25 ledna, 2023

Může se ananas v těhotenství? 

Zdravé těhotenství bývá bez rizika. Ale i tak je dobré se ptát. Může se ananas v těhotenství? Stejně jako jiné potraviny i ananas je často propíranou potravinou. Jde o fámy, které nemají žádnou podloženou hodnotu nebo je na tom přece jen pravda a těhotná žena, by se mu měla vyhnout obloukem. Jak to je se podíváme v článku. 

Jak je to s ananasem během gravidity 

V graviditě bývají ženy často úzkostné, přecitlivělé, bojí se o své nenarozené miminko a nechtějí udělat nic špatně. Může se stát, že se pozastavuje nad banálními věcmi, jako je třeba i ovocný salát, který mimo jiné obsahuje ananas. Přeci jen jde o exotické ovoce, dosti sladké, tak třeba je pro plod v břiše nějak nebezpečné.  

Opak je pravdou. Ananas je velmi prospěšný, protože je přímo nabitý vitamínem C a pomáhá i při nevolnostech, zahání pocit žízně a pomáhá zmírňovat otoky. Avšak, stále jde o exotické ovoce, a proto se musí konzumovat s mírou. Takže nemusíte se jej vzdávat v žádném období těhotenství, jen v případě, že jste na něj alergická. Ale vždy postačí jen pár plátků tohoto výtečného sladkého ovoce

ananas v salátu
Ananas můžete jíst třeba ke svačině. Zdroj: Pixabay.com

Účinky ananasu 

Jak již bylo zmíněno, ananas obsahuje opravdu velké množství vitamínu C. Ten je potřebný hlavně v zimních měsících. Ženu těhotenství oslabuje, takže musí o to víc dbát na podporu svého imunitního systému. Ananas ji dodá potřebné množství, a navíc dokáže zahnat nepříjemné stavy nevolnosti. Je skvělým pomocníkem i když těhotnou trápí časté noční buzení, otoky končetin nebo má potíže s trávením. Je plný vody, takže po něm sáhněte i v případě, že vás často přepadne pocit žízně. Neobsahuje žádný cukr, takže se může konzumovat i během cukrovky. 

Vždy si však dávejte pozor na množství. Říká se, že pokud matka bude jíst vše, předejte tak u svého miminka různým potravinovým alergiím, protože se s nimi setká již v pobytu v bříšku. Tak to funguje u mnoha alergenů, jako je skořice, máta, cukr, lepek apod. Avšak u ananasu platí, že méně je více. Tady se naopak alergie může díky tomu rozvinout. A to by byla velká škoda, připravit potomka o takovou lahůdku.  

Má vliv na porod? Může se ananas v těhotenství vůbec jíst?

Možná už víte, že pokud muž sní ananas změní si tím chuť svého sperma, a že pokud chce žena otěhotnět, má v době ovulace pít ananasový džus, který zvyšuje šance na početí. Avšak nejspíš netušíte, že ananas ve zvýšeném množství může vyvolat stahy děložní sliznice. V průběhu těhotenství nežádoucí, ale na jeho samém konci velmi vítané. Pomáhá totiž tonizovat měkkou tkáň, jakou je o děložní hrdlo. Gynekologové to proto doporučují svým pacientkám, pokud se tam dole stále nic neděje a hrdlo je zcela uzavřené. Mnoho žen to tak uchránilo před císařským řezem. 

Jak konzumovat ananas v těhotenství 

Toto jasně žluté voňavé ovoce s čerstvou sladkou chutí je skvělé samotné, v salátu i jako přídavek k masu. Lepší je vždy čerstvý, který si připravíte doma. Ale dnes se dá koupit i v plechovce. Před mlsáním jej musíte zbavit ostré slupky a tvrdého středu. Zbytek je dobré nakrájet na menší kousky.  

příprava ananasu
Ananas musíte zbavit tvrdého středu. Zdroj: Pixabay.com

Teď si možná říkáte, kolik ho tedy za den můžete sníst. Ideální množství je okolo 150 g ovoce nebo jedné sklenice džusu. Nikdy jej ale nekombinujte s mléčnými výrobky. Je totiž zde to stejné pravidlo jako u třešní. Uhnaly byste si jen střevní potíže. Také je lepší jej jíst během jídla nebo po jídle. Ráno na lačno či večer před spaním určitě ne. 

Další výhody konzumace ananasu v těhotenství 

Kromě doplnění vitamínů a minerálů, vaše tělo obohatí ananas i o jiné věci. Jako jsou třeba: 

  • Dobrá nálada ve chvíli, kdy si nemůžete dát čokoládu. Sladká chuť vykouzlí úsměv na tváři každé ženě. 
  • Skvělou pleť, protože obsahuje vitamín A, který tonizuje pleť a sjednocuje ji. 
  • Prvek bromelain čistí cévy a ničí nebezpečné buňky v těle. 
  • Snižuje i krevní tlak a podporuje nervový systém matky i dítěte. 
  • Odstraňuje i křečové žíly. 

Může se ananas v těhotenství? Ano, může.

Chutná vám toto exotické ovoce? Jak jej nejraději jíte? Čerstvé, ve formě džusu nebo třeba na grilu?