27 října, 2021

Šípkový čaj a sirup: Jednoduché recepty pro lepší imunitu

Už jste zkusili šípkový čaj nebo sirup? Jejich vynikající lahodná chuť opravdu umí potěšit na duši. Ale věděli jste, že plody šípku obsahují mnoho prospěšných látek pro lidský organismus? Šípek je unikátní nejen svým vysokým obsahem vitamínu C. Pojďte si s námi udělat vynikající domácí šípkový čaj nebo šípkový sirup. Recepty jsou jednoduché.

Růže šípková se na podzim pyšní jasně červenými vejčitými plody šípku. Určitě ji znáte, v našich končinách se vyskytuje velmi často. Jedná se o cca 3 metry vysoký keř s ostny, který má krásné růžové květy.

Proč jsou šípky zdravé?

Pravděpodobně jste již slyšeli, že šípky jsou velmi zdravé a jejich konzumace pozitivně ovlivňuje naše zdraví. Ptáte se proč růži šípkovou považovat za léčivou rostlinu? Šípky totiž obsahují mnoho důležitých látek a vitamínů. Posuďte sami, v šípkách najdete:

  • Vitamín C, A, K, B1, B2 a B3
  • Vápník, zinek, železo, fosfor, draslík, hořčík
  • Třísloviny, Flavonoidy a Pektin
  • Kyselinu citrónovou a jablečnou
  • A mnoho dalších látek

Plody šípku v sobě obsahují velké množství vitamínu C, který je zásadní pro lidské tělo v boji proti bakteriálním a virovým infekcím. Šípek totiž zvyšuje naši imunitu.

Čím to je? Bílé krvinky totiž obsahují velké množství vitamínu C, které se musí neustále doplňovat, aby imunitní systém pracoval správně. A tak nízký obsah vitamínu C způsobuje snížení funkce bílých krvinek a také naší imunity.

Šípek
Podzim je ten správný čas, kdy vyrazit na sběr šípků. | Zdroj: Pixabay.com

Plody šípku lidskému organismu dodávají energii, zvyšují schopnost soustředění a tím i naši pozitivní náladu. Šípky jsou skvělým přírodním léčivem v boji proti nemocem, např.:

  • Paradentóza a nemoci dásní – díky kombinaci rutinu, vitamínu C a vápníku
  • Kurděje
  • Onemocnění močového ústrojí a ledvin – šípky jsou totiž močopudné
  • Prevence proti infekcím, nachlazení a kašli – šípky v sobě mají vysoký obsah vitamínu C
  • Odstraňují křečové žíly a zpevňují cévní stěny

Šípky také pomáhají správnému trávení, protože v sobě mají vysoký obsah pektinu. Pektin v lidském těle působí jako prebiotikum, které ve střevech zvyšuje počet zdravých bakterií nebo vstřebává důležité vitamíny.

Kdy sbírat šípky?

Nejčastěji se šípky sