Děti se neustále vyvíjejí. Jak v pohybu a dovednostech, tak i několikrát prožije spánkové regrese. Už od miminka se mění četnost a délka odpočinku. Je to dáno psychickým i fyzickým vývojem. Svět kolem je tak zajímavý, že ovlivňuje chápání a rozhodování vašeho potomka. Rodiče jsou z toho často rozhození a podráždění. Nejde však o nic definitivního. Tak jak rychle regrese přišla, tak i odejde.
Jak dlouho spí novorozenec
Když se řekne miminko, co si představíte? Určitě ne miminko trpící spánkovou regresí. Pro každého je to něco jiného, ale v čem se většina maminek shodne je fakt, že jde o malý roztomilý uzlíček, který většinu dne prospí. Novorozeně a dítě během prvního půlroku prospí okolo 16 hodin denně. Spánek se neustále upravuje. Zpočátku je více času, kdy dítě sní, než bdí a s přibývajícím věkem se frekvence spánku snižuje. Spíše se naučí spát v kuse celou noc a nastavit si dva denní spánky. Jeden dopolední, jeden odpolední.
Jak poznáte, že doma vládne spánková regrese
Ve chvíli, kdy začnete mít doma trochu špatnou náladu a někdy i dokonce peklo na zemi, kvůli nepravidelnému spánku, neházejte flintu do žita. Vše se srovná. Jde pouze o odpověď na vývojovou fázi, kterou je nutné překonat stejně jako to je s bojkotem kojení, odmítáním dudlíku, nočních děsů, můr a třeba i separační úzkostí.
Děťátko se zkrátka vyvíjí. Za spánkovou regresi můžou vjemy okolí, nepohodlí, špatný zážitek, zvědavost a truc. Miminko přes den nespí třeba z toho důvodu, že se zrovna naučilo plazit, a tak nechce o nic přijít. Má v hlavě nastaveno, že pokud usne, zamešká to důležité. Takto malé děti se neorientují v čase. Žijí v přítomnosti. A problém je na světě.
Může pomoci vhodně zvolený tzv. usínáček pro miminka.
Kdy začíná první spánková regrese? Tedy bojkot, změna spánku
- Obvykle se uvádí, že ta první se objevuje okolo 4. měsíce věku miminka. Co stojí v tomto případě za tím, že miminko v noci nespí? Tzv. z toho malého hodného uzlíčku se stane uplakaná saň, kterou je velmi náročné uspat. Je to dáno právě tím, že konečně začne hluboce vnímat svět kolem sebe. A ten je velmi zajímavé, hlavně v dětských nevinných očích.
- Další druhý ústup, renovace spánku, nastává okolo 8. měsíce věku. To je období, které znamená naučení se schopnosti jako je lezení, váš potomek se vydává dál a dál do světa. Vše jej nadchne, což je na jednu stranu skvělé, ale na druhou jej to nenechá spát. V tomto věku se úroveň spánku mění jen na jeden spánek denně. Většinou po obědě. Tím, že se dítě velmi pohybuje, bývá i dosti unavené.
- Poslední významná spánková regrese vás zastihne v roce a půl. U dítěte, které běhá, skáče, mluví. Umí si zcela jasně otevřeně říci, co chce a co ne. Takže pokud své batole najednou vytrhnete ze hry a odvedete jej do postele, asi nevyhrajete. Snažte se být trpělivý a potomka stále přemlouvat ke spánku. Je příliš malé na to, aby zrušilo denní odpočinek.
Batole spánek potřebuje
Dítě starší rok a půl má potřebu spát okolo 13 hodin denně. Většinu v noci, ale hodinku dvě potřebuje i přes den. Proto se vyplatí vytrvat a dítě přemluvit na denní odpočinek. Každý už asi zažil nevyspalé mrzuté dítě. A takové batole dokáže být velmi vzteklé a hlasité.
Na spánkovou regresi je třeba se připravit
Nejlépe uděláte, pokud již od samého počátku zavedete rituály, na které si miminko zvykne, a které vám budou fungovat i později. Většinou funguje temno, klid, vyvětraná místnost a slabé osvětlení. To platí hlavně před večerním spánkem. Stimulujte správně mozek a přeprogramujte jej. Ve chvíli, kdy nastane první bojkot, budete za to nesmírně rádi. Určitě znáte nějaký trik, který miminko zaručeně uspí.
A jak dlouho trvá tento bojkot, spánková regrese? Odborníci tvrdí, že se není, čeho bát. Vše jednou pomine. Obvykle tento stav, kdy si rodiče vaří litry kávy navíc, mají kruhy pod očima, dítě je vzteklé, není ve svém těle atd. trvá nejdéle půl roku. Chápeme, že to není úplně málo, ale také to není navždycky. Dobrou zprávou je to, že jsou děti, které to vůbec nepotká. Třeba to bude i to vaše.
Zažili jste někdy problémy s usínáním miminka? Jak jste nad ním vyzrály?