Miminko za chvilku přijde na svět. V 35. týdnu je nejvyšší čas na seznam, co s sebou do porodnice. Možná se vám to zdá předčasné, možná si říkáte, na co seznam. Věřte, že zkušenosti maminek hovoří jasně. Kdo je připraven, není překvapen.
Těhotenství trvá 40. týdnů. To může na samém začátku působit jako nedostižné datum, tedy den porodu. Ale věřte, že to velmi rychle uteče. Devět měsíců je v lidském životě jen okamžik. Jste na začátku, koukáte na to malé miminečko na ultrazvuku u doktora, pak vám začne růst bříško a hle, už abyste se chystala na tu velkou scénu na konci.
Připravte si seznam, co s sebou do porodnice s předstihem
Zabalit si tašku do porodnice nebo alespoň vytvořit a někam viditelně vylepit seznam co s sebou do porodnice se skutečně vyplatí. Tak budete mít jistotu, že na nic nezapomenete. Ono totiž uvažovat na poslední chvíli, co je ještě třeba přihodit, abyste měli v danou chvíli vše potřebné, může být nad lidské síly. Když totiž na vás přijde kontrakce, kolem zmatkuje manžel a vy do toho střílíte jednu věc za druhou, určitě na něco zapomenete. Tak jako se připravujete na samotný porod, připravte se i na věci okolo.
Než se ale dáte do samotného balení, zjistěte si včas, co vám poskytne samotná porodnice. Liší se to. Ve větších městech musíte mít často vše své, v těch menších vám toho spoustu dají darem. Takže ženy třeba v Praze musí táhnout pomalu lodní kufr, ale ženy na Moravě třeba jen menší cestovní tašku. Dejte také na rady ostatních maminek, které mají porod již za sebou.
Pobavte se s kamarádkou, která už rodila ve stejné nemocnici. Co dostala, o využila a co by si pro příště přibalila. Zkušenosti jsou to nejcennější. Pokud jste prvorodička, nejspíš nemáte ani tušení, co vše je potřeba. Kolik věcí musíte nakoupit nejen pro miminko, ale hlavně i pro sebe. Dnem porodu se totiž budete starat nejen o novorozence, ale i o svou maličkost.
Do porodnice si sbalte dvě tašky
Co se určitě vyplatí je pořídit tašky dvě. Jednu si přichystáte přímo na porodní sál, tu druhou pak na pokoj šestinedělí. Budete to tak mít lépe nachystáno a sáhnete jen pro konkrétní věc. Manžel nebo dokonce porodní asistentka se tak nebude muset prohrabávat až na dno tašky, aby našla třeba druhý ručník. Bude všem lépe na duši. Ušetřete si nervy a nechte si poradit.
Jako tašku vůbec použít? Na porodní sál klidně igelitku. Přeci jen se může stát nějaká nehoda a budete do ní poté dávat špinavé oblečení. Jsou ženy, které i rodí ve vlastním oblečení. Nerady se třeba převlékají do cizího, nesedí jim velikostně jiné oblečení nebo porod postupuje tak rychle, že to třeba ani nestihnou. Pak takové oblečení pošlou po doprovodu domů k vyprání. Záleží samozřejmě na míře znečištění. Někdy je jednodušší to hodit do koše a navždy se s oblíbeným svetrem prostě rozloučit.
Každopádně do igelitky na sál si přibalte i noční košili. Čistou a ideálně na knoflíčky. Tu si pak na sebe oblečete až na samém konci. Když už bude po všem a budete vysprchovaná. Také si přihoďte dvě tři poporodní vložky, síťované kalhotky, neparfémovaný sprchový gel a tlusté ponožky. Bývá zima na nohy. Možná je to tím vypětím, vyplaveným adrenalinem nebo něčím, netušíme, ale většinou se ženy po nich shánějí i když ve venku aktuálně 30 °C ve stínu.
