Každý rodič zpozorní, když se objeví vyrážka. Potničky u miminka jsou zcela běžné a bohužel i velmi časté. Nejsou to však jen potničky, co malého človíčka dokáže potrápit. Přidat se může i alergie na slunce, ekzém, hmyzí píchnutí či kousnutí, opruzeniny apod. Jak se v tom všem vyznat? Nejlepší je poznat nepřítele. Pak budete vědět, jak proti němu bojovat.
Vyrážka je v kojeneckém věku naprosto běžná. Miminka totiž nemají do jednoho roku vyvinutou termoregulaci těla. Takže se neumí přirozeně zpotit, ochladit. Na přehřátí tělo reaguje právě ztepláním a začervenáním daného místa. Na pohled to vůbec nevypadá hezky a rodiče častou začnou panikařit a zjišťovat, co by to mohlo být. A přitom za to mohou sami. Často se pak zaměňuje s atopickým ekzémem.
Oblékejte podle potřeby a potničky u miminka se vám vyhnou
Však si sami zkuste v létě či klidně v zimě obléci více vrstev, než je třeba. Asi vám nebude zrovna příjemně a komfortně. Jenže vy se na rozdíl od svého novorozeněte pořádně zpotíte. Anebo ještě, než k tomu dojde, vrstvy navíc vysvlečete. To však vaše dítě nedokáže. Měli byste tedy více uvažovat nad tím, jak jej oblékáte. Volte přírodní materiály, prodyšné a volte jen o jednu vrstvu víc, než byste se oblékli vy sami. Alespoň tak zní doporučení pediatrů.
Je třeba ale vzít v úvahu i skutečnost, že třeba vy sami jste zimomřivý, měli jste zimnice v těhotenství a i přesto může být miminko horkokrevné. Raději tedy měřte teplotu těla sáhnutím na zátylek. Tento jednoduchý trik vám napoví, zda je vše v pořádku anebo je nutné zakročit.
Stručná charakteristika potniček u novorozence
- Potničky nebo vyrážka často postihuje hlavně malé děti. Výjimečně se objeví i u dospělých jedinců, často u seniorů, kteří termoregulaci opět ztrácejí.
- Přehřátí, ucpání potních žláz, nedostatečné odvedení tepla z těla. To vše jsou příčiny vzniku potniček.
- Jde o červené fleky na kůži, které se mění v malé puchýřky naplněné vodou.
- U miminek a kojenců jsou velmi časté.
- Kromě přehřátí mohou vzniknout i zapářkou, špatnou hygienou, nedostatečným osušením pokožky po koupání a špatnou kosmetikou.
- Léčí se mastmi a větráním pokožky.
Potničky u miminka mohou připomínat neštovice
Puchýřky na kůži naplněné vodou mohou na první pohled rodiče vyděsit. Svým vzhledem totiž připomínají neštovice, další obávaná infekční dětská nemoc. Jenže potničky jsou rozprostřené vždy spíše na jednom místě, na větší ploše. Také se puchýře objeví najednou po celé ploše. Neštovice se vysévají postupně a po celém těle.
Někdy mohou připomínat i píchnutí od komára či mušky. Některé děti bývají citlivější a takové poranění jim hned oteče a udělá se jim puchýř. Tady je dobré se zaměřit na množství. Píchnutí hmyzem bude lokalizované a bude vypadat třeba jen jako 3 vpichy. Potničky tvoří mapy. Rodiče je občas zamění i se spálou, která má velmi podobný charakter anebo s alergií. Pokud si nejste jisti, vždy navštivte lékaře. Ten vyrážku posoudí a předepíše vhodnou léčbu.
Kde se nejčastěji potničky tvoří
Jsou místa na těle, která jsou na vznik vyrážky náchylnější než jiná. Většinou se jedná o záhyby kůže a špatně přístupná místa. U kojenců je velmi běžné, že kůže pod plenkou je zapařená. Plenka není prodyšná, je vyrobená z umělých materiálů, a tak pokožka hůře dýchá. Potničky najdeme:
- V tříslech, na hýždích a stehnech.
- V obličeji a na krku.
- Na zádech a podpaží.
- Ve vlasech.
U dospělých můžeme přidat na seznam i intimní partie (hlavně u sportovců), u žen místa pod prsy a některé muže trápí potničky i v plnovousu. Tam však nejdou skoro vidět. Jsou jen svědivé a nepříjemné.
Léčba potniček
I když se na první pohled může jevit o nepěkný vzhled kůže, nezoufejte. Miminko to nebolí, pouze svědí. Puchýřky většinou za dva dny splasknou a kůže se začne loupat. Je tedy dobré podpořit regeneraci kůži, případně ztlumit svědivý efekt. Léčba není nijak náročná. Mast na potničky je běžný krém, který mnohé maminky používají u každé výměny plenky. Kůže se musí ošetřit a za pár dní po vyrážce nebude ani památky.
