10 listopadu, 2022

První menstruace po porodu: Kdy ji čekat a jak dlouho trvá?

Ještě jste se nevzpamatovala po narození miminka a už je tady první menstruace po porodu. U někoho to bývá rychleji, než by si myslel, někdo ji přivítá až po prvním roce života dítěte. Co za tím stojí? A jak taková menstruace vypadá, než se zase vše vrátí do běžného cyklu. Ženské tělo umí zázraky, ale ne na počkání. 

Asi jako každá novopečená maminka, tak i v se budete při první prohlídce u gynekologa po šestinedělí ptát lékaře na to, kdy můžete očekávat příchod první menstruace. Ženy to totiž zajímá z různých důvodů. Některé se tím ubezpečují, že nejsou těhotné. Jiné naopak plánují další graviditu a chtějí mít jistotu, že jejich tělo opět funguje jako hodinky. Další očekává nějakou změnu po ženské stránce, protože třeba před porodem měli problémy nebo nějaké onemocnění. 

První menstruace je většinou nevítaná 

Zkrátka a dobře, je třeba se připravit. Žádná maminka asi nechce řešit náhlou příhodu někde v nákupním centru s řvoucím miminkem v náručí. A kdo je připraven, není zaskočen. Však to znáte. Raději neustále nosit krabičku první pomoci než pak chodit s obvázanou mikinou kolem pasu jako školačka.  

První menstruace je také znakem připravenosti těla. Na co? No, že zase funguje jako dřív a je tu možnost otěhotnění. Pro některé riziko, pro druhé vítaná zpráva. Je to také známka toho, že je všechno „tam dole” bez úhony a komplikací.  

Kdy čekat první menstruaci po porodu? 

Uvádí se, že u každé ženy je to různé. Spustit se může ihned po šestinedělí, kdy skončí čištění. Může se objevit kdykoliv v průběhu kojení anebo až po jeho ukončení. Pak přichází zpravidla do šesti týdnů. Laktace totiž spouští v těle všelijaké procesy, ovlivňuje hladinu hormonů a může tedy ovlivňovat i reprodukci. Mnohé ženy, pokud touží po dalším miminku musí nuceně ukončit kojení děťátka anebo značně ovlivnit jeho frekvenci. Často se to neobejde bez slz a pocitu selhání. Ale věřte, že pokud to není dříve než po půl roce miminka, není třeba si zoufat.  

Kojení během menstruace
Menstruace po porodu ovlivňuje laktaci. Zdroj: Pixabay.com

Nedivte se tedy, pokud se vám první menstruace po porodu objeví klidně až po roce, dvou. Průměrná doba je 12 až 16 měsíců.  

Menstruace po porodu, kojení a PMS 

Je nutné myslet i na to, že menstruace ovlivňuje laktaci. Mění chuť mléka, ovlivňuje jeho množství a miminka v té době mohou být více neklidná, nevrlá a nespokojená. Spolu s výkyvy nálad maminky tak může v takových dnech panovat trochu depresivní nálada. Ale to se vše srovná. Víte, že PMS můžete i svým chováním ovlivnit? Dáme vám tipy. 

Pokud se tedy chcete cítit lépe, mít lepší náladu, nebýt agresivní, zbavit se bolesti hlavy a nepřejídat se, doporučuje se: 

  • Omezit cukry a sůl v jídle – Cukry vytahují vitamíny z těla, a to pak ovlivňuje vaši náladu. Sůl zase zadržuje vodu v těle, takže se pak cítíte oteklé, což na náladě nepřidá. 
  • Snížit počet káv denně – Kofein může být kamarád, ale i nepřítel. Když je ho příliš, navozuje pocit úzkosti. 
  • Zvýšit příjem tekutin – Ideálně čistá voda, džusy, čaje, sirupy. Tekutiny jsou prostě potřeba pro správné fungování celého těla. 
  • Zařadit do jídelníčku – Celozrnné pečivo, ryby, luštěniny, rajčata, banány, fíky a petržel. Opět to přispívá k lepšímu trávení a předchází zdravotním potížím. 
  • Pohyb – Tím nemyslíme dřít se v posilovně, ale procházka po čerstvém vzduchu zní dobře. 
  • Hygiena těla i duše – V této době zvyšte denní hygienu a dopřejte si dostatek spánku. Můžete třeba vyzkoušet i poslech oblíbené hudby a zkusit u toho relaxovat. Každá chvilka se počítá. 

Signály, že se první menstruace po porodu blíží 

Nyní už tušíte, že je zcela nemožné přesně určit, kdy se zrovna u vás menstruace objeví. Je tedy vhodné u sebe nosit intimní potřeby. Ale je tu ještě jedna možnost. Sledovat signály a symptomy, které prozradí, že se to blíží a přijde to rychleji, než byste čekaly. Příznaky první menstruace vám budou mnohé připomínat. 

Pravděpodobně se budete cítit jako na začátku nedávno ukončeného těhotenství. Prsa jsou citlivé, podbřišek bolí. Jste nevrlé, přecitlivělé a unavené. Zkrátka vám není moc dobře. Jeden ze signálů, že za chvíli dojde ke spuštění laviny. První menstruace po porodu při kojení může i více bolet, než jste byly zvyklé. Avšak pokud  

Jak vůbec vypadá taková menstruace, je jiná? 

Ano i ne. Hormony ve vašem těle pracují na plný plyn. Už je po hormonální bouři během těhotenství, ale i přesto to může zanechat následky. První menstruace je zpravidla delší. Silná menstruace po porodu také není nic neobvyklým. Ale postupem času se to upraví. Některým ženám se vrátí do původního stavu. Tedy délka a intenzita bude jako před porodem. Jiné se zbaví bolestí, zkrátí se jim cyklus nebo naopak prodlouží. Upravuje se i intenzita. Dříve jste se neobešla bez silných vložek? Dnes už vám třeba bude stačit obyčejný tampon. Je to individuální a nepředvídatelné. 

Intimní potřeby po porodu
Intimní potřeby po porodu nemusíte měnit. Zdroj: Pixabay.com

I nadále používejte intimní prostředky tak, jak jste zvyklé. Pokud jste preferovala tampony, klidně u nich zůstaňte. Jestliže kalíšek, budete muset asi změnit velikost, ale jinak zde omezení neplatí. 

Kdy jít k doktorovi? Nedostavila se menstruace po porodu? 

I tak se ale najdou varianty, kdy je potřeba konzultovat danou věc s doktorem. Třeba pokud se objeví skutečně silná menstruace trvající déle než 7 dnů. Mohla by vám odvést příliš mnoho železa z těla a vy byste byla až příliš unavená. Správná hladina železa v těle je nesmírně důležitá i během kojení. Dále se vydejte do ordinace, pokud menstruaci provází až silná křečovité bolesti v podbřišku nebo by se třeba objevila horečka. To vše může poukazovat na zánět nebo komplikace.  

Také za ním zajděte, pokud se menstruace neobjeví do 3 měsíců po ukončení kojení nebo v době, kdy jste snížila frekvenci, stále nepřichází a vy už jste zkusila i metody, jak si vyvolat menstruaci. Často to řeší právě ženy, které chtějí znovu otěhotnět. A v neposlední řadě myslete na to, že kojení a absence menstruace není antikoncepční metoda. Chraňte se!