22 února, 2023

6 tipů, jak podpořit laktaci a jaké potraviny jsou na zvýšení laktace vhodné? 

Kojení je zcela přirozené. Někdy ale tomu třeba trochu pomoci. Jak podpořit laktaci začnou maminky hledat až ve chvíli, kdy to akutně potřebují. Jenže ono je lepší si pár věcí nastudovat ještě před porodem. Existují doporučené způsoby ověřené v praxi, které fungují. Zkuste se tedy vyhnout stresovým situacím v době, kdy mohou uškodit a už dopředu nasajte informace. 

Kojení je pro mnoho novopečených maminek citlivým tématem. Všude se totiž píše, jak moc je to pro děťátko důležité, jak to podporuje jeho zdravý růst, imunitu a vývoj. A pak nastane třeba menší problém a všechno je špatně. Naštěstí se spousta věcí dá řešit. Jen se musí chtít a vytrvat. A pokud to přeci jen nakonec nepůjde, tak jak si to žena představovala, je naprosto v pořádku, že maminka kojit nebude. 

Pokud to lze, kojte 

První mléko tzv. kolostrum se vytváří již během těhotenství. U prvorodiček je to později než u žen rodících již několikeré dítě. Jde o průhlednou vodu tekoucí z bradavek. Po zmáčknutí se objeví. Některé ženy toto první mléko mají již v polovině těhotenství, jiné teprve pár dní před porodem. Také se liší jeho množství a chuť. Je to velmi individuální. Ta se vyvíjí pro každé miminko přímo na míru. A není ani nijak zvláštní, pokud umíte kolostrum vystříknout nebo pokud teče po kapičkách.

Někdy se dočtete, že kojení lze plnohodnotně nahradit umělým mlékem. O tom by asi laktační poradkyně mohly dlouze povídat. Ano, lze plně vyživovat dítě umělým mlékem, není to žádná hanba, neschopnost ani nic, co by se dalo napadnout. Ale nikdy se nevyrovná mateřskému mléku. To je prostě dokonalé. Má v sobě látky, které jsou vyvíjeny speciálně pro miminko a pomáhají mu v adaptaci mimo matčinu dělohu. Nastartují trávení ve střevě, podporují dozrávání mozku a udržují dobrou obranyschopnost před bakteriemi a viry. 

Mateřské mléko je pro miminko velmi důležité 

Kojení je skutečně zásadní v prvních měsících života. Pokud tedy nebrání nemoc, fyzický závažný problém nebo třeba mentální poruchy, měla by každá maminka kojit své dítě alespoň prvních šest měsíců. Tedy do doby prvních příkrmů. Pak už se dá pochopit, že se jednotlivé kojící cykly nahrazují pevnou stravou. Avšak laktační poradkyně a odborníci na dětskou výživu radí a doporučují kojit do samoodstavu. Ten nastává okolo třetího roku života. Až dozraje, odpadne. Tříleté dítě už má jinou sociální úroveň, více vyhledává své vrstevníky a kojení a matčin prs pro něj již nejsou středobodem světa.  

kojení
Mateřské mléko je pro miminko to nejlepší. Zdroj: Unsplash.com

Je však nutné myslet na to, že to musí být pohodlné jak pro matku, tak pro dítě. Určitě nekojit na sílu. Dítě to stejně pozná a začne prs odmítat nebo ještě naopak víc vyžadovat, což je pro kojící matku stresující a obtěžující. Začne kolotoč depresí, špatných nálad a může to ovlivnit celý vztah mezi matkou a potomkem.  

Dobrá laktace a dlouhodobé kojení mají příznivé účinky na zdraví 

Víte, že kojení má všelijaké benefity i pro samotnou ženu? A ty stojí za to, vydržet rozpraskané a bolavé bradavky, které se za pár dnů zahojí, tekoucí mléko a zničená trička, nalitá bolavá prsa jako známka dobré laktace a méně spánku v noci. Věřte, že to za to stojí. 

  • V prvé řadě je kojení skvělým hubnoucím prostředkem. Vydáte u toho veliké množství kalorií. I proto mají tyto ženy tendenci hodně jíst a pít.  Pozor však na to, co jíte, abyste správně podpořili laktaci.
  • Snižuje to pravděpodobnost propuknutí cukrovky po porodu. 
  • Má vliv i na rozjetí rakoviny prsu, je menší pravděpodobnost. 
  • V budoucnu mívají kojící ženy i lepší psychické stavy během menopauzy. 
  • A což je skutečný zázrak, až 50 % žen trpících endometriózou, se jí nadobro zbavily.  

Takže jen hrdě vytaste prsa a nabízejte. Mateřské mléko je i elixírem mládí a má velmi hojivý efekt. Dokáže vyléčit drobné oděrky, doporučuje se jím miminkám vytírat nos i oči. Zvláčňuje kůži a hydratuje ji. Po každém krmení byste si měli zmáčknout bradavku a mléko po ní rozetřít. Předejdete tak bolestivým ragádám.  

