Ve chvíli, kdy jste zjistila, že jste těhotná, jste si v hlavě začala představovat váš budoucí společný život. Takže jak bude vaše miminko vyrůstat, učit se první kroky, poprvé promluví, nastoupí do školky a následně do školy. Jenže kdy ten život naplno započne? Dnem porodu. Je to velmi důležitý okamžik pro vás oba. Nejlepší je se dopředu připravit. Co vše předchází porodu, jak se tělo připravuje, co to jsou poslíčci, jak dlouho trvají poslíčci a jak je poznat?
Strašák jménem porod nebo jsou poslíčci horší?
Mnoho žen se při vyslovení tohoto slova doslova otřepe po celém těle. Je to totiž docela tajemný akt, zvláště pro prvorodičky. Neví moc co očekávat. Existuje tedy nespočet videí s instruktáží, článků, ale osobnímu prožitku se nic nevyrovná. Porod může být traumatizující, ale i nádherný. Vše je o přístupu. Dnes už je ve společnosti chápán zcela jinak, než tomu bylo třeba za doby našich rodičů. Dnes se přistupuje k přání rodičky a vše se dělá pro dobro její i nenarozeného dítěte. Je tedy více než vhodné se na něj připravit.
Podívejte se na nějaká videa z porodu, na YouTube jich je nespočet. Prostudujte si medicínský pohled, tedy co vše se děje s tělem a jak se miminko v pánvi natáčí, aby prolezlo porodními cestami. Mnohem víc pak vše pochopíte a nezaskočí vás to. Nastudujte si i různé možnosti porodních poloh a pokud to lze, dopředu se domluvte doprovod. Někoho, komu důvěřujete. Bude tam pro vás i v té nejčernější hodince. Než však začne samotný porod, musí se na něj tělo dostatečně připravit.
Bolestiví poslíčci před porodem a délka trvání
V noci vás probudila ostrá bolest v podbřišku a vy jste se úplně vyděsila, jestli náhodou nerodíte? Odnesla jste tašky s nákupem do třetího patra a po zbytek dne vás trápí křeče a stahy dělohy? Pohráli jste si s manželem v ložnici, ale mělo to neblahý vliv na vaše bříško? To vše jsou poslíčci. Odborně se jim říká Braxton-hicksovy kontrakce. Mimo jiné ženy trápí i bolest hlavy, končetin, zad, častější nutkání na záchod, nechutenství a změny nálad.
Jde o trénování dělohy na porod. Musí se totiž umět pořádně stáhnout a zase rozvinout, aby měla sílu dítě vytlačit ven. Poslíčci nejsou u žen nic oblíbeného. A není se čemu divit. Mnoho z nich při falešných kontrakcích skutečně trpí a pomalu si balí tašku do porodnice, když náhle vše ustane a jako by se nic nedělo. Nutno říci, že jde čistě o individuální záležitost.
- Mohou se objevovat již od prvních týdnů těhotenství, ale ty žena nevnímá. Ty, které už mohou být patrné nastávají po 20. Týdnu těhotenství. Na intenzitě a četnosti nabírají ve třetím trimestru.
- Jsou ženy, které si ani nevšimnou, že mají křeče. Některé jen trápí větší plynatost a zaražené větry.
- Jak dlouho trvají poslíčci? Jejich délka trvání se počítá na minuty. Délka je odlišná u poslíčků i u kontrakcí, tam trvají déle. Objevují se zpravidla několikrát do hodiny a pak ustanou. Klidně i na několik dnů.
- Co je spouští? Dehydratace, námaha, zvedání těžších věcí nebo i starších dětí, soulož, ale i přílišné hlazení bříška a tzv. „dráždivá děloha”, která příliš reaguje na pohyby miminka.
Rychlá pomoc jak se zbavit poslíčků
Nikdo se záměrně a dobrovolně nechce svíjet bolestí. Jelikož však mají těhotné ženy omezené možnosti léčiv, jsou na místě babské rady. Na rozehnání bolestí v kříži a podbřišku pomáhá teplo. Takže hurá pod sprchu nebo se naložit do vany. Bolesti by se měli zmírnit a ustat. Jestli se naopak zesilují, prodlužují a znásobují, může to být počínající porod. Vhodný je i mírný pravidelný pohyb. Bolestivé poslíčky před porodem rozežene příjemná procházka. Pokud jste se z ní vrátili a stále to není ono, vezměte knihu do ruky, třeba promyslete kam budete s dítětem cestovat a odpočiňte si.
Vhodné je i vypít sklenici plnotučného mléka nebo si uvařit bylinkový čaj, třeba šípkový nebo rakytníkový. Do jídelníčku zařaďte i potraviny s vysokým obsahem hořčíku, který předchází křečím. Tedy jezte kešu oříšky, čočku, fazole a další luštěniny, semínka, banány, zelenou listovou zeleninu a avokádo. Samozřejmě lze hořčík užívat i ve formě tablet. Ty často předepisuje lékař, pokud je poslíčku abnormálně moc. Mohou totiž nechtěně vyvolat i předčasný porod.
Co když mám poslíčky po 5 minutách
Jak se zachovat ve chvíli, kdy se kontrakce opakují, jsou pravidelné a mění se jejich charakter? Pokud už jste ve vysokém stupni těhotenství anebo klidně i ne, měli byste zpozornět. Klasické rady zní, že se máte prvně pokusit poslíčky rozehnat. Pokud se vám to nedaří, ale naopak intenzita stoupá, nejspíš začínáte rodit. Vezměte si k ruce stopky a měřte každou kontrakci. Nyní už totiž budete vědět, jak dlouho trvají poslíčci. Pokud jste již na konci těhotenství a trápí vás denně poslíčci, můžete si začít dopřávat i ananas, který působí na uvolnění svalů čípku. A z poslíčků se tak rázem stanou kontrakce.
Poslíčci jsou charakterističtí tím, že jsou nepravidelní, trvají spíše krátkou dobu a lze je jednoduše rozchodit nebo zahnat teplou sprchou. Jestliže máte poslíčky po 5 minutách po dobu 2 hodin a třeba i cítíte tlak na konečníku, na nic nečekejte a jeďte do porodnice. Tašku už máte jistě připravenou. Běžně se chystá min. 6 týdnů před porodem.