11 prosince, 2022

Šestinedělí: Co to je a 7 tipů, jak ho zvládnout 

Doba po porodu, tedy šestinedělí, je symbolem hojení ran, nočního vstávání, nedostatku spánku, jídla za pochodu a času, kdy je vše nové. Prvních šest neděl je pro spoustu žen spíše noční můrou. I když máte po ruce tatínka, maminku nebo klidně i dulu a chůvu, je většina úkonů na vás, na ženě. Novorozenec vás potřebuje více než jindy. Je na vás zcela závislé. A to je poněkud náročné jak na fyzičku, tak i na psychiku.

Jak tedy přežít šestinedělí? 

Možná si to představujete trochu jinak. Přijdete z porodnice, kde vás vše naučili, vysvětlili, dali cenné rady a vy jste zcela na vše připravená. Jenže opak je pravdou. Doma je to pohroma. Všude pohozené plenky, přetékající koš, nádobí vytváří panoramata hor, manžel je věčně v práci a vy pořád jen zavřené doma s brečícím dítětem v náručí. Mezi nohama plenky, prsa bolavé a stále venku, vlasy neumyté, dole nateklé. Tak není se čemu divit. Porod je náročný. To vše ale odezní. Nebojte. Den ode dne to bude lepší a lepší. Rány se zahojí a vy budete přicházet na to, co dělat. 

V porodnici vás sice něco naučí, ale nepřipraví vás na takové akce, když se dítě poblije i pokaká zároveň, na plotně bublá vývar a zvoní telefon. Hlavně je se uklidnit. Být nad věcí. Ano, lehce se to říká, ale hůře dělá. Naštěstí je zde způsob, jak se na to připravit a jak zajistit, aby to nebyla taková hrůza, ale pěkné první týdny s potomkem.  

V porodnici vás naučí základní péči o miminko.
V šestinedělí se budete učit dalším věcem v péči o miminko. Zdroj: Pixabay.com

V šestinedělí jde o miminko i maminku

V době po porodu myslete převážně na sebe a na miminko. Pokud už máte starší děti, mají určitě tatínka nebo babičky, kteří se o ně báječně postarají. A manžel je dospělý člověk, svéprávný. Teď jste na řadě hlavně vy. Je to velmi důležité. Pokud není spokojená maminka, není ani zbytek rodiny. Vykašlete se na veškerý úklid, vaření několika chodů pro návštěvy, na špinavé prádlo i na to nádobí. Dokud je něco v policích, netřeba se vzrušovat. Nikdo vás soudit nebude. A pokud ano, rychle jej vyprovoďte ven. 

To, že se tělo musí uzdravit, je prostě fakt. Bez toho to nepůjde. Někdo to má horší a delší, jiný zase naopak. Pokud jste měli hladký porod bez nástřihu, pak nejspíš běháte jak laňka a řešíte jen očistky, krvácení v šestinedělí, případně už i příchozí menstruaci po porodu. V opačném případě se musíte starat ještě o to. Stačí mazat, oplachovat a držet v čistotě. Pravidelně si dopřejte sprchu, kde budete sama. A užijte si ji. I vy se musíte cítit jako člověk. Navíc hygiena je skutečně důležitá. 

Co se týká miminka, jděte na to pomalu. To, že pláče neznamená, že jste špatná matka. I vy se naučíte rozeznat hladový pláč od znuzeného. Ano, i tak malý človíček se nudí. Chce to jen čas. A právě na to je období šestinedělí.  

Jak se připravit, aby vše běželo podle plánu? Dopředu stanovit pravidla

  • Naplňte si mrazák – Budete ráda, až si jen vyndáte hotové jídlo a ohřejete v mikrovlnce. Doporučujeme vývary, omáčky, maso, knedlíky, polévky, zapečené pokrmy.  
  • Návštěvy – Už před porodem si s mužem stanovte, kde budete přijímat návštěvy. V některých rodinách se chodí již během pobytu v porodnici. Ne vždy je to však vítané, zvláště pokud jde o velkou rodinu. Pokud si to nepřejete, všichni musí vaše rozhodnutí respektovat.  
  • Návštěvy v šestinedělí – Trochu s tím souvisí přání výše. Rozumíme, že nejbližší rodina touží přivítat nejmladšího člena rodiny. Všichni milují ty malá skrčená miminka a jsou zvědaví, jak vypadají. To naprosto chápeme. Ale rozšířené příbuzenstvo, tetičku z druhého kolena a přátele klidně vezměte přes práh až tehdy, kdy se na to budete cítit. 
  • Odpočinek – Dopřejte si tolik spánku, kolik bude třeba. Mnoho žen, stráví celou tuto dobu v posteli. A proč taky ne? Stejně je novorozeně neustále na prsu, spí na hrudi maminky nebo se přebaluje. Obklopte se vším potřebným a zapusťte kořeny tam, kde to pro vás bude pohodlné.  
  • Domácnost – Jak již bylo řečeno výše, úklid počká. O nádobí se postará myčka, nákup obstará manžel. Prádlo stačí vyprat a naházet do koše. Hlavně, že je čisté. On ten prach, špína a nepořádek nikam neuteče.  
  • Dbejte na životosprávu – Hodně pijte, dobře jezte. Mnoho maminek si ztěžuje, že neumí zhubnout poporodní kila. Často je na vině nevhodná strava. Stačí jíst kvalitně a výživně. Klidně si i jídlo objednejte.  
  • Pomoc v šestinedělí – Nabídla se maminka, že vám doveze teplý oběd? Ozvala se tchýně, že přijde v šestinedělí a povozí malé v kočárku? Berte to všemi deseti.  

A co je třeba ještě vědět o šestinedělí?

Jak to třeba probíhá mezi mužem a ženou. Jsou nějaká omezení? Co takový pohlavní styk? Lékaři tvrdí, že je nutné dodržet zdrženlivost až do doby, než žena zajde na prohlídku a dostane zelenou. No, takže podívejme se na to lidsky. Sex v šestinedělí je možný za určitých podmínek. V prvé řadě, musí být žena zcela v pořádku, s ukončenými očistky, bez poranění. Pak se také musí dodržet opatření jako použít kondom, zapomenout na drsné techniky a na dlouhé mazlení. Přeci jenom vedle leží časová bomba, která se může během chvilky probudit. 

Intimita po porodu
Sex v šestinedělí je spíše o rychlovce než o dlouhém prožitku. Zdroj: Pixabay.com

Jak na sex v šestinedělí po císaři?

Tady je to trochu jinak, než když se jedná o vaginální porod. Spodek je v pořádku, jde zde o jizvu. O tu musíte pečovat. Pokud se krásně hojí, není zanícená a nebolí vás víc než na začátku, můžete na to hupsnout již po měsíci od porodu. Avšak i zde je nutná nějaká ochrana, a to i v případě, že toužíte po dalším dítěti. Po císaři se nesmí rok otěhotnět. Kvůli jizvě. Takže ochrana či nějaká antikoncepce a zapomenout na misionářskou polohu. Jinak je to ve vaši režii. I otěhotnění v šestinedělí je možné. Vzácné, ale stává se to. 

Nyní už víte, jak zvládnout některé věci hravě a nad věcí. To náročné pomine až se hormony ustálí na normální hodnotu. Za týden dva to bude také jiné než první dny doma s miminkem, a pak si už budete užívat jen ty pěkné okamžiky.  

Jak jinak vyplnit čas v šestinedělí

Někdo má však i toto období pohodové. Bývají to hlavně ženy, které již matkami jsou. Jednoduše už mají zkušenosti a ví, jak v tom chodit. Dokonce jsou mezi námi i takové, které chtějí i něco jiného než utírat zadek. Práce v šestinedělí je ve světě běžná. U nás spíše výjimkou. Změníte počty? Pokud máte dostatek času, obor, ze kterého nechcete vypadnout nebo jednoduše chcete zaměstnat hlavu i jinak, domluvte se se šéfem a po malých kouskách se tomu věnujte. Třeba můžete jen vypomáhat s jednoduchými úkony. A navíc, budete mít nejen plus k dobru, ale i nějakou tu korunu navíc. Což je jednak skvělé pro rodinný rozpočet, ale i pro vás.  

Šestinedělí po revizi a ukončení těhotenství

Doposud se hovořilo o šestinedělí po porodu. Jenže někdy přichází i v méně radostných chvílích. Třeba po potratu. A nezáleží na tom, jak pokročilé bylo těhotenství. Vždy je to náročné. Tělo se musí očistit tak jako tak. Takže naslouchejte mu, pečujte o něj a až bude vše jako dříve, můžete fungovat jako dřív. Někdy je potrat vítaný, jindy je bolestný. Ale žena zvládne všechno.  

Co vás ještě může překvapit během období těsně po porodu?

Třeba taková bolest hlavy je typická. Je to zapříčiněno tím, že se ustaluje hormonální rovina ve vašem těle. Pomáhá dostatečně pít a chodit pravidelně na procházky. Zácpa a průjem v šestinedělí může taky potrápit. Na zácpu postačí přidat švestky do jídla, víc ovesných vloček ke snídani a vypít alespoň 2 l tekutin. Podívejte se i na příbalové letáky léků, které třeba užíváte. Může to být vedlejší účinek. Pak by se musely vyměnit. Průjem zase trápí ženy s nezdravou stravou nebo ty, které jsou příliš ve stresu. Přidejte banány a čokoládu. Mělo by to pomoci. 

Pokud si nejste jisté s vašim zdravotním stavem, vždy se obraťte na lékaře. 

A co vy? Máte nějakou radu k šestinedělí? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.