Už dopředu si zjistěte, jak podpořit laktaci 

Benefity kojení máme probrané. Jenže, ne vždy jde všechno jako po másle. Zvláště prvorodičky se často obávají toho, zda mají dost mléka. Je to pro ně vše nové. Tělo se hojí po náročném porodu, prsa se nalévají, bříško stále trčí dopředu, zavinuje se děloha, odchází očistky, vše bolí. A do toho je zde malé bezbranné novorozeně, které je na nich závislé. Pořádně neví, jak jej utišit, vzít do náruče. Vše se učí za pochodu, z hodiny na hodinu. A je toho dost. Pokud neměla nikdy malé dítě v ruce, péči, je to obzvlášť náročné. Navíc se nastartoval hormonální koktejl v těle a psychika se mění z minuty na minutu.  

Miminko pláče, spíše z nervozity matky než z mála potravy. Ale to novopečená maminka mnohdy neví. Domnívá se, že dělá vše špatně. Je fakt, že v porodnici moc pomoci od sester nedostane. Ne všude fungují laktační poradkyně, které by pomohly se správným přisátím kojence, ukázali oblíbené kojící polohy a podpořili v tom, že je vše tak jak má být, případně poradily, co dělat. Proto se maminky musí spoléhat na informace, které si samy seženou a nastudují nebo se pak obrátit na soukromé laktační poradkyně. Ty si pozvou domů. 

poloha na kojení
I správná poloha na kojení podporuje správnou laktaci. Zdroj: Unsplash.com

Někdy to nejde hned na povel, ale třeba až časem 

I tak se často říká, že v porodnici je až moc rušivých elementů, a že maminka nemá zoufat, pokud se během těch prvních třech dnů pobytu v ní plně nerozkojí. Ono taky vytvořit produkci mléka trvá každému tělu jinak dlouho. Některé ženě se nalijí prsa hned na druhý den, jiné třeba až za dva dny. Nebojte se, miminko hlady trpět nebude. Za prvé má v sobě ještě výživu z placenty a za druhé máte pro něj připraveno kolostrum, které je super výživné. Pokud chcete kojit, snažte se dokrm umělým mlékem vyvarovat. To snad jen v případě, že by miminko až moc ztrácelo ze své porodní váhy. 

Jaké užívat potraviny na podporu laktace a co dalšího funguje? 

Jenže někdy i přes veškerou snahu, píli a klid skutečně mléka není tolik, kolik by bylo potřeba. Jak to poznat? Miminko se začne u kojení vztekat, pouštět prso a zase se přisávat. Zvýší či naopak se rapidně sníží potřeba kojení. Kojenec se také rozčiluje, pokud jej začnete zvedat z podložky a přibližovat k prsu. V podstatě jakákoliv snaha o kojení je brána nemile.  

To vede ke snížení produkce mléka, k bolestivosti prsou či dokonce k jejich zánětům. Co tedy dělat, aby se situace zlepšila a miminko bylo opět spokojené a s plným bříškem?  

  • V prvé řadě je dobrá masáž prsou. Rukama podpoříte tok mléka a rozeženete tvrdé bulky, tzv. zatvrdlé mléko. V ideálním případě je dobré prsa nahřát ve sprše, promasírovat, trochu odstříkat a pak nakojit. 
  • Budete se muset zaměřit i na svou stravu a pitný režim. Tvorba mléka tělo vyčerpává. Musíte tedy pít alespoň 2,5 l denně a jíst větší porce nebo zařadit více zdravých svačinek. Vnímejte své tělo a ono vám samo napoví. 
  • K pití se doporučuje hlavně čistá voda, ale i bylinkové čaje třeba z Jestřabiny, Benediktu lékařského, heřmánku, drmku, meduňky nebo klidně i kmínu. Do jídel pak přidávejte semínka Pískavice, občas známé jako Řecké seno. V lékárně si můžete zakoupit i různé směsi kojících čajů. Pokud máte rádi kávu, tak sáhněte po bílé ve stylu Melty či Cara.  

Podpora laktace homeopatiky je oblíbená 

  • Existují i potravinové doplňky k podpoře laktace.  
  • Pomoci mohou určitě i homeopatika. Přírodní síla, která nastartuje větší produkci mléka skoro před očima. Hlavně se doporučuje Ricinus communis 5CH v dávce 5 granulí co tři hodiny. Postupně dávku snižovat. 

Zklidněte svou mysl, i to je způsob, jak podpořit laktaci 

Také je velmi důležité dostat se do pohody a nenechat se rozhodit neúspěchem. Psychika je velmi důležitá. Jakmile budete mít v hlavě jen kojení a představu, že se blížícím se časem budete muset zase bojovat, je to špatně. Udělejte si proto čas jen na sebe. Jděte se na chvilku projít na čerstvý vzduch, dopřejte si dobré jídlo, pusťte si jeden díl oblíbeného seriálu. Na tu chvíli vás zastoupí tatínek dítěte nebo kdokoliv jiný, kdo je při ruce.  

Nenechte strach, aby měl nad vámi moc. Miminko potřebuje klidnou mámu. Nebojte, ono se zase přisaje. Jen dělejte vše správně, tak jako doposud, nabízejte prs. Pokud dítě i nadále odmítá v bdělém stavu, počkejte až bude usínat a v polospánku jej přiložte. Zafunguje sací reflex a je po problému. 

Jak dlouho plánujete kojit své dítě? Jste nakloněná samoodstavu?