Jde o velmi skloňované téma posledních let. Bio a přírodní kosmetika jsou zkrátka v kurzu. Víte, v čem je plus těchto produktů? A jak je poznat v regálu obchodů? Pojďme se podívat na to, jak vypadá nejlepší přírodní kosmetika.
Každodenní nános všeho ostatního, jen ne přírodní kosmetiky
Ráno jste se před odchodem do práce umyli, nalíčili, postříkali parfémem a odešli ven. Tam však svítí silné sluníčko, takže na sebe ještě natřete ochranný krém. Během dne si několikrát namažete suché ruce a rty a večer se opláchnete, než ulehnete do postele. Celý den tak používáte různou kosmetiku. A víte, jaké má složení? Je plná ropy, fosfátů, estrogenních látek a vypadá spíše jako chemický koktejl. A to není něco, co byste si dobrovolně nechali vpravit do těla.
Víte, co obsahuje běžná kosmetika? Jaké složky tam nejdete? Pojďme si je popsat, ať víte, na čem jste, až si příště budete mít vlasy a mazat své miminko olejíčkem. Říká se, že průměrná žena za den použije 12 druhů kosmetiky, což znamená, že na svou pokožku naplácá 168 různých ingrediencí a složek. Kůže je jakousi dálnicí. Jedná se o největší orgán na lidském těle a přijmeme jí 60 % látek do krevního řečiště. Takže vše, co na ni použijete, se vsákne i dovnitř, kde se to dlouhodobě ukládá a značně to působí na vaše zdraví, ať už tělesné nebo psychické. Tělo se po čase začne měnit a například vaše emoce mohou být jako na houpačce.
Co přírodní kosmetika nesmí obsahovat
Mnoho žen tvrdí, že když změnilo značku kosmetiky, jejich tělo se po čase začalo chovat jinak, lépe. A proč tomu tak je? Složení běžně dostupných preparátů je alarmující. Bohužel není nijak hlídáno zákonem. Co vše lze ve složení najít?
- Parabeny – Jedná se o konzervační látky. Zajistí dlouhou životnost produktu. Zabraňují množení bakterií. Nachází se všem, co obsahuje vodu. Parabeny řadíme mezi endokrinní disruptory, tedy ovlivňují hormonální rovnováhu. Takže ženy mají problémy s menstruací, dřívějším přechodem, neplodností, premenstruačním syndromem, přibíráním apod. A to jsou vážné problémy, které se dále musí řešit. A jak jinak než léky a hormony.
- Vůně, aroma – Složení vůně není určeno. Ale převážně se používá syntetická. A to už samo o sobě nezní moc přírodně.
- Pěnící činidla – Lauryl sulfát sodný a Laureth sulfát sodný najdete ve složení také pod zkratkou SLS a SLES. Pomáhají k vytvoření pěny, některé jsou karcinogenní. Vyvolávají podráždění kůže.
A může to být i horší. Přírodní kosmetika není karcinogenní, ani toxická
- Toluen – Najdete v lacích. Ať už v těch na nehty nebo na vlasy. Jde o rozpouštědlo. U těhotných matek může způsobit vrozené vady a narušují imunitu.
- Formaldehyd – Další konzervant. Pro tělo toxický, ale najdete ho běžně v levné kosmetice.
- Zahušťovadlo Polyethylenglykol (PEG) – Součástí tekutých výrobků. Bývá v něm obsažen ethylenoxid, což je bezbarvý plyn. Jde o silný karcinogen a toxin. Způsobuje bolesti hlavy, nervové potíže, únavu, zvracení, poškozuje játra, ledviny i mozek.
A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Některé látky jsou již zakázané, ale i ty ostatní by si to zasloužily. Projděte si doma svou kosmetiku a pokud je složení dlouhé na několik řádků nekompromisně to vyhoďte.
Máte dlouhodobé zdravotní potíže? Nejste v psychické pohodě a objevili se symptomy, které jste dříve neměli? Může to být právě z kosmetiky. A zdravé tělo je to nejdražší, co máte. Proto mu dopřejte to nejlepší, co je. A to produkty čistého složení, šetrné a skutečně pečující. V kombinaci se zdravou stravou vám to bude neskutečně prospívat.
