrovni a nebudete se posouvat dál. A to přece nikdo nechce. Navíc se trénink bude neustále opakovat a stane se monotónním. Riskujete, že vás cvičení přestane bavit a vy na něj zanevřete. S trenérem vyzkoušíte různé typy cvičení – ukáže vám cviky na spodní břicho, silové cviky, nebo třeba jógu. Zkrátka vše, co vás bude zajímat a bavit.
Ujasněte si, jaký je váš cíl a dělejte vše pro jeho dosažení
Osobní trenér se vás bude ptát na to, jaký je váš cíl. Chcete zhubnout? Nebo byste raději budovali svalovou hmotu? Od vašeho cíle se bude odvíjet nejen cvičení, ale i jídelníček. Bez něj to zkrátka nepůjde a je důležité ho dodržovat. Nebojte se! I s ním vám trenér poradí. Vysvětlí vám funkci jednotlivých živin (např. proteinů) a poradí, jak jíst zdravě.
To ale samozřejmě není všechno. Důležitá je i regenerace a odpočinek. Osobní trenér vám poradí, jak se protahovat, jak odpočívat a efektivně nabírat síly. A v případě, že vás bude něco trápit (jste po úraze, máte chronické obtíže atd.), osobní trenér je tu vždy pro vás. Společně najdete nějaké řešení, které vás bude uspokojovat. To, že nejste v nejlepší kondici nebo vás trápí bolavé koleno vůbec není na překážku. I přesto můžete začít cvičit!
Poradí, jak cvičit v posilovně, doma i venku
Schůzky s osobním trenérem probíhají zpravidla v gymu. Poradí vám, jak cvičit v posilovně. Vše vám ukáže a seznámí vás se stroji. Na posilovnu se ale omezovat nemusíte. Cvičit se dá i venku či doma a trenér vám velmi rád poradí, jak na to. Díky koronaviru navíc roste chuť (i nutnost) cvičit doma. A trenéři se tomuto faktu přizpůsobují. Najdete spoustu trenérů, kteří poskytují konzultace online popř. mají online lekce, do kterých se můžete připojit.
Donutí vás začít cvičit
Pokud také neustále bojujete sami se sebou a přemlouváte se k tomu, že začnete od zítra, pak je zřejmě na čase zaplatit si odborníka! Osobní trenér vyřeší váš problém, jak se donutit cvičit, jednou pro vždy. Uvidíte, že když už si skutečně domluvíte schůzku a zaplatíte za něj, budete vycouvávat jen velmi obtížně.
Cvičení přispívá k psychické pohodě a posiluje zdraví. Věříme, že osobní trenér vám pomůže dosáhnout obojího mnohem rychleji a efektivněji. Jak jste na tom s cvičením vy? Cvičíte sami nebo pod dohledem odborníka?