Prokrastinace je pojem, který se často skloňuje a potkává téměř každého z nás. Je to ten stav, kdy si práci neustále posouváte na někdy jindy. Tedy, že raději jdete udělat něco jiného, než abyste sedli k dané práci. Většinou se jedná o to, co vás nebaví, nejde vám, bojíte se toho nebo se nenachází dostatek sil či se vám jednoduše zrovna nechce. Prokrastinace – význam slova je tedy velmi prostý, a tedy udělat něco později. Pokud se to však přežene, povinnosti se vám nakupí a vy už pak vůbec nebude stíhat. Termíny budou hořet a váš výkon bude nekvalitní.
Kde se vzal význam slova prokrastinace
Je asi zcela jasné, že nejde o český výraz. Kde se tedy toto slovo vzalo, odkud se přejalo? Z angličtiny (procrastination), a tam se dostalo z latiny (procrastinatus – patřící zítřku). K nám se pak počeštilo s předponou pro-.
Jak se zbavit prokrastinace
Dnes už víme, že jde o formu nemoci. Je to velký polykač času a energie. Ovlivňuje člověka hlavně psychicky, protože si pak připadá neschopně ve chvíli, kdy nestíhá. Padá na něj úzkost a psychické zdraví uvadá. Spadnou k tomuto stylu práce lze docela snadno. Je totiž přirozené i lenošit a nejen pracovat. Postihuje to tedy hlavně pracující, ale i studenty a v podstatě všechny věkové kategorie.
Co zahrnuje prokrastinace léčba? Jde o systematické plnění povinností a vytvoření si vhodného prostředí a podmínek pro práci. Pak se dá prokrastinace dobře obejít. Zkuste jeden z našich tipů.
- Čas – Najděte si svou část dne, kdy se vám pracuje nejlépe a do této doby si naplánujte daný úkol. Snažte se pak čas dodržet. Myslete na to, že je potřeba se na práci připravit, vypracovat ji a pak zkontrolovat. Ale každopádně den začněte rituálem, který vám odstartuje úspěšný den.
- Rozptýlení – Než začnete přichystejte si vše potřebné, abyste pak nemuseli odbíhat, a tím se rozptylovali. Takže dejte si mobil na nabíječku, uvařte si kávu, vyvětrejte a veškeré podklady k práci si dejte na dosah ruky.
Dodržujte 3 P a význam slova prokrastinace vás nemusí trápit
- Plán – Vytvořte si denní plán, co vše je třeba zařídit. Stejně jako byste měli mít vymyšlený svůj žebříček hodnot v životě, si sepište denní plán úkolů a povinností, od těch nejdůležitějších, po ty méně náročné. Na váš mozek pak bude dobře působit, když si splněný úkol budete odškrtávat nebo třeba zvýrazňovat fixou. Uvidíte kus práce, který jste už udělali. Můžete se motivovat i malými odměnami. Až splníte první tři, dáte si 10 minut pauzy, v polovině bude oběd anebo za každou, kterou se pokusíte odložit, se odměníte deseti dřepy.
- Prostředí – Je velmi důležité, aby vaše pracovní místo a okolí bylo uklizené. Tak se prostě pracuje nejlépe, to nikdo nevyvrátí. Vždy víte, kde co máte, na stole je velký odkládací prostor a nic vás nerozptyluje. Pokud pracujete z domova, není nic horšího než špinavé nádobí a neustlaná postel. Proto v době home office si ráno prvně ukliďte a až poté zasedněte k práci.
- Pauzy – Je dobré si dělat kratičké přestávky. Bohatě postačí 5 minut. Odpočinou si vaše unavené oči z počítače, protáhnete se u stolu, projdete se na záchod, sníte svačinu a dolijete pití. Měly by se dělat každé dvě hodiny. Uvidíte, že vám taková pauza vnese novou sílu do žil a mysl se rozjasní. Třeba přijdete i na novou myšlenku, když chvíli nebudete držet tužku nebo myšku v ruce.
Myslete na sebe
- Víra – Nikdy se nenechte ničím a nikým zastrašit, že na něco nemáte. Vše se dá zvládnout. Chce to zdravé sebevědomí, a to se dá vypěstovat. Klidně práci dělejte o něco déle než váš kolega v práci, ale musíte být se svým výsledkem spokojeni. Všichni jsme jen lidi a vše se dá spravit. Nebojte se tedy, že byste něco pokazili.
- Internet – Sociální sítě jako Clubhouse, Facebook a Instagram jsou velké lákadlo k prokrastinaci. Musíte se několikrát během práce dívat, co dělají lidé ve světě? Pak si to zakažte. A víte, že to umí samy aplikace? Dá se nastavit, kolik času denně na nich lze strávit. Pak se zablokují a máte na dalších 24 hodin vše uzavřeno. Věřte, že se za tu dobu nestane nic zásadního. Pokud pracujete na počítači, můžete si vytvořit pracovní účet, kde bude internet skrytý nebo omezený a nebudou k dispozici ani žádné hry. Mnoha lidem toto velmi pomáhá.
Král významu slova prokrastinace Ludwig
Největším českým propagátorem boje proti prokrastinaci je Petr Ludwig, který v současné době žije v New Yorku a mimo jiné i tvrdě bojuje na poli dezinformací ohledně koronaviru. Lidé si mohou online shlédnout přednášku na téma konec prokrastinace. Ludwig v ní radí, jak účelně bojovat proti lenosti a přináší i své vlastní životní zkušenosti a názory. Je to člověk na své místě, protože vás naučí, jak si splnit své sny. A pokud je jednou z nich obstarat si pasivní příjem, budete mít dost času si jej zařídit.
Kniha Konec prokrastinace od Ludwiga je úspěšná i ve světě. Pomůže vám k lepšímu time managmentu a k výdělku. Protože tak jako i spousta úspěšných lidí ví, že čas jsou peníze.
A co vaše odkládání úkolů? Co vás dokáže namotivovat, abyste ho udělali hned a neodložili na další den?