Bolesti přicházejí v každém věku a stavu. Proto i paralen v těhotenství je často vyhledávaným a používaným lékem. Přeci jen roztahování dělohy, hormonální výkyvy a s tím spjaté bolesti hlavy nejsou v požehnaném stavu ničím výjimečným. Někdy to odezní samo, ale jindy je nutné zasáhnout. Je to však bezpečné?
V období těhotenství se nerozhodujete jen sama za sebe. Pokud by bylo na vás, vyloupnete jeden prášek, zapijete a je po problému. Jenže když jste těhotná, musíte myslet i na to nenarozené miminko uvnitř vás. Co je pro něj nejlepší, zda mu tím nějak neublížíte. Všechny vaše činy se totiž dotýkají i jeho. Nějak se na něm projeví. Všeobecně se dá říci, že léky jsou dobré, pokud jsou třeba. A pokud to jen trochu lze, je lepší se jim vyhnout. Jde o něco chemického a nepřirozeného. A v těhotenství je třeba se mít více na pozoru.
Paralen v těhotenství jen po domluvě s lékařem
Ne nadarmo se v každém příbalovém letáku tvrdí, že je třeba konzultace s lékařem. I v lékárně vám lékárník doporučí, abyste zavolali svému obvodnímu lékaři nebo gynekologovi a zeptali se i na jeho názor. Jsou lékárny, kde vám neprodají ani sprej do nosu, pokud zjistí, že jste těhotná. Je to dobře nebo špatně, to už je na zvážení každého.
Paralen obsahuje látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou. V menších dávkách není pro plod nijak nebezpečný. Nesmíte jej ale užívat denně. Paralen je známý pro své rychlé účinky. Snižuje horečku, tlumí bolest. A ta se nevyhýbá ani těhotným. Paracetamol nejdete i v mnoha jiných lécích, většinou pod záštitou značky dané lékárny. Třeba paracetamol, nogrip apod. Od Dr. Maxe.
Nejčastější bolesti v období gravidity
Tělo se mění, klesá a stoupá hladina hormonů. Miminko v děloze roste a je čím dál větší, těžší a silnější. To vše se nějakým způsobem projevuje na matce. Mezi ty hlavní bolesti, u kterých matky sahají pro paralen jsou:
- Zvětšování dělohy — křeče, pnutí a nevolnosti se objevují ve velké míře ihned v začátcích těhotenství. Někdy je to stav celého dne, jindy třeba jen hodiny.
- Bolest zad — těžiště těla se dostává do jiné polohy. Břicho roste a páteř nese větší zátěž. Žena se začne obvykle prohýbat v zádech což samozřejmě vede k bolestem zad. Uvolňují se vazy pánve, kyčlí. Hmotnost narůstá a chůze je náročnější. Pokud chcete dlouhodobě předejít problémům se zády, noste podpůrný pás na břicho.
- Bolest hlavy – mohou za to hormony, ale i nastávající starosti a obavy o péči nenarozeného miminka. Bolesti hlavy jsou typické pro každý trimestr. Zpozornět by žena měla ale k samému konci. Jestliže se kromě bolesti hlavy objeví i dušnost, rozostřené vidění, bolest pod žebry, vysoký tlak a otoky, ihned navštivte svého gynekologa. Může jít o život ohrožující preeklampsii.
- Braxton-Hicksovy kontrakce — poslíčci jsou nepříjemní. Někdy jimi trpí již od poloviny gravidity, jiná si je užije až pár dní před porodem. Může jít o velké křeče, vystřelující náhlou bolest břicha. Jde o to, že se děloha trénuje na přicházející porod. Pokud žena netuší, že to jsou poslíčci, které za chvilku zmizí, může mít pocit bolavého břicha třeba z přejedení.
Užití a dávkování paralenu v těhotenství
Paralen v těhotenství v 2. trimestru i 3. trimestru se běžně předepisuje. Dítě je již skoro plně vyvinuto. V 1. trimestru ale také nijak neublíží. To by muselo dojít k předávkování. Řiďte se tedy pokyny lékaře a příbalovým letákem a nemáte se čeho obávat. Doporučené dávkování je maximálně 8 tablet paracetamolu 500 mg. Nekombinujte jej s jinými léky a rozhodně se nesmí zapít a užívat dohromady s alkoholem. Pokud byste zvýšila počet denních dávek, můžete si poškodit játra a tím i játra miminku. Vždy myslete na jeho blaho, protože ono se rozhodnout nemůže.
Než však sáhnete po tabletě zkuste se protáhnout, zvýšit příjem tekutin, udělat si procházku na čerstvém vzduchu nebo alespoň pořádně vyvětrat. Nezatěžovat tělo příliš sacharidy a jíst dostatek ovoce. Pokud to nezabere, pak není na co čekat. Paralen má dnes každý ve své domácí lékárničce.
Avšak zkuste paralen v těhotenství v 2. trimestru i přes to omezit na minimum. Některé studie tvrdí, že paracetamol zvyšuje u nenarozených chlapců možnost ne sestouplých varlat. Ty po narození buď sami doputují na místo, kam patří, do šourku, anebo se na vše jde operativně. Je to komplikace navíc, ne však neřešitelná. Rizikový je právě 14. – 27. Týden těhotenství. Tak opatrně s dávkováním. Rozhodně neužívejte déle než 14 dní v kuse.
Kdy je dobré užít paralen v těhotenství
Jak již bylo řečeno i těhotné jsou nemocné. Na tom není nic překvapivého. Jsou oslabené jiným stavem a mnohem častěji pochytají nemoci. Trápí je nachlazení, bolest hlavy, těla, horečky. Horečky mohou být pro nenarozené miminko nebezpečné. Zvyšují totiž tělesnou teplotu. Představte si, že lidské tělo funguje jako chodící inkubátor a jakýkoliv výkyv může být problém. Občas se objevují vrozené vývojové vady jako rozštěpy, defekty neurální trubice apod. Nehledě na to, že trvající horečka rapidně zvyšuje i riziko potratu či vyvolání předčasného porodu. Proto se vždy snažte teplotu co nejdříve srazit.
Prvně pomocí studené sprchy či zábalů na kotníky a zápěstí, pokud to nezabere pak nezbývá než chemie. Některé ženy, potažmo lidé, jsou zvyklí ale paralen užívat na každý problém. Víte ale, že v těhotenství i mimo něj, lze sáhnout po naprosto jiných typech léků? Třeba na nachlazení a kašel je lepší nějaký sirup. Potáhne sliznici a účinkuje dlouhou dobu. V těhotenství se nemusíte bát bylin, takže jitrocelový sirup je skvělou volbou stejně jako homeopatický Stodal, účinkuje na všechny druhy kašle.
Čemu se vyhnout
V těhotenství však určitě neužívejte léky s ibuprofenem, naproxenem a diklofenakem. Tedy žádný brufen a jemu podobné. Tyto látky už jsou totiž pro miminko škodlivé. Dokonce i samotný nurofen pro dítě je určen až pro miminka starší 3. měsíců. Do té doby taky jedině paralen čípky.
Máte bolesti během těhotenství?