Před porodem je třeba vyplnit a podat žádost o peněžitou pomoc mateřství. Je to velmi snadné a zvládne to skutečně každý. Stačí jen vědět, co hledat a ujasnit si pojmy jako je mateřská dovolená, peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek. Pak už vše za vás udělá počítač.
Mnoho žen i mužů má zažitou představu, že žena je celou dobu na mateřské dovolené popírá tytéž peníze. Jenže to je mylná představa. Spousta maminek tak říká, že čeká na výplatu mateřské, i když jej za ruku drží batole. Je v tom skutečně rozdíl.
Mateřská začíná
Když žena otěhotní, musí toho mnoho zvládnout. Nejprve se objednat k doktorovi, projít všemi vyšetřeními, oznámit to všem známým a přátelům, přečkat skoro všechny týdny těhotenství a následně obejít i úřady a vyřídit vše potřebné. Ano, dříve se skutečně těhotná maminka nalítala a nachodila, než vše dohodla. Naštěstí doba pokročila a komunikace s úřady jde online formou. Pokud však trváte na stání ve frontě a osobním kontaktu s úřednicí, prosím, vyrazte do terénu.
Jste těhotná a už si malujete, jak budete doma a na účet každý měsíc dostanete peníze na miminko. A máte na to nárok? Pracujete, podnikáte nebo jste alespoň v ochranné lhůtě? Tak si to vysvětlíme. Pokud chcete čerpat peníze a vůbec podat žádost o peněžitou pomoc v mateřství, musíte splňovat určité podmínky, jinak je to ztráta času, na obou stranách.
Jaké jsou podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství?
- Ochranná lhůta — Pokud třeba ženě v době těhotenství vyprší pracovní smlouva nemusí panikařit. Ochranná lhůta činí 180 dní, po které má stále nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
- Pracovní doba — Žena musí mít odpracováno 270 kalendářních dní během posledních dvou let.
- OSVČ — Podnikáte? Myslete na to, že si musíte platit nemocenské pojištění min. 180 dní v posledním roce před nástupem na mateřskou dovolenou. Pokud je to kratší dobu, nárok je taky ale pouze 6 týdnů před a po porodu.
Kdy se podává žádost o peněžitou pomoc v mateřství
Potřebujete k tomu potvrzení lékaře. Nejčastěji jej vydává gynekolog, ale jsou i případy, kdy se o to postará obvodní lékař. Na tiskopisu potvrdí termín porodu. Často se tak čeká až do druhého velkého screeningu, kde se to, co nejpřesněji určí. Podle velikosti plodu a posledního data menstruace. Pak už je na vás se rozhodnout, odkdy budete doma. Nejdříve lze na mateřskou dovolenou nastoupit 8 týdnů před porodem a nejpozději 6 týdnů před porodem. Od tohoto data běží o výplata ze sociálky.
Příroda má ale svou hlavu. Žena přece může porodit prakticky kdykoliv, mnohdy o dost dřív, než je určený termín porodu. Pak se prvním dnem automaticky stává den porodu. A jestliže jste si sami neurčili datum, třeba i zapomněli, ze zákona je to pak určeno jako právě oněch 6 týdnů před termínem.
Koho žádat a kde zajít pro peněžitou pomoc v mateřství
Jak tedy vůbec na to? Kam zajít? O vše se stará ČSSZ, tedy Česká správa sociálního zázemí. Vyplácí peníze prostřednictvím vašeho zaměstnavatele. Ten na příslušný úřad odešle vyplněnou žádost, na které je uveden i váš průměrný hrubý roční plat. Na základě toho, je vypočtena denní dávka. Ta určí, výslednou částku celkové mateřské. Jestliže nemáte zaměstnavatele, posíláte žádost sama. Buď poštou, osobně předáte na podatelně či konkrétním místě na krajské pobočce anebo dnes se to vše dá řešit i elektronicky z pohodlí domova.
Jak vysokou peněžitou pomoc v mateřství dostanete?
Existuje jednoduchý výpočet. Mateřská činí 70 % z redukovaného denního výměru. To je to číslo, které vám vypočetli z ročního platu. Celkový hrubý plat vydělíte počtem kalendářních dnů a vypočtete 70 %. Tolik dostanete. Ovšem výsledná suma je redukována v konkrétním roce vždy po určenou hranici, a také se odvíjí výše úvazku v práci. Ty ženy, jež pracují na menší úvazky mají mnohdy nízkou mateřskou. Mohou si však nechat doplácet do hranice penězi určenými pro rodičovský příspěvek. Záleží, jak se rozhodnou.
Obvykle se mateřská vyplácí první půl rok života miminka. Ale opět závisí na počtu narozených dětí a vůbec na přesné datum nástupu na mateřskou. Na jedno dítě pobíráte peněžitou pomoc v mateřství celkově 196 dní, na vícerčata pak 259 dní. Dnes už je na netu mnoho dostupných kalkulaček. Po zadání údaje hned budete mít přehled, na jakou částku se můžete těšit. Nedaníte se, protože nepatří mezi příjmy. Pokud však pobíráte peníze i za jinou práci z domu na mateřské, pak musíte podat daňové přiznání.
Může peněžitou pomoc v mateřství pobírat i otec?
Vždy pobírá jeden z rodičů. I otec může nastoupit, ale i on musí splňovat podmínky délky nemocenského pojištění. Nástup je pak možný nejdříve od 7. dne po porodu. A dokládáte se písemný souhlas matky, úředně potvrzený.
Oba rodiče musí zvážit, co je pro ně jako rodinu výhodnější. Většinou je doma ten z rodičů, vydělávající méně peněz. A i v dnešní nastavené společnosti je to většinou žena. Přeci jen děti chtějí na začátku hlavně maminku. Avšak je mnoho mužů, kteří to doma zvládají perfektně a rodina šlape jako dobře namazaný stroj.
A jak je to u vás doma?