6 ledna, 2023

Co jíst při kojení? Objevte týdenní jídelníček pro kojící maminky 

Jídelníček kojící maminky se v několika ohledech liší od klasické stravy běžné ženy. Přeci jenom je zde třeba myslet nejenom na matku, ale i na dítě. Vše, co maminka sní se přes mléko přenese i na miminko. Musí se tedy myslet na různé potravinové alergie, na nadýmavé produkty a také na dostatečný přísun všech vitamínů, minerálů a živin. 

Ta žena, která se rozkojí, má oproti maminkám s lahví v ruce několik výhod. Prostředek na krmení má neustále k dispozici. Stačí najít vhodné místo, poodhalit bradavku a dítě může začít sát. Nemusí se starat o vymývání lahví a kupování Sunaru či podobných značek umělých mlék. Hlavně v noci je to velmi příjemné. Dále se všeobecně ví, že kojení a k tomu svižné procházky napomáhají ke shození přebytečných i těhotenských kil. Maminky tak rostou do krásy. Ňadra dmoucí, ale pas užší. A to potěší po porodu každou. 

Jídelníček kojící maminka je třeba hlídat hlavně první měsíce 

Hlídat stravu by si měla kojící maminka převážně prvního půl roku. U starších batolat, dětí, už se nemusí obávat postupně rozšiřovat jídelníček a přidávat i další potraviny. Malé miminko se teprve učí životu mimo matčino lůno a musí si zvykat na různé složení stravy, mléka. Mají tak problémy se zažíváním a může je trápit bříško. Proto je nezbytné myslet na to, co maminka vaří, a hlavně z čeho

A není to jen o stravě, ale i o pitném režimu. Šumivé nápoje, alkohol, nadmíra kávy, sladké džusy. To vše může narušit tvorbu mlíka a jeho stravitelnost. Stejně jako jídlo i pití by mělo být pestré a vyvážené.  

A co by tedy měl jídelníček pro kojící maminky obsahovat?  

  • Sacharidy: Jsou důležité na energii, které je u kojení dvakrát tak potřebné množství. Takže rozhodně konzumovat těstoviny, brambory, rýži a pečivo. A to až v 5 porcích za den. Bez sacharidů budete unavené. Takže v době plného kojení zapomeňte na low-carb diety.  
  • Bílkoviny: Opět důležitá součást jídelníčku. Jezte dostatek ryb, vajec, masa a luštěnin.  
  • Zelenina a ovoce: Zdroj vitamínů, vlákniny, stopových prvků. Skvělá svačinka, která vás zasytí mezi hlavními jídly. Tady si hlídejte 4 porce denně od každého. 
  • Mléčné výrobky: Potřebné pro dobré trávení, doplnění vápníku, o který ve velkém přicházíte vlivem kojení. Snažte se o 3 porce za den. 

Z jídelníčku byste neměli vynechat ani tuky, protože ty se starají o vstřebávání vitamínů v těle a doplňují i vaši energii.  

zelenina je základ
U kojení jezte dostatek ovoce a hlavně zeleniny. Zdroj: Pixabay.com

Nezapomínejte na sebe, u kojení je pravidelný jídelníček důležitý 

Co je však třeba si uvědomit, je fakt, že péče o miminko může být dosti náročná. Mnohdy maminka ani neví kde ji hlava stojí. Je ráda, že alespoň něco vypere a zmenší tak tu horu prádla nebo se zajde rychle osprchovat. Na sebe myslí až jako na poslední. Jenže to je špatně. Pokud se nebude správně a pravidelně stravovat, bude za chvíli velmi unavená, neklidná a zhorší se ji i produkce mléka. Takže je třeba si udělat čas a najíst se. Řešením by pak mohlo být i užívání doplňků stravy, které doplní denní zásobu živin. Je totiž zjištěno, že většina kojících matek denní dávky nedodržuje. A to až 94 % žen. 

Týdenní jídelníček pro kojící maminky není nijak složitý. V prvé řadě jezte do syta. Neomezujte se. Nemyslete na kila navíc. Teď není prostor na redukci. Pro plnou tvorbu mléka a výživné kojení je potřeba se někdy doslova nacpat. A samy uvidíte, že u kojení se jí mnohem více. Takže klidně si naložte plný talíř, bez výčitek!  

Jídelníček pro kojící maminky nesmí obsahovat … anebo je to jinak? 

Dále se dříve doporučovalo cíleně vyhýbat, a to klidně po dobu několika měsíců, určitým potravinám. Především zelí, česneku, chilli, čerstvému pečivu, čokoládě a luštěninám. Jenže dnes už je známo, že to není až tak potřeba. Pokud to s nimi nebudete přehánět, můžete si je klidně dopřát. V menším množství. Přeci jen luštěniny jsou cenným zdrojem železa a vápníku, česnek je skvělý na trávení a imunitu, stejně jako chilli. Známé bolení bříška miminka se často svádí na stravu maminky, ale většinou je za tím něco zcela jiného. Musíte to prostě zkoušet. Ze začátku třeba jen trochu. Některá miminka jsou citlivější než jiná. A kdo nezkusí, neví. 

zelí se vyhněte
Zelí v jídelníčku kojící maminka může být jen v malém množství. Zdroj: Pixabay.com

Skvělé jsou polévky. Obsahují spoustu živin. Také je můžete připravit z různých druhů potravin a nezatěžují trávení. Uvařte si několik porcí dopředu a vložte je do mrazáku. V šestinedělí budete ráda za rychlý ohřev. Vsaďte na vývary. Ty vás zasytí, po porodu postaví na nohy a skvělé na nich je i to, že se dají jíst z hrnečku nebo vypít za pochodu.  

A pak mějte po ruce vždy láhev nebo hrnek s pitím. Pijte kojící a bylinkové čaje, čistou vodu a ochucenou třeba citronem a lístky máty. Můžete to proložit mošty, smoothie. Měla byste vypít 3l denně. Takže nepijeme najednou velké množství, ale po troškách po celý den. To krásně podporuje laktaci.

Jak by mohl vypadat jídelníček u kojení 

Přesný jídelníček vám nikdo nesestaví. Je potřeba jíst vše v přiměřených porcích. Na snídani můžete vyzkoušet obilné kaše s ovocem, na oběd pak plátek masa s přílohou a zeleninou, k večeři rybu s čerstvým salátem a dresinkem a na svačinky si dopřejte jogurty, smoothie, zeleninou misku, lívance nebo třeba hrst datlí. To vše z vás udělá veselou maminku plnou energie.