30 dubna, 2023

Příprava k porodu aneb co dělat, aby vše proběhlo tak, jak má 

Je jedno zda jste prvorodička nebo vás to čeká již po několikáté. Příprava na porod je důležitá v každém těhotenství. Vždy se totiž můžete poučit z minula. Člověk také mění názory, dozrává, vyvíjí se a mění společnost a její zvyklosti. Takže to, co platilo před deseti lety, je dnes úplně jinak. Co zahrnuje tedy příprava, abyste ho zvládli v pohodě a ideálně bez komplikací? 

Žádný porod není stejný 

Je třeba myslet na to, že žádný porod není stejný. Můžete se zeptat na zkušenosti svých kamarádek, ale i když to u nich probíhalo rychle nebo naopak velmi pomalu, měli vážné komplikace a musely upustit od porodního plánu, neznamená to, že to tak bude i u vás. Pokud jste prvorodička a vlastně tedy nemáte vůbec tušení, co vás čeká, je důležité se připravit. 

A to hlavně informace, samostudium, předporodním kurzem, volně dostupnými videi a pomocí různých technik a pomůcek k hladšímu porodu. Pracuje totiž při něm nejen tělo, ale i mysl. Hlava prostě musí spolupracovat. Takže věnujte čas a energie i přípravě na porod stejným dílem, jako se zabýváte nakupováním výbavičky a čtením článků o tom, jak velké je miminko v daném týdnu. 

Příprava k porodu zahrnuje pravidelný fyzický pohyb 

Takovým prvním bodem je zůstat fit po celou dobu těhotenství. Určitě není dobré, pokud nastávající maminka přibere dvacet a více kilo a má co dělat vše unést a udýchat. Samo bříško a miminko v něm dá zabrat. A pokud k tomu přidáte zbytečná kila navíc, máte zaděláno na problémy do budoucna a velkou námahu během nadcházejících devíti měsíců. Takže raději se držet svých zajetých zvyklostí, poslouchat tělo a být v pohybu.  

Je samozřejmé, že v prvním trimestru to půjde vše snáze než v tom posledním, ale vždy se dá stále něco dělat. Pokud jste byla sportovkyně před otěhotněním, můžete ve sportu pokračovat. Jen si u trenéra zjistěte, zda někde neubrat na intenzitě a zátěži. Tělo si ostatně samo řekne, kde má své limity. Rozhodně je jako trénovaný člověk poznáte. A nebojte. Jsou ženy, které i ve vysoké fázi těhotenství denně posilují, zvedají těžké váhy, běhají několik kilometrů a děťátko je zdravé jako rybička. 

Pravidelný pohyb udržuje vaše svaly v kondici. Takže denní procházka by měla být základ. Stejně je dobré být alespoň hodinu na čerstvém vzduchu. Nemusíte dřít jak mezek, ale hodinová procházka neuškodí. Navíc si už teď můžete procházet trasy, které pak budete jezdit s kočárkem. Můžete tak objevit všelijaké zkratky, přejezdy a podjezdy, které později využijete. Zkuste si zapamatovat, kde jsou lavičky a příjemná zákoutí. Později je využijete ke kojení, krmení a přebalování. Byla by totiž škoda později pak už i s miminkem vždy hnát domů jen proto, že má hlad. 

Zjistěte si informace a připravte se k porodu

Dalším důležitým bodem přípravy je zjistit si vše ohledně porodu. Nemusíte zacházet do podrobností, pokud vás děsí. Ale rozhodně není dobré jet do porodnice s tím, že vůbec netušíte, jak se rodí děti. Ženy se většinou dělí na dvě skupiny. Na ty, kterým stačí pouze kusé informace a zbytek nechají na porodních asistentkách a doktorech, kteří jim řeknou a poradí co a jak a pak na ty, které si vše musí pročíst, nastudovat. Radí se na internetových fórech, čte publikace, sleduje blogy a vlogy a má dotazy na ošetřujícího gynekology. Mnohé si i najímají vlastní duly. Ani jedno není špatně. Vždy se řiďte vlastními pocity. Co vše potřebujete znát a zajistit před dnem D, to udělejte. Zbytek nechte náhodě. Ono to nějak dopadne. 

