Ublíží, když si dá žena šálek denně? Káva v těhotenství je stejně diskutované téma stejně jako třeba zda se může jíst tatarák. Pro milovníky tohoto nápoje to může být nesmírně obtížné, na několik měsíců se ji vzdát stejně jako je tomu třeba u kuřačky. Oboje je droga. Kofein i nikotin navozují určité stavy mysli, kvůli kterým tyto věci vůbec konzumujeme. A jak to texy je? Skutečně je to pro plod tolik škodlivé nebo se to přehání?
Máma musí být vyrovnaná
Ve chvíli, kdy jste těhotná, se vaše mysl naprosto upíná k tomu drobečkovi uvnitř vás. A je to tak zcela v pořádku a pochopitelné. Každá máma chce pro dítě to nejlepší, ale jsou věci, situace, kdy je třeba myslet v prvé řadě na sebe. I v letadle vás učí, prvně nasadit masku sobě a pak až těm okolo. Stejné je to v těhotenství. Pokud vy jako matka nebudete v pořádku, bude to mít těžké i miminko. A v pořádku myslíme nejen po fyzické, ale i psychické stránce.
Pokud jste před otěhotněním pila dvě a více kávy za den, nejspíš ji budete muset omezit na jeden šálek. Přeci jen je zde stále kofein, který je třeba udržet v nějakých mezích. A kolik ho můžete vypít? Je třeba si uvědomit, že kofein se najde třeba i tabulce čokolády nebo v černém a zeleném čaji. Takže i když si neuvaříte kávu, ale sníte k posezení buchtu s čokoládovým topingem, pak do sebe kofein stejně dostanete.
Takže dle světové organizace WHO, je v pořádku, pokud se budete držet 300 mg kofeinu za den, dle asociace porodníků je to hodnota 200 mg. Takže jeden šálek kvalitní kávy se hravě vleze do obou norem. A je jedno, jestli bude instantní, z kávovaru, domácí, koupená v kavárně, s mlékem či bez. Hlavně si ji vychutnejte. A volte spíše ranní konzumaci.
Může káva v těhotenství i nějak pomoci?
Káva v těhotenství v prvním trimestru může i výrazně pomoci ustát obávané nevolnosti nebo se vyrovnat s kolísavým či velmi nízkým tlakem. Tedy s takovým, kdy ženy omdlévají, což je mnohem horší.
Víte, že káva je i antioxidant? Takže pomáhá čistit tělo a snižuje možnost onemocnění infekcí. Podporuje i léčbu bolesti hlavy. Ano je to tak. Pokud vám buší spánky a hlava se chce rozpuknout, napijte se, vyvětrejte, případně si polkněte jeden brufen a dopřejte si pár doušků výborné slabší kávy.
Jakou kávu pít?
Hlavně kvalitní. Může být i rozpustná káva v těhotenství, které je mnohdy dávána i přednost. Ne každý má doma kávovar. Avšak zrnkovou kávu lze namlít i v ručním mlýnku a pak uvařit v moka konvičce. Zrnkové kávy mají nejsilnější chuť a aroma a neobsahují žádné další přísady. Jsou tedy nejkvalitnější a nejméně škodlivé. Ovšem, pokud máte vysoký tlak nebo prostě jen nechcete kofein vpravovat v období gravidity do svého těla je tu i další možnost.
Bezkofeinová káva v těhotenství je řešením. Mnoho firem již nabízí tuto alternativu. A pak jsou tu náhražky kávy typu melta, caro apod. Někdy jim musíte přijít na chuť, ale jsou skvělou alternativou, jak nepřijít o svůj šálek, a přitom být v klidu.
Kdy hrozí riziko, pokud se pije káva v těhotenství
Riziko hrozí tehdy, pokud se vše přežene. Jestliže pravidelně vystavujete své tělo, a především nenarozené miminky přísunu a účinkům až přemíry množství kofeinu. Tedy pijete a konzumujete více, než je uvedeno. Tedy překročíte 200 mg kofeinu za den. Pak mohu nastat komplikace jako zvýšený srdeční rytmus miminka, špatný růst, nízká porodní hmotnost novorozence, tachykardie, potrat či předčasný porod.
Příroda je ale mocná čarodějka. Zařídila jednu zvláštní věc. Většině těhotným sama od sebe přestane chutnat káva. Většinou hned na počátku a chuť se pak vrací až ve třetím trimestru. Takže někdy může být i velmi náročné a obtížné pít kávu na doporučení lékaře, aby se vám nemotala hlava a neupadla jste. Jenže ona vám nevoní, nechutná. Jak do sebe dostat kofein? Snězte dobrou čokoládu nebo vypijte za den půl litru coca coly. Ano i tam se nachází.
Káva v těhotenství jen omezeně, jak je to po porodu
Celých devět měsíců jste se držela. Opravdu jste ihned po počůrání těhotenského testu omezila a pila jen jednu lahodnou kávu za den. Vždy jste si ji řádně vychutnala, a i když byla touha po dalším šálku, nikdy jste si jej nedala. Jenže teď už je náročné období těhotenství za vámi. Proběhl porod a miminko držíte ve svém náručí. Je ten pravý čas už zvýšit dávky?
Víme, že se situace trochu změnila, ale pokud kojíte je třeba stále vydržet. Vaše tělo i nyní v období kojení potřebuje mnoho živin a minerálů. Proto je důležité, jak se v době kojení stravujete. Takže se zaměřte na vyváženou stravu a zdravý životní styl. Tak dáte miminku to nejlepší. Omezení držte stále na jednom šálku. Víte, že z celkového množství kofeinu, které do těla přivede, se 1 % přes mléko dostane i do miminka? Dospělý člověk kofein vylučuje cca 7 hodin dle metabolismu. Kojenec pak kofein tráví až skoro 130 hodin. Jeho tělíčko to rychleji nezvládne. Takže je jen na vás, zda jej budete neustále zásobovat nebo ne.
Víme, že dny jsou náročné a noci ještě více. Káva je známý životabudič. Pokud to jinak nejde, chápeme to. Raději si ale zacvičte, jděte na čerstvý vzduch nebo se zrelaxujte jinak. Miminko to ocení.