29 května, 2023

5 způsobů, jak vyřešit nespavost v těhotenství? 

Nespavost v těhotenství dokáže potrápit nejednu maminku. Některou sužuje od prvního trimestru, ale spíše to přichází až těsně před porodem, kdy pracují nejen hormony, ale i hlava. Dokud chodí žena do práce a pořádně se nevyspí, může to být problém. Ve chvíli, kdy už je doma na mateřské má prostor, aby spánek dohnala. 

Co stojí za nespavostí v těhotenství? 

Když je žena těhotná, pořádně to zamává s její psychikou a je to také zátěž pro tělo. Přetváří před očima, hladina hormonů se mění a přicházejí obavy o nenarozené miminko. Je k tomu potřeba mnoho energie, a to vše má za následek nedostatek spánku. Už v rané fázi těhotenství se tak mohou objevit problémy se spánkem. 

Jenže spánek je velmi důležitý a v období gravidity dvojnásob. Tělo si musí odpočinout. Mohlo by to mít špatný vliv na plod, který se vyvíjí ve vaší děloze. Takže jestliže se potýká s poruchami spánku, denně trávíte x hodin snahou usnout a jste teprve na počátku těhotenství, bylo by dobré to řešit. Zkuste třeba si vzít pár dní dovolenou v práci nebo požádat gynekologa o neschopenku. Abyste si opravdu odpočinula, klidně i přes den a zase se dala do pohody. Mysl se uklidní, vás nebudou přepadat katastrofické myšlenky o budoucnosti a vše se ustálí. 

Maminka musí být v pořádku, aby mohla odnosit zdravé silné dítě. Nepodceňujte tedy ani v prvních týdnech žádný výkyv z normálu či problém. 

Další trimestr a větší bříško přináší nespavost v těhotenství 

Je jasné, že bříško začne s úderem druhého trimestru růst. Vaše těžiště se posune a váha poroste. Větší bříško také bude překážek při ležení. Na zádech se budete dusit, protože si budete miminkem stlačovat dutou žílu a tlačit na plíce, na druhé straně to také nepůjde, protože zase zalehnete plod v těle. Ideální je spánek na boku. 

spánek v těhotenství
Zvětšující se bříško přináší problémy se spánkem. Zdroj: Pixabay.com

Doporučuje se spát i s těhotenským či kojícím polštářem mezi nohami. Sama si to zkuste a najděte si polohu, která vám bude vyhovovat. Polštář pak využije po celé období těhotenství i po porodu, až bude kojit své miminko. Existují všelijaké tvary a velikosti. S výběrem vám kdekoliv rádi poradí. A nebojte se, i později najde uplatnění. I starší děti se po něm rády válejí nebo s ním spí v posteli. Dodává jim pocit bezpečí. 

Poslední trimestr a nespavost v těhotenství

Těsně před koncem celého tohoto náročného období se spousta těhotných maminek potýká i s nespavostí. Mnoho z nich doteď nemělo třeba ani žádné potíže, ale poslední týdny bývají skutečně náročné. Objevují se totiž pochybnosti a otázky, zda budete dobrou matkou. Zda si budou sourozenci rozumět a zda vše zvládnete utáhnout finančně. Opět se mění hladina hormonů v těle, protože tělo se zkrátka připravuje na porod. Miminko sestupuje níže do pánve, a to může ženy vyrušovat od spánku. Tlačí to totiž hodně na močový měchýř, takže těhotná žena neustále navštěvuje toaletu ve dne v noci.  

Ke konci třetího trimestru se objevují i otoky končetin, bolavé záda a vyšší krevní tlak. Opět rušitelé kvalitního spánku. Tady nezbývá než se snažit odpočívat i během dne. Stejně už určitě jste na mateřské dovolené, takže si lze dovolit ulehnout třeba po obědě. Snažte se prospat. Ne proto, že pak s kojencem spát nebudete. Ale ať máte sílu na velké finále. Unavená rodička je to nejhorší, co lze na sále zažít. Musíte mít dostatek sil na tlačení a prodýchávání první i druhé doby porodní. 