žena hledá informace
Pomocí internetu se připravte na porod. Zdroj: Pixabay.com

V případě prvního porodu je dobré navštěvovat i předporodní kurz, kde se dozvíte nejen jak zvládnout porod, ale právě i jak se na něj nachystat a naučí vás i základní manipulaci s novorozencem. Maminky vícerodičky již mají vlastní zkušenosti. Určitě navštivte i vybranou porodnici na den otevřených dveří. Do známého se jde mnohem líp. 

Porodní plán je součástí příprav k porodu 

Sepište si porodní plán a připravte se na to, že třeba nevyjde. Porod je prostě nevyzpytatelný. Určitě si v hlavě malujete, jak vše poběží hladce, ale věřte, že je toho tolik, co se může změnit. Třeba bude muset dojít k nástřihu hráze, k použití zvonu, k akutnímu císaři. Třeba nebude možné rodit do vody, i když si to přejete nebo manžel nestihne přijet včas z práce. Nikdy totiž nevíte, jak dlouho bude vše trvat. Sice platí takové pravidlo, že každý další porod je kratší než předchozí, ale záruku vám nikdo nedá. Takže neplánujte a nefantazírujte.  

Bylinkový čaj napomůže k rychlejšímu porodu 

Věříte v sílu bylin? Víte, že vám mohou pomoci i k hladšímu porodu a ke zkrácení druhé doby porodní? A to si přece každá přeje. Hlavně rychle, žádné zbytečné protahování. Od ukončeného 34. Týdne těhotenství, které probíhá v pořádku, se doporučuje pít šálek čaje uvařeného z maliníkových listů. Ty mají pozitivní účinky na hladké svalstvo. Změkčují porodní cesty, napomáhají otevírání. Také působí na střeva, takže i vyprazdňování před dnem se urychlí.  

maliníkový čaj
Čaj z maliníkových listů přispívá k rychlejšímu porodu. Zdroj: Pixabay.com

Ze začátku pijte 1 šálek. Postupně s přibývajícími týdny se dostanete až na 4 šálky. Tedy asi 1 l. Maliníkový čaj je chutný, dá se pít o neochucený. Koupíte jej v lékárně, u bylinkáře nebo na netu. Bývá v čisté podobě i ve směsích v kombinaci s kontryhelem, jahodníkem a ostružinovým listím. Vše má pozitivní účinky na ženské tělo. Ostatně kontryhel se ve velkém doporučuje pít po porodu, kdy napomáhá k rychlejšímu zavinování dělohy a zkrácení šestinedělí

Cvičení hráze s pomůckou 

Každá rodička ví, kudy se musí dítě prodrat na svět. Je všem jasné, že to bez bolesti nepůjde a kůže se musí velmi napnout. Právě proto byste se měla o své genitálie starat, aby zůstaly nedotčeny. Téměř každá žena se snaží vyhnout natrhnutí nebo nástřihu hráze. Je vůbec možnost, porodit a zůstat dole stále stejná? Ale jistě že ano! Stačí hráz na tu námahu připravit. Můžete ji měsíc před termínem pravidelně masírovat. Ideálně s olejíčkem. Pěkně mnout mezi prsty, ať se kůže ztenčí a nabere na elasticitě. Pokud máte problém si tam dosáhnout, požádejte partnera.  

To se však často zvrhne v sexuální styk, který vlastně vůbec nevadí. Ženy, které se styku nebrání, mají také hladší porod.

Cvičit můžete i s pomůckami jako je Epi-no nebo Aniball. Jde o nafukovací balonky, které zavedete do pochvy a trénujete jejich vytlačování. Cílem je dostat se na obvod balonku 30 cm. To je průměrná velikost novorozenecké hlavičky. Trénujete tím hráz, ale i správný nácvik tlačení. Maminky jsou poté klidnější ve vypuzovací částí a efektivněji spolupracují s porodní asistentkou či lékařem.  

Připravit se k porodu musíte vy sama. Nikdo jiný to za vás neudělá. Kde si sháníte další informace? Podělte se s námi. 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.