9 února, 2024

3 tipy: Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství? 

Pálení žáhy v těhotenství trápí téměř každou ženu. Jedná se o nepříjemný pocit v dutině ústní. Kyselost se najednou objeví, pusa je skoro jako v ohni. Prostě něco, o co nikdo nestojí. Nejde to zcela vyloučit. Mohou za to totiž převážně tělesné změny, které nastávají kvůli rostoucímu miminku a bříšku. Lze však zmírnit pálení žáhy v těhotenství a účinně tomu předcházet, tedy snížit počty za určitý časový úsek. 

Pálení žáhy je vlastně důsledek refluxu. Reflux je pak nedostatečná přilnavost klapky mezi jícnem a žaludkem, což způsobuje propouštění žaludečních šťáv a natráveného jídla zpět do jícnu. Člověk se pak cítí nafouklý, má pocit na zvracení, říhá a pálí jej žáha. Reflux přichází většinou pod dietním přešlapu nebo při velké konzumaci alkoholu. Stává se tak na oslavách, o svátcích, výjimečných příležitostech. Jestliže to není nijak časté, není třeba zdravotní stav řešit. Za příliš moc epizod se počítá, jestliže vás reflux trápí pravidelně více než 3 x týdně. Pak je na místě navštívit vhodného lékaře. V případě těhotenství je to však jiné. 

Pálení žáhy v těhotenství 

Jak již bylo řečeno, jde o běžný stav, který postihne skoro každou. Navíc se udává, pokud žena trpí na pálení žáhy již před otěhotněním, má mnohem vyšší pravděpodobnost stejných obtíží i v období gravidity. Pokud chcete alespoň snížit onu šanci, určitě zvažte omezení či naprosté zrušení kouření tabákových výrobků, pití alkoholu a holdování i jiným návykovým látkám. Bylo by vhodné toto učinit ještě před rozhodnutím pořídit si dítě. Je určitě vhodné také dát do pořádku tělesnou váhu a kondici a udržovat se mimo stresové situace. Všechno uvedené totiž může způsobovat reflux a následný pocit pálení žáhy. 

Pálení žáhy v těhotenství je vyskytuje buď na samém začátku tedy během prvních týdnů anebo na samém závěru. Všechny totiž znají ranní nevolnosti, což způsobují hormony. Na konci pak za to může jiné uspořádání vnitřních orgánů a velikost plodu uvnitř matky. 

Co způsobuje pálení žáhy v těhotenství 

  1. Hormony — S početím se automaticky zvýší hodnota progesteronu v krvi. Je to nezbytné pro správný růst miminka a maminky, ale má za následek i zpomalení trávení a uvolnění svalů, a to i svěrače jícnu. Ten se normálně pevně sevře po propadnutí jídla do žaludku. Ale během těhotenství někdy ne dost těsně. To způsobuje vracení se jídla a šťáv z žaludku. Obecně je to známé jako pocit na zvracení. 
  1. Strava — Všelijaké chutě, nezvyklé kombinace. Věci, které dohromady vyvolávají určité reakce a spouští kyseliny v žaludku. Někdy se těhotná něčeho přejí a je zaděláno na problém. Rozumíme, že vás občas přepadne chuť, ale všeho s mírou. 
  1. Děloha — S každým dalším týdnem gravidity se zvětšuje nejen samotné miminko, ale i děloha, ve které je ukryto. Aby mělo dost místo na pohyb. Jenže jak se zvětšuje utlačuje další okolní orgány. Hlavně střeva, žaludek a močový měchýř. Proto máte zpomalené trávení, nesníte velké porce najednou a jste neustále na záchodě. Utlačovaný žaludek však více reaguje a způsobuje reflux. 
rostoucí děloha
Čím větší je dítě, tím větší je děloha. A ta tlačí na žaludek. Zdroj: Pixabay.com

Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství 

Zdravá strava by měla být samozřejmostí pro každého člověka. Je mnoho receptů, jak jíst zdravě. Ale ruku na srdce, každý občas ujede. I těhotná maminka si ráda dopřeje něco nezdravého. Pokud pálením žáhy netrpíte, máte štěstí. I tak ale přemýšlejte nad tím, co konzumujete. Jestliže máte problém s pyrózou (pálení žáhy) pak zbystřete a snažte se co nejvíce vyhýbat. 

Špatnému stravování: 

  • Alkoholu 
  • Slazeným syceným nápojům 
  • Česneku, rajčatům, čokoládě a citrusům 
  • Kořeněným jídlům 
  • Smaženým pokrmům 
  • Kofeinu 

A jezte spíše méně, ale častěji. Také u pokrmu vždy seďte, aby jídlo mohlo bez námahy putovat tělem tam, kam má. Doporučuje se nejíst alespoň dvě hodiny před spaním. Tělo nebude vysílené trávením a po ulehnutí se nebude vracet do krku. 

Nepravidelnému životnímu stylu: 

Člověk a zejména těhotná žena, by měla chodit brzy spát. Dopřávat si pravidelně pohyb, třeba v podobě svižnější procházky nebo lehké turistice. Mělo by se také maximálně vyhýbat stresu nebo se naučit jej správně zpracovat. Myslete i na volné příjemné oblečení a pohodlnou obuv. 

pohodlné oblečení v těhotenství
Noste oděv, který nestahuje břicho a trup. Zdroj: Pixabay.com

Lékům: 

Pokud to lze, vždy raději sáhněte po přírodním prostředku než po syntetických lécích z lékárny. Zamilujte si sílu bylin a některých druhů zeleniny a ovoce. Kmín, fenykl, meduňka, zázvor, citron a další byli vždy skvělí pomocníci. Pálení žáhy v těhotenství a babské rady jdou ruku v ruce. Babské rady fungují, pokud do nich vložíte víru a čas. 

Co lze dalšího udělat pro zmenšení obtíží spojených s refluxem 

Pokud se budete o problému radit s lékařem, nejspíše vám doporučí prostou věc. Místo užívání pastilek na spaní si stačí hlavu podložit polštářem. Trup tak bude výše a kyseliny nemají šanci doputovat vzhůru. Ideální je spát i na levém boku. Tak tělu nejvíce ulevíte a dopřejete mu čas na regeneraci. Během samotné konzumace jídla nepijte. Doušek na zapití si dopřejte na samotný konec. Během jezení může kombinace jídla a vody vyvolat pálení. 

Pokud je pálení žáhy v těhotenství i mimo něj neúnosné poraďte se s lékařem. Nejspíše vás pošle do gastrologické poradny kvůli vyšetření a vyloučení refluxu. Na trhu je naštěstí už řada výrobků, které vám pak mohou být doporučeny. Snažte se je však používat jen v krajních případech. 

Takový nejznámější lék proti pálení žáhy v těhotenství je volně prodejný Rennie.

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.