Proč je spánek důležitý? 

Tak jde zde hlavně o energii. Ale stojí za tím mnohem víc. Spánek pomáhá bojovat s krevním tlakem. Vše se totiž v čase, kdy o sobě nevíte uklidní a tlak klesá. Dokáže se tak předejít i riziku preeklampsie, což je závažné onemocnění, které má často za následek hospitalizaci těhotné ženy a dřívějšího ukončení těhotenství. 

Odbourává taky stres. A věřte, že je ho hodně. Stále docházet na kontroly k doktorovi, sehnat vše pro miminko, připravit věci pro sebe, zajistit chod rodiny a domácnosti na dobu, kdy budete trávit čas v porodnici. Pak vás neustále někde něco tlačí a bolí, nejste sama sebou a okolí se dokola ptá, kdy už to maličké přijde na svět. Spánek utiší vaši mysl a sníží hladinu kortizolu v krvi. 

A v neposlední řadě, odpočinek dopřává vašemu tělu. Lépe funguje prokrvení dělohy, takže miminko je dobře zásobeno živinami a kyslíkem. Váš imunitní systém také funguje, jak má. To nastávajícím maminkám pomáhá v boji proti virům nebo bakteriím. Schopnost bojovat s nemocemi udrží vás i vaše dítě během těhotenství zdravější. Bacily jsou na každém rohu. A nejde zde jen o vás, myslete na to. Pokud dopřejete svému tělu dostatek spánku, máte mnohem větší šanci, že porodíte přirozenou cestou a v termínu než ženy, které jsou stále ve stresu. Těm hrozí až 4x více císař, což je velmi náročná operace s ještě problémovější rekonvalescenci. 

Jak vyřešit nespavost v těhotenství? 

Možná si teď říkáte, jak tedy na to. Co dělat, abyste se pořádně vyspala. Prášky na spaní nejsou řešení. Některé ženy je s oblibou užívají. Ale škodí tím nejen sobě, ale především miminku. Lékař by vám žádné ani správně neměl předepsat. Jsou lepší a šetrnější způsoby, jak uchopit danou věc do svých rukou. 

čtení před spaním
Nespavost porazte pomocí večerních rituálů. Zdroj: Pixabay.com
  • Připravte si místnost. Tedy vyvětrejte si. Čerstvý vzduch vždy pomáhá lépe usnout, než když se máte ponořit do peřin a dýchat nedýchatelno. Pokud počasí dovolí, mějte pootevřené okno i během spánku. A dostatečně zatemněte. Odborníci doporučují spát v naprosté tmě. 
  • Udělejte si večerní rituál. Bude na vás působit stejně jako na miminko. Třeba si můžete dopřát dobrou večeři, teplou sprchu, uvařit maliníkový čaj, ten je skvělý i jako součást přípravy k porodu a pak se na chvíli ještě uvelebit i na gauči s knihou v ruce nebo u oblíbeného seriálu. Ale s elektronikou to nepřehánět. A pak se v určenou hodinu odebrat do postele. 
  • Mějte dostatek pohybu během dne. Jednak se tím udržíte v kondici, ale budete i dostatečně unavená natolik, abyste neměla problémy se spánkem. Pokud přes den nic neděláte a jen poleháváte, nejdete na procházku a nevyřizujete nákupy ve městě, není se čemu divit. Mysl ani tělo není unaveno a odpočinek tolik nevyžaduje. 
  • Klidně zkuste i aromaterapii, kdy si večerní chvilky provoníte oblíbenou esenciální vůní. Můžete partnera požádat i o uvolňující masáž šíje a nohou. Naladí vás to na poklidnou vlnu, uvolní svaly a připraví ke spánku. Takže kromě masáže hráze, mazání bříška proti striím, ještě připojte záda. To je naprosté minimum, co by pro vás měl bez řečí udělat. 
  • A jak již bylo řečeno, do postele přizvěte těhotenské polštáře a příjemné povlečení. 

Máte potíže s nespavostí? Jak je řešíte?