10 června, 2022

Zimnice v těhotenství

Jiný stav mění tělo ženy k nepoznání, a navíc přináší zdravotní neduhy. Třeba taková zimnice v těhotenství nejednu nastávající maminku vyděsí. Nepříjemné jsou i další projevy jako nadýmání, pocit na zvracení, bolesti a motání hlavy a třeba i otoky nohou. Vraťme se však k prvnímu projevu. Kdy se taková zimnice ukáže? Na začátku, tedy v prvním trimestru anebo se projevuje po celou dobu? Každopádně nemusí to být i váš případ. 

Zimnice jako první projev těhotenství 

Ve chvíli, kdy vám začne být tak nějak jinak a s mužem jste se snažili o miminko, začnete nejspíš hledat na internetu chytré rady a zkušenosti. Zjistíte spoustu příznaků, které indikují začátek těhotenství a začnete se radovat. Téměř ihned, co si to přečtete vás začnou bolet prsa, budete mít těžké nohy, křeče v břiše a začnete být unavená. Vše bude zalité sluncem a vy se budete radovat, že test bude tentokrát pozitivní.  

těhotenský test
K prvním příznakům těhotenství patří i zimnice. Potvrdí jej test. Zdroj: Pixabay.com

Jenže pak se za pár dní vzbudíte s pořádnou zimnicí a vyděsíte se. Co když je najednou vše špatně? A zase začnete Googlovat. Některé maminky v diskuzích píšou, že při zimnici potratily. Byl to pro ně začátek konce. Nebojte, nejsou to podložené informace. Lékaři se shodují, že neexistuje žádná souvislost mezi zimnicí a teplotu v těhotenství a potratem. Spíše prostě tělo těhotné ženy vydává více energie a vyrovnává se s hladinou hormonů. A každá na to reaguje jinak. Některé je horko, jiné zase zima. Dá se tedy říct, že zimnice v prvním trimestru je zcela běžná. Avšak je pravda, že nepohodlí může podněcovat ženu k hádkám a ke stresu v těhotenství.

Důvody, proč trpíte zimnicí v těhotenství 

Jak už jsme řekli, jde o zcela běžný stav. Až teda na výjimku, kdy se u vás skutečně rozjíždí nějaká viróza, není důvod k obavám. Důvodů k třesu a oblibě svetru je hned několik. 

  • Málo energie – Pokud vám je často špatně, že v sobě neudržíte téměř žádné jídlo, může to vést k tomu, že tělo nemá dostatek živin. Tím pádem spotřebuje více energie k běžnému chodu organismu a nezbývají mu síly na ohřátí. Postačí však mikina anebo deka a vše bude v pořádku. Doporučuje se i jíst po menších dávkách, za to častěji. 
  • Hormony se bouří – Jiný stav se to nenazývá pro nic za nic. Hladina hormonů je jako sinusoida. Stoupá a klesá a tělo se musí přizpůsobit. Tyto změny vedou k tomu, že metabolismus pracuje na plné obrátky. Organismus pracuje na plný výkon. A to vede k nutnosti ochlazení. Jde o přirozený proces. Ne vždy se to podaří tak akorát, takže když to obranný mechanismus přežene, ochladí příliš. A vám nezbývá než se ponořit do teplé vany. 
  • Když není železo, je zle – Pravidelné kontroly u doktora objeví mnohé. Mimo jiné i to, že žena trpí anémií. Tedy má nízkou hladinu železa. Projevuje se to mdlobami, únavou i zimnicí. Stačí nasadit doplňky stravy a bude po problému. 
  • Nepříjemná nemoc – Samozřejmě stále platí, že pokud se k zimnici přidají i jiné neduhy, je skutečně nutné navštívit lékaře. Může se jednat o bakteriální infekci či virózu, které je třeba vyléčit. 

 Dá se zimnici v těhotenství předcházet? 

Je vám neustále zima, ale víte důvod? Pak máte vyhráno. Pokud se jedná o nedostatek železa, naordinujte si doplňky stravy. Jestliže je problém v ranní či celodenní nevolnosti, musíte tělo pravidelně zásobit energií. Takže jezte ve chvíli, kdy je vám dobře. Až vám bude zle, tělo bude mít kde brát. Co se týká hormonů, tam asi nic moc nezmůžete. Ty se musí uklidnit a ustálit. Ale pitím bylinkových čajů nic nezkazíte.  

zimnice v těhotenství
Těhotná žena trpí někdy zimnicí. Pomůže svetr. Zdroj: Pixabay.cz

Zimnice v prvním trimestru těhotenství se dá překonat pitím teplých čajů, vhodným oblečením a jeho vrstvením, ležením pod dekou, vyhříváním se na sluníčku, přidáním teploty na topení anebo mít po ruce vždy nějaký svetr, co si v případě potřeby na sebe oblečete. 

Zažili jste u někoho zimnici? Třeba u kamarádky či švagrové? Víte, proč se klepaly zimou? Podělte se s námi v komentáři.

Mým životem je má rodina. Mám mnoho zájmů a stále se pouštím do něčeho nového. Jsem hrdá na svůj první e-book, který jsem nyní dopsala. Baví mě psaní, hlavně o mateřství, dětech, bydlení a životě. Práce je můj koníček. Co víc si přát.