Mažte pouze omytou a osušenou kůži. Takže děťátko prvně vykoupejte v čisté vodě s přídavkem oleje nebo třeba jedlé sody, která má hojivý a desinfekční účinek, a poté mu postižená místa natřete zinkovou mastí. Sudocrem na potničky je nejspíš nejrozšířenější variantou. Lze však použít i Bepanthen, Imazol nebo jiné krémy se zinkem.
Další léčebné postupy a doporučení při léčbě potniček u miminek
Pokud jste navštívili doktora nebo se poradila s dobrou kamarádkou, pravděpodobně jste dostali i rady, které pomáhají k hojení pokožky.
- Je třeba dostatečně pít a zásobit tělo tekutinami.
- Doma udržujte čisto a stálou teplotu.
- Nevystavujte pokožku na přímé slunce.
- Je lepší volit volné prodyšné oblečení z přírodních materiálů.
- Dostatečně větrejte.
Děti se také často drbou a hrozí rozškrábání a hnisání. Ostříhejte dětem nehty na krátko a dbejte na jejich čistotu. To, co může zpočátku vypadat jako malý problém, by mohlo přerůst v infekci a dlouhodobou léčbu.
Na potničky u miminka pomáhají i bylinky
Je všeobecně známo, že bylinky mají léčebnou moc. Pomohou nejen s dýchacími obtížemi, kašlem a horečkou, ale často právě i při všelijakých vyrážkách. Typickým obkladem, kdy kapesník, ručník nebo prostě jen kus látky namočíte do mísy s vodou, je odvar řapíku nebo nálev z dubové kůry. Po obkladu je pokožka zklidněná a vláčná.
Babské rady zmiňují i koupele v heřmánku, ale u dětí opatrně. Heřmánek může vyvolat alergickou reakci. Takže spíše než koupele, jsou skutečně vhodnější pouze obklady nebo potírání rány. Velmi dobře ho lze nahradit černým čajem. Ten je u dětských potniček skoro až zázračný. Musí však být vychladlý. Pozor na popáleniny.
Jak předejít potničkám?
O tom, že dítě byste neměli zbytečně oblékat jsme už mluvili. Měli byste si ale dávat i pozor i u jiných běžných činností. Nedělejte z dětí skleníkovou kytku. Myslete na blaho dětí.
Nevystavujte je zbytečně prudkému slunci, zvláště miminka ležící v hluboké korbě kočárku. Teplotu uvnitř je mnohem větší a kůže se hned zapaří. Zbytečně miminko nenavlékejte, ani jej příliš nepřekrývejte. Tlustá deka v horkém letním dni opravdu není potřeba. Udržujte pravidelnou hygienu, často miminko přebalujte a nechte ho pár minut klidně lézt bez plenky. Větrání praktikujte i doma. Rázně a často. To zajistí stabilní teplotu a nepříliš vlhký vzduch.
Potničky miminku nevadí
Když už se potničky u miminka objeví, nedá se nic dělat než prostě počkat. Nejde o nic tragického. Nejsou infekční, nenakazíte nikoho jiného. Dál se běžně stýkejte s rodinou a přáteli. Chybami se člověk učí. Mnoho prvorodiček udělalo spoustu chyb. Pokud nejde o život, nic se neděje. Příště už budete vědět, že mikinu příště necháte doma a kočárek raději postavíte se spícím miminkem do stínu. To je ostatně jeden z možných způsobů, jak jej zaručeně uspat. Také se bude zlepšovat vaše reakce na výskyt potniček u miminka. Poprvé se asi vylekáte a poběžíte hned druhý den k doktorovi. Podruhé už budete vědět a hned miminko omyjete a necháte jeho pokožku dýchat. Po třetí už se to třeba ani nestane.
Naučíte se, jak zajistit dítěte tepelný komfort a poznáte i signály, kdy je něco v nepořádku. Miminka sice neumí mluvit, ale komunikují jinak. Když začnou pociťovat mokro na zádech nebo jim bude příliš teplo, budou neklidná, nevrlá a nejspíš i plačtivá. Často je k vidění situace maminky s houpajícím se kočárkem a novorozencem řvoucím na celé kolo. Maminka si neví rady. A přitom mnohokrát stačí jen oddělat dečku, rozepnout knoflíček a dát miminku napít. Hned mu bude lépe a bude spokojené.
Tyto okamžiky, scény, umí i batole. Nemá takovou slovní zásobu a neumí si uvědomit, že je mu příliš horko. To už bude zpocené, ale neřekne to. Jen bude plakat, protože mu nebude dobře na těle. Vždy proto měřte dítěte tělesnou teplotu rukou na zátylku. A máte jistotu.
Máte nějakou zkušenost s potničkami či přehřátým dítětem? Napište nám a předejte rady dál.