Těhotenství je velkou zátěží pro tělo. Proto se vyskytují i všelijaké problémy jako je třeba nízký tlak v těhotenství. Nejedná se o žádnou banalitu. Je třeba tlak sledovat a případně zakročit, pokud je potřeba. I proto se chodí do poradny pro těhotné. Dá se nějak přirozeně bojovat s nízkým krevním tlakem v domácích podmínkách?
Na nízký tlak v těhotenství se přijde často během poradny
Pokud jste zdravá žena, tak asi nepředpokládáte nějaké potíže ani v jiném stavu. Proto mnoho maminek překvapí, když se zdravotní neduh objeví. Spíše se bojuje s vysokým tlakem, ale ani nízký není nic tak výjimečného v ordinaci gynekologa. Těhotné chodí po celou dobu gravidity do těhotenské poradny. Má to svůj důvod. Hlídá se jak zdravotní stav maminky, tak nenarozeného miminky. Vždy se měří tlak, kontroluje moč, zda v ní není obsažena bílkovina a provede se alespoň zběžný ultrazvuk. Na něm se kontroluje, jak plod roste a zda je v pořádku placenta, dostatek plodové vody apod.
Právě při těchto poradnách se přijde na problémy s tlakem. K nízkému tlaku se přidružuje i řada symptomů. Vždy pokud se u těhotné ženy vyskytne něco neobvyklého, měla by to hlásit lékaři. Takže pokud vás trápí mdloby, bolesti hlavy, studené končetiny, hučení v uších, únava a vůbec celková slabost, podělte se s touto informací. Nízký tlak během těhotenství může být přirozeným stavem pro některé ženy, zejména v prvním trimestru. To je způsobeno zvýšenou produkci hormonu progesteronu, který tlak snižuje. Navíc krev pumpuje i do placenty a je potřeba na to více energie.
Ve většině případů nezpůsobuje nízký tlak žádné závažné problémy a nemusí vyžadovat lékařský zásah. Občas se objeví i k samotnému závěru těhotenství.
Co dělat, když máte nízký tlak v těhotenství
Proč je tak důležité se sledovat? Jak již bylo řečeno, často jsou přidružené určité symptomy. Pokud jde o motání hlavy a mdloby hrozí riziko pádu, který může ublížit matce i dítěti. Opravdu není dobré během gravidity sebou někde hodit o zem. Přeci jen by mohlo dojít až k potratu miminka. Pokud tedy na vás přijde slabost, zastavte se a posaďte. Nikdy nespěchejte. Myslete na sebe.
Jak poznat, že je tlak nízko? Pokud máte doma tlakoměr, používejte jej alespoň několikrát za týden nebo vždy, když se vám něco tzv. nezdá. Ideální tlak se pohybuje okolo 130/90, nízký pak 90/50 a vysoký, hypertenze, naopak přesahuje hodnoty 135/95.
Během těhotenství se cévy rozšiřují. Děje se tak proto, aby zajistily dostatečný krevní tok pro plod. To může ale snížit krevní tlak. Pak také větší produkcí krve, kvůli zásobení plodu živinami a kyslíkem. A v neposlední řadě ovlivňují tělo i hormonální změny, které se vyskytují během těhotenství.
Dá se tomu nějak bránit?
Existují opatření, která by těhotná žena s nízkým tlakem mohla zvážit:
- Správná hydratace: Dostatečný příjem tekutin, ideálně 3 l denně, zejména vody, je důležité pro udržení správného krevního tlaku. Nízký tlak lze ovládat i pomocí kávy. Max však dva šálky denně.
- Pomalé změny polohy: Pomalé vstávání z lehu nebo sedu může pomoci minimalizovat závratě spojené s nízkým tlakem. Tento způsob zvedání předchází i natažení vazů a bolesti v oblasti břicha.
- Zdravá strava: Konzumace vyvážené stravy s dostatkem živin může pomoci udržet energii.
- Pohyb a cvičení: Fyzická aktivita a lehká cvičení mohou podporovat kardiovaskulární systém a pomoci udržovat stabilní krevní tlak. Můžete chodit na jógu, plavání či speciální cvičení pro těhotné. Zkuste do běžného režimu zařadit i delší procházky. Udržujte se v kondici, což je i důležité jako příprava k porodu.
Je důležité sledovat své tělo a případné změny v tlaku. Pokud se příznaky zhoršují nebo jsou znepokojující, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Klidně vyrazte i na pohotovost. Lékař může provést další vyšetření a případně předepsat další léčbu nebo doporučit další opatření. Třeba léky nebo vás odešle na nemocenskou.
Rizika nízkého tlaku v těhotenství
Samozřejmě každý si přeje projít těhotenstvím bez potíží. Ale tím, jak je to velkou zátěží pro tělo i mysl, se skoro každé rodičce něco objeví. Některá bojuje s kvasinkovou infekcí, jiná musí polykat léky na ředění krve, další trápí otoky, malá pánev atd. A někdo má zase potíže s tlakem. Nízký tlak většinou nebezpečný není. I tak je vhodné jej i nadále kontrolovat a hlídat. Proč? Jaké hrozí rizika?
- Pád: Hrozí riziko pádu těhotné ženy. To je nebezpečné pro maminku i miminko.
- Přidušení: Nízký tlak znamená špatné zásobení plodu kyslíkem.
- Slabost: Neschopnost přes den fungovat a třeba se starat o starší dítě.
Pokud se u vás vyskytne jakýkoliv problém, vždy vyhledejte lékaře. Raději desetkrát zbytečně vyjet na kontrolu a být poslána domů, než přijít jednou pozdě a něco zanedbat. Doporučujeme tedy pravidelně měřit tlak i v domácích podmínkách. Stačí zakoupit v lékárně tlakoměr. Základem úspěchu už je taky i zbavit se stresu, což zdravotní problémy jsou.
Máte problémy s tlakem? Jaké?