Co dalšího se hodí mít s sebou do porodnice na sál
- Dále si připravte cukle, pantofle, žabky nebo cokoliv, co je omyvatelné a neklouže. Doprovod k porodu si také vezme své, případně dostane erární. V těchto botách se budete pohybovat po porodním sále, do sprchy, která se často využívá k úlevě od porodních bolestí a pak v nich strávíte i pobyt na šestinedělí. Měly by vám tedy pohodlně sedět.
- Hodí se ručník. Opět…budete hodně ve sprše, možná i ve vaně. Věřte nebo ne, ale voda je přímo zázračná. A proč si neulevit od bolestí, když to jde. Takže ho určitě využijete a poté pošlete v igelitce domů.
- Přibalte si i svačinku a pití. Někdo má hotovo za hodinu, jiná stráví na sále celé dopoledne. Délka porodu je různá. Buďte připravené a nespoléhejte se na personál. Ty vám většinou nabídnou pouze vodu nebo čaj. Vy si přineste klidně i něco sladkého. Dodá vám to energii. A takový hroznový cukr je přímo skvělý na poslední fázi druhé doby porodní.
- Někdo si vozí i vlastní CD s hudbou, olej do aroma lampy a na masáž, hřeben k mačkání a další vychytávky, na které přišly v předporodním kurzu nebo jim to poradila třeba kamarádka.
- A určitě nesmíte zapomenout na to nejdůležitější. Na těhotenskou průkazku, kde jsou veškeré informace o miminku, vaši kartičku pojišťovny a případně občanku, pak vyplněné papíry k porodu o souhlasech a o zvolených jménech pro děťátko.
Tašky na sál a na pokoj
To byla taška na porodní sál. Prakticky skoro vše z ní pak doprovod k porodu zase posbírá a odnese. A vám zbyde druhá taška. Volte takovou, abyste ji případně sama unesla, uzvedla, vlezlo se do ní vše potřebné, ale zároveň aby se vám vešla do skříňky na pokoji. Budete si ji totiž muset uschovat. Nelze ji mít někdo položenou na zemi. Neumožňují to předpisy a uklízečky to také nerady vidí.
Taška na pokoj pak obsahuje věci pro vás a pro miminko. V tuto chvíli už byste měla s jistotou vědět, co vše najdete v porodnici a není tedy nutné balit. Zjistíte to na stránkách porodnice, případně na dni otevřených dveří. Ty navštivte určitě, zvláště pokud jste prvorodička. Půjdete pak do známého prostředí a nebudete tápat na chodbách.
Co s sebou do porodnice pro miminko
V porodnici jsou často k dostání oblečky. Pak najdete okolo vaničky nebo v její blízkosti reklamní výrobky z kosmetiky. Velmi často se jedná o značku Hipp, takže tu můžete bez obav použít. A také novopečené maminky dostávají pro novorozence dárkový balíček v podobě plen, vzorků krémů na opruzeniny, slevové kódy na focení miminka a do e-shopů s dětským zbožím a klidně i třeba kus oblečení na památku jako je čepička nebo malá hračka. Něco, co bude patřit ke vzpomínkám k datu narození.
Každopádně kromě toho byste měli mít:
- Oblečení – V porodnici jsou k dostání bohužel jen dvě velikosti a v málo kusech. Často je to buď moc veliké nebo malé. Ale dá se vybrat, ne že ne. Bude to třeba plandat nebo se může stát, že se stane nehoda a najednou nebude do čeho miminko převléct. Mějte tedy svoje záložní, alespoň po dvou kusech body a dupaček.
- Ručník – Nějaký super měkoučký a ideálně s kapucí na hlavičku. Miminko se poprvé může koupat hned po porodu. Mnoho maminek si to ale nepřeje. Dle nejnovějších výzkumů platí, že mázek miminka, se kterým se rodí, je lepší nechat vsáknout do kůže. To se stane během jednoho dne. Pak už klidně můžete dítě omývat. Prvorodičky si to zažijí poprvé pod dohledem sestry.
Věci, kterých není nikdy dost
- Plenky – Tady volte takové, které jsou určeny pro novorozeňata. Mají většinou označení 0 a jsou opatřeny výřezem pro pupík. Dnes už se totiž pupeční šnůra jen podváže a nechá samovolně upadnout. Plenka by o pahýl dřela, proto výřez. Přineste si jeden velký balík. Ten by měl na pobyt stačit.
- Hygiena – Zde už je to na vašich preferencích. Někdo používá perlan a vodu k umývání zadečku, jiná matka zase nedá dopustit na vlhčené ubrousky. Pak nesmí chybět krém proti opruzeninám, oblíbený je sudocrem, rybilka nebo třeba čistě přírodní produkty Weledy.
Co s sebou do porodnice pro maminku
Na pokoji šestinedělí budete mít na starost nejen miminko, ale hlavně dát do pořádku i sebe. Budete po náročném porodu, tělo bude patřit opět jen vám, hormony se budou bouřit a vy se musíte se všemi změnami naráz vypořádat. Tak si to udělejte co nejpříjemnější a nejhezčí. Už v porodnici vám totiž začínán šestinedělí, kdy byste měla hlavně odpočívat. Proto mějte vše po ruce a partnera na telefonu, který splní vaše další přání.
- Hygiena – Po porodu se musí děloha stáhnout do původní velikosti a vyloučit se zebe vše co tam nepatří. Očistky nejsou moc příjemné, bolí, smrdí a teče to víc než jindy. Naštěstí tu jsou obrovské poporodní vložky a síťované kalhotky. Na své bavlněné zatím zapomeňte. Zbytečně byste si je zničila, a navíc vám neudrží vložky. Běžně se první dva dny dávají i dvě na sebe. Takže mějte alespoň dva balíky vložek, balík pratelných kalhotek a roli toaletního papíru.
- Drogerie – Pokud budete kojit, myslete na svá prsa. Bradavky nejsou na takové hrubé zacházení zvyklé. Kojení je z počátku bolestivé samo o sobě a pokud vám prasknou do toho bradavky, budou se vám kroutit prsty u nohou. Krém na bradavky určitě musíte mít, stejně jako prsní vložky. Některým ženám mléka přímo z prsou stříká a měli by hned promáčené košilky. Přibalte i sprchový gel a šampon bez vůně, kartáček, pastu, hřeben, deodorant, žiletku a pokud jste zvyklá se líčit, pak klidně i řasenku a lesk na rty. Taková kvalitní sprcha, kdy si oholíte nohy a dáte se trochu do parády, než přijde první návštěva, dokáže úplné zázraky s psychikou.
- Oblečení – Tím myslíme vlastní košilku, kojící podprsenku, ponožky a lehký župánek. V porodnici mají i erární, ale nejsou moc pohodlné. Ve vlastní se budete cítit lépe. Župan volte lehký, jen na zakrytí košilky, když budete opouštět pokoj nebo přijde návštěva, tak ať nesedíte polonahá před tchýní a tchánem.
Další drobné nezbytnosti, které se mohou hodit
- Kniha, sluchátka – Novorozenci hodně spí. Využijte toho. Spěte taky. A až budete mít dost, musíte se zabavit. Kniha je skvělý společník či sluchátka s podcastem. Až už si nebudete mít se spolu ležící maminkou na pokoji co povědět, ráda po nich sáhnete a zkrátíte dlouhou chvíli mezi kojením a spaním miminka.
- Přezuvky — Ty už máte z porodního sálu.
- Nabíječka na mobil.
- Drobné mince na televizi.
- Pití – Za chvíli vám nemocniční čaj poleze i ušima. Je dobré to prostřídat třeba čistou vodu nebo ochucenou minerálkou bez bublinek.
A co s sebou zbytečně nebrat, ale mít to přichystáno
A nakonec mějte doma ještě jednu věc. Vajíčko a v něm vložené oblečení pro vás a miminko, až budete z porodnice odcházet. Myslete na to, že už nebudete mít velké břicho, ale stále postava nebude jako před porodem. Takže šněrovací kalhoty jsou skvělou volbou. A přichystejte i boty.
Je něco, bez čeho se neobejdete v porodnici a kdykoliv mimo domov?