Jak poznat, že jde o přírodní kosmetiku?
Jenže si musíte dát pozor na to, zda se skutečně jedná o přírodní kosmetiku. Mnoho výrobců, se snaží obejít systém. A přírodním a bio označí vše, kde je třeba i jen 1 ml přírodního oleje. Můžete se řídit buď samotným složením (INCI) anebo certifikáty.
- Čím kratší složení, tím lépe. A pokud mu budete rozumět bez toho, abyste si dané názvy museli googlovat, o to líp. Na první pozici se vždy řadí to, čeho je tam nejvíce. Často je to voda. Některé názvy však i v čisté kosmetice mohou vyvolat otázky a údiv či dokonce zhrození, zda se nejedná o nějakou nebezpečnou látku. Většinou ale jde o latinské názvy anebo cizí názvy rostlin. Takže nic drastického.
- Co se týká certifikátu, ty vám pomohou ve víře, že jde o prověřený produkt. Česká známka CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika) a německé označení modrobílým kolečkem BDIH vám garantují ryzí přírodní produkt.
Pokud si vybíráte v obchodě třeba pleťový krém a najdete INCI s parabeny, ftaláty, PEG, silikony, parfemací, parafínem nebo minerálním olejem, sáhněte po jiném. Pleť by vám nepoděkovala. Ze začátku by byla jistě jemná na dotek. To díky silikonu, který ji zapouzdří a udělá velmi jemný krunýř. Jenže pleť nedýchá a začne se tvořit akné. Půjdete ke kožnímu a ten vám napíše kortikoidy. A jedete začarované kolečko. Přitom by stačilo jen vyměnit krém za jiný. Myslete z dlouhodobého hlediska. A pokud nic neumíte najít v kamenném obchodě, navštivte e-shop.
Přírodní kosmetika pro dekorativní účely
Ženy se rády líčí. Pěkná tvář, hezké tělo a příjemný zevnějšek je pro mnohé ženy prioritou. Bez řasenky by nešly ani k popelnici. Některé chodí nalíčené i spát a ráno vstávají dřív než partner, aby je náhodou neviděl neupravené. To může být pro některé důvod k tomu nepoužívat přírodní dekorativní kosmetiku, protože není výběr. Ano, je pravdou, že zde trh ještě pokulhává. Ale neustále se vyvíjí a jde dopředu. Běžné věci jako řasenka, tužka na oči, rtěnka a růž je dostupná. Jenže pravdou je, že spousta lidí, co používá kosmetiku přírodního složení, si vystačí s krémy. Jsou hezcí sami o sobě. Pleť jim září, vlasy drží a vše funguje, jak má. Takže jejich vnitřní krása sálá na všechny strany.
Přírodní kosmetika na vlasy
Co se týká úpravy a péče o vlasy. Komerční produkty sice na první pohled vytvoří bohatou kštici a zářivé vlasy. Jenže po delší době se vlasy začnou mastit, začnou být nepoddajné. Takže přidáte masky na vlasy, laky, tužidla a dennodenně je žehličkou rovnáte. To jim neuvěřitelně škodí. Kde je chyba? Narušená pokožka hlavy, přirozená mikroflóra. Přírodní vlasová kosmetika podporuje přirozené prostředí a chování vašich vlasů. Skuteční vyznavači přírody praktikují i noo-poo metodu. Tedy mytí vlasů jinak než klasickými šampony nebo jen čistou vodou. A věřte, že to funguje.
Chcete hezkou tvář? Používejte přírodní kosmetiku na pleť
Přírodní kosmetika na pleť se postará o správnou výživu a hydrataci. Neucpává póry, nezanechává mastný film. Působí do hloubky a je vhodná na všechny typy pleti. Díky ní bude vaše tvář vypnutá, bez hlubokých vrásek a v přirozeném odstínu. Spousta krémů má v sobě nepatrné množství samoopalovacího krému. Takže z vás dělá snědší osobu, než doopravdy jste. Přírodní kosmetika na akné s ním účinně bojuje bez použití kortikoidů, hormonů a jiných látek. Často je složena z jílu, zinku a různých přírodních extraktů. Předchází vzniku nových pupínků a pomáhá vysušit stávající.
Zázrak přírodní kosmetiky – kokosový olej
Hojně používaným a prakticky universálním produktem na vše je kokosový olej. Můžete se s ním namazat od hlavy až po paty. Vyživuje vlasy, u dětí pomáhá v odstranění seborey, přirozeně bělí zuby. Můžete jej přimíchat do těsta nebo na něm usmažit banánové palačinky. Bio kokosový olej by neměl chybět v žádné domácnosti. Dobře se vstřebává a voní jako léto.
Výrobci české i zahraniční přírodní kosmetiky plné čistých surovin
Spousta kosmetiky je ze zahraniční produkce, jako je třeba dánská Urtekram, australská Dark silk a Jack N ‚Jill, belgický Ecover nebo třeba slovesný Kvítok. Je jich samozřejmě mnohem více. Ani čeští výrobci se nenechají zastrašit. Tím, jak vzniká větší poptávka, vznikají i různé značky. Stálo by za to zmínit známé Nobilis Tilia, Purity Vision, Havlíkovu Apothéku, kosmetika Karel Hádek, Manufaktura, Weleda a Tierra Verde.
Dnes si můžete skutečně vybírat. Hledáte čistě veganský produkt nebo nějak jinak specifický? Stačí trochu hledat a najdete tu pravou značku pro vás.
A co získáte, pokud začnete používat čistě přírodní kosmetiku?
- Zdraví – To nejpodstatnější uvádíme hned na začátek. Může ti znít jako klišé, ale je to tak. Budete prostě zdravější a budete tak i vypadat. Od rána do večera. Pokud do těla nebude vpravovat spoustu umělých látek, které jsou pro tělo toxické, bude lépe fungovat. To je fakt.
- Znalosti – Tak jako si všímáte, co jíte, tak budete přesně vědět, čím si myjete denně zuby a vlasy a jaké látky si mažete na vaši drahou pokožku. Výrobci přírodní kosmetiky se svým složením pyšní. Nic nezastírají a neobalují do slovíček.
- Příroda – Výrobci kosmetiky jsou často zapálení ochránci přírody a snaží se ji chránit, jak jen to jde. Používají omyvatelné či přírodní obaly jako je papír a sklo. Někteří své obaly vybírají zpět a plní je novou dávkou. Také se využívají přírodní zdroje, které bývají šetrně zpracovány, vytváří dobré pracovní podmínky a nezatěžují planetu dopravou surovin přes celou planetu a stavěním velkých fabrik.
U přírodní kosmetiky nepřemýšlíte, prostě mažete
- Bezpečnost – Tím, že v produktech nejsou nebezpečné, toxické a karcinogenní látky, zdraví nijak neškodí. Možná si řeknete, že ta trocha olova v pleťové vodě nemůže škodit, ale schválně si spočítejte kolikrát si ji nanesete na tvář během měsíce. Malé množství se sečte a nastane velký problém.
- Cena – Ano, víme. Zní to asi zvláště při dnešních cenách přírodní kosmetiky. Ale skutečně ušetříte. Komerční kosmetika je sice levná, ale zadělává na další problémy, které musíte řešit. A to jsou další peníze. Za to přírodní složení pleti ani pokožce neškodí, naopak jsou prospěšné. Takže stačí jeden krém a máte vystaráno.
- Dlouhodobé účinky – Působí do hloubky. To je její největší cennost. Zavrtá se hluboko do pokožky a účinkuje. Takže vaše pokožka bude stále svěží a napnutá. Nebudete krásná za okamžik, jako je to u běžné kosmetiky. Ale pořád.
Jaký typ kosmetiky preferujete? Napište nám do komentáře i to, jaký výrobek je vám nejbližší a proč.