17 října, 2023

Jak vybrat hnízdečko pro miminko?

Hnízdečko pro miminko je hitem posledních let. Dříve stačila postel s peřinkou nebo dát dítě do zavinovačky. Dnes je zvykem novorozeňátka ukládat do hnízdečka jako malé ptáčky. Nejen že je to velmi roztomilé, ale navíc do dítěti prospívá a zajišťuje i lepší spánek pro rodiče. 

Spánek miminka 

Každé miminko spí jinak. To vám potvrdí i každá maminka. Dokonce se spánkové vzorce liší i u jednotlivých sourozenců v rodině. Můžete ke každému děťátku přistupovat stejně, ale bude jindy usínat a budit se. Zkrátka, co kus to originál. Jsou miminku spací a ta, která trpí nespavostí. Alespoň tak to působí na děti. Obě varianty prospí mnoho hodin během celého dne, jen u těch prvních je to příjemnější během noci. Přeci jen, každá hodina se počítá. A lepší pěti hodinový spánek než dvouhodinový. Kdo nezažil dlouhodobou spánkovou deprivaci, neví, jaké to je. 

Nedostatek spánku vede k přetížení, k melancholii, k nezvládání běžných úkonů. Celý den se začne sypat jako domeček z karet. Vše trvá déle a dotyčný nemá tolik trpělivosti. Začne se to odrážet na jeho chování vůči sobě a okolí. Jednoduše, není to dobré. Víte, že v Číně to kdysi byl jeden z umu mučení? Udržovat vězně co nejvíce vzhůru anebo ho často budit. No a novopečené i ty zaběhlé maminky to zažívají dnes a denně. 

bezpečné hnízdečko pro miminko
Hnízdečko pro miminko navozuje pocit bezpečí a prodlužuje spánek. Zdroj: Pixabay.com

Hnízdečko pro miminko zajistí dobrý spánek 

Je tedy jednodušší a pro všechny strany příjemnější, pokud se zkusí předejít poruchám spánku nebo je alespoň začít řešit, když nastanou. Jedním z pomocníků může být právě hnízdečko pro miminko. Navozuje totiž v kojenci pocit bezpečí. Klasická postýlka je moc prostorná, koš zase příliš hluboký. Hnízdečko miminko obejme jako pelíšek. Navodí stejné pocity, které drobeček zažíval v bříšku maminky. A to se hned panečku spinká.  

Důvody k pořízení hnízdečka pro miminko 

Hnízdečko je skvělé v tom, že je pro dítě bezpečné. Nemůže nikde spadnout. Dá se v něm i báječně polohovat, což je taky velmi důležitá věc. Když nebudete miminko polohovat, tedy otáčet na oba boky, nastanou problémy. V tělesném vývoji, motorice a může dojít i k deformaci hlavičky. Vše se dá řešit, ale proč si přidělávat starosti navíc. Předejděte problémům a máte po starostech. 

Pelíšky oceňují maminky také díky všelijakém vlastnostem a možnostem. Miminko se v něm dá snadno přenášet. Takže si jej položíte přesně tam, kde zrovna potřebujete. Na postel, když jsi jdete společně zdřímnout po obědě. Vy i miminko oceníte lem hnízdečka, které vymezuje osobní prostor a nehrozí tak zalehnutí či přidušení. Můžete jej vzít i na dovolenou či k rodině na návštěvu. Hnízdečko je lehké, snadno přenosné. Usnadní tak miminku spánek i samotný pobyt v cizím prostředí. Na pelíšek bude zvyklé, snadněji se uklidní. Můžete jej používat v postýlce a kočárku nebo jako samostatnou postel. Do některých hnízdeček se vkládají i matrace

Každý kousek by měl splňovat podmínku, že je vyroben z nezávadných materiálů. Nejlepší jsou ty hebké na dotek, jako je třeba mušelín nebo minky. A určitě volte taková, která se dají vysvléknout a vyprat. Přeci jen v hnízdečku pro miminko se sem tam může stát nehoda. A nikdo nechce spát ve vlastních blitkách. 

Velikost hnízdečka pro miminko 

Na trh přišla tato hnízdečka určená pouze pro novorozeňata. Byla jim uzpůsobena velikostně a šlo primárně o navození pocitu těsnosti, jakou děti zažívaly, když byly ještě v břiše a dopékaly se. Někdo chytrý vymyslel, že když obestelete miminko, bude klidnější. Jenže deka je nebezpečná a hle, je tu hnízdo. Získalo rychle na oblibě. Miminka však rychle rostou a začala velká poptávka. Přeci jen miminka rostou jako z vody. Proto se dnes už dají koupit i taková, do kterých se pohodlně vejdou i tříleté děti. I větší potomci milují pocit objetí.  

Běžná ložná plocha hnízdečka je cca 35 cm. Ty největší ale mohou mít až 90 cm. V tom se krásně vyspí starší dítě. A do kdy se hnízdečko může používat? Prakticky do té chvíle, dokud budou chtít. Dítě si samo řekne, kdy už je mu malé. Jako rodič to jistě poznáte. 

hnízdečko pro starší děti
I roční dítě rádo spí v hnízdečku pro miminka, než ve velké posteli. Zdroj: Pixabay.com

Kde sehnat hnízdečko pro miminko 

Určitě nakupujte od prověřených výrobců. Budete mít jistotu, že je vyrobeno z materiálů, splňující veškeré atesty. A to jak látky, tak i výplň pelíšku. Mnoho maminek sahá při pořizování výbavy i do tajů bazarů. Najdete tam skvělé kousky za super ceny, ale v tomto případě je lepší si koupit zcela nové. Nikdy nevíte, jak bylo hnízdečko čistili, kde všude jej používali, zda není uvnitř plesnivé.  

A pokud jde o miminko, nic není drahé. Můžete však oslovit kamarádky nebo rodinu, zda jim hnízdi už doma nepřekáží. V takovém případě, od známé osoby, si ho klidně vezměte a používejte. Dají se ušít i hnízdečka na zakázku. Kdy se ladí hnízdečko pro miminko do setu s dekou, polštářkem a třeba i mantinelem do jedné barvy. Opět vybírejte pečlivě. Chtějte vidět atesty na materiál.  

Maminky milují hnízdečka pro miminko 

Někdy možná i více než samotné dítě. Ono je to totiž vážně moc hezké na pohled. Miminko se v tom neztrácí, tak jako v klasické postýlce. Navíc mimo ložnici nebo pokoj, ve které dítě spinká, nemusíte řešit a hledat, kam kojence položit. Vždy tak máte bezpečný prostor po ruce. V kočárku zase pelíšek ochrání miminko před větrem. 

Pevný lem zaručuje bezpečí. Dítě se přes něj, jen tak nedostane. I tak ale vždy použijte chůvičku. Dno může být měkké, kdy je použita pouze látka anebo pevné. Vsazená matrace posouvá spaní o level výš a podporuje přirozený vývoj miminka. Až vaše děťátko z hnízdečka vyroste, může sloužit jako postýlka pro panenku nebo pelíšek pro plyšáky. 

Kam ukládáte své miminko přes den? Přenášíte hnízdečko po bytě? 

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.