14 října, 2023

Sex v těhotenství: Kdy je to ještě bezpečné? 

Své potřeby neztrácí ani nastávající maminka. Sex v těhotenství je možný za určitých podmínek. Sexuální apetit se sice v průběhu gravidity mění, ale nikde není řečeno, že ho máte opomíjet.  Přece jen, stále se jedná o vyjádření lásky mezi partnery. To, že je u toho někdo navíc nevadí. Třeba je to vaše jediná možnost, jak zažít sex ve třech, nezatracujte to. 

Někdo se raduje, jiný lituje 

Těhotenství ženu mění. To se všeobecně ví. Rostou jí prsa, břicho, boky. Mění se hustota vlasů, vyjasňuje se pleť. Mnoho mužů je v této době svou ženou poblázněn než kdykoliv dřív. A to hlavně v prvním trimestru, kdy břicho není viditelné, ale žena mu rozkvétá ro krásy. Najdou se však i takoví, kteří s pozitivním těhotenským testem a příznakem, na svou partnerku do porodu nesáhnou. Většinou je to pocit, že by ublížili miminku. No a někdy je žena prostě přestane dočasně přitahovat. 

Za vše mohou hormony. Ve všech případech. Jejich hladina se totiž rapidně mění, a to přináší uvedené změny. Mnoho maminek vám potvrdí, že se první týdny a měsíce cítily skoro jako bohyně. Prsa jsou plnější. Takže obdařené dámy mají naducanější výstřihy, ty neobdařené si konečně užívají alespoň nějaké křivky. Těhotná žena i vyzařuje vnitřní krásu. Je prostě šťastná s tím, že nosí miminko. To ji dodává na klidu, stres mizí a výraz v obličeji a držení těla se mění. A výsledkem je spokojená krásná žena. To, že každý den ráno zvrací do mísy, už je vedlejší. 

Sex v těhotenství – ano 

Partneři si také konečně mohou dopřát bezstarostný sex. Nemusí řešit ochranu, plodné dny, možnost otěhotnění. To už si prožili. Teď si mohou užívat. I proto se sexuální frekvence spíše na začátku zvyšuje. Ale jistě každého napadne otázka, zda je to vůbec bezpečné a nemůže nějak ohrozit nenarozený plod. Přeci jen, nikdo nechce potratit jen kvůli noci plné vášně. 

Těhotenství a sex jdou tedy dohromady, je však nutné být opatrný a dodržovat některá pravidla, jako hygiena, ochrana v případě střídání partnerů a vždy zvážit aktuální stav rodičky i plodu. Někdo klasický styk nahrazuje análním sexem v těhotenství. Ano, zakázaný není, teda pokud netrpíte na hemeroidy. Ale dbejte na velmi důkladnou hygienu. Nikdo nechce řešit záněty a mykózy.  

Ochrana v těhotenství
Pokud střídáte milence, je nutná ochrana i při sexu v těhotenství. Zdroj: Pixabay.com

První trimestr a sex 

Většinu žen nevolnosti netrápí. To jen v amerických filmech každá hned zvrací a leží celé dny v posteli. Realita vypadá poněkud jinak. Gravidní žena normálně chodí do práce, stará se o domácnost, případně starší mláďata, tedy děti, které se jí už motají pod nohami. Také musí chodit na nákup, uklízet a věnovat se svým koníčkům a večer partnerovi. Není divu, že večer padá únavou. No a manžel si to vyloží jako fakt, že o něj nemá zájem. Jenže je to jinak. V prvním trimestru je žena samozřejmě více unavená, protože její tělo jede na 200 %, ale jinak není žádná překážka pro milostné hrátky. Většinou si to ženy i hodně užívají, protože nemusí myslet na ochranu, prsa má citlivější a je celkově vnímavější. 

Jedině, kdy to je zakázané či nedoporučované je tehdy, jestliže podle gynekologa hrozí potrat či už žena dříve nějaký prodělala. Pak rozhodně není na místě pokoušet štěstí. Zkuste se v takových případech zaměřit na orální uspokojení, ruční práci nebo využijte možnosti erotických hraček. A svět se nezboří ani ve chvíli, když to nějakou dobu nebudete provozovat vůbec. Mějte pro sebe vzájemné pochopení. 

Sex v těhotenství v druhém trimestru 

To se vše začne zbarvovat do růžova. Pokud byly nějaké nevolnosti, tak většinou v tuto dobu ustupují. A s tím roste i chuť. Žena se cítí přitažlivá. Bříško ještě není obrovské. Respektive to je kus od kusu a počtu těhotenství. Na kontrole na gynekologii se ptejte na stav placenty a jejím umístění. Jestliže nezasahuje do děložního hrdla, neotevíráte se, nekrvácíte, pak nic nebrání si zadivočit. Druhý trimestr je z pohledu sexu nejméně rizikový. A raději si to skutečně dopřejte co nejvíce, protože s třetím trimestrem už to taková sranda nebude. 

Většina párů dostojí rad a nebrání se experimentovat a skutečně si užívat. Kdy jindy, že? Nemusíte mít z ničeho obavy a zábrany hodně stranou. Ale pozor, abyste nebyli vášnivý až moc. Děloha a pochva je sice více prokrvena, takže je citlivější na dotek a žena lépe dosahuje orgasmu, ale také snadněji krvácí. Pokud se po styku objeví trochu krve, nemusíte hned panikařit. Je to docela běžné. Zkuste vydržet. Krvácíte více nebo i několik hodin po styku špiníte? Pak raději zajděte na kontrolu k doktorovi.  

sex s těhotnou
V druhém trimestru se ženy cítí jako bohyně. Zdroj: Pixabay.com

Třetí trimestr není sexu moc nakloněn 

A už to skoro klepe na dveře. Konec už je v dohledu, blíží se vrchol. Den D nastane za pár týdnů. Jednoduše, vstoupila jste do třetího trimestru a vše je špatně. Ten apetit, kterým jste před nedávnou dobou oplývala, na partner myslela defacto denně, užívala si vzájemné doteky a chtíč se pomalu vytrácí. Hormony opět klesají, bouří se. Chystají tělo k nápřahu, který přijde. Doposud bylo miminko v bříšku ještě docela malinké. Spíše se vyvíjelo, než rostlo. Už má za sebou pořádný kus cesty. Ale nyní se začne zvětšovat. A s tím se začne nafukovat i vaše tělo. V tuto chvíli skoro každá žena ztrácí chuť prakticky na cokoliv. Prostě není energie, chuť a pěkné tělo. 

Cítí se hrozně, nafouknutě. Jako chodící velryba. Břicho je den ode dne větší a každý pohyb namáhavější. Orgány tlačí na plíce a cévy a hůře se dýchá. A v tomto stavu se sex moc provozovat nedá. Navíc i ti muži, kterým to předtím nevadilo, mít třetího do party, se najednou začnou odtahovat. Přeci jen dítě o sobě už dává vědět. A to může být odrazující. Partnerka se také mění před očima. Velký břich každého nevzrušuje. Ale pozor, je to tenký led. Hra na city. Takže klidně zavřete oči, ale nekomentujte. 

Sexu v těhotenství brání pouze zdravotní komplikace 

Takže pokud doktor sex v těhotenství nezakáže, protože třeba hrozí předčasný porod, klidně se mu oddejte vždy, když budete mít chuť a odvahu. Navíc, sex na konci, tedy před termínem, pomáhá porod připravit a vyvolat. A to je přeci jen přirozenější, než medikovaný a uměle vyvolávaný porod. Na internetu jsou celé diskuze o tom, jak přimět manžela k poslednímu styku před narozením potomka. 

Užíváte si sex v těhotenství nebo jste se ho s partnerem dočasně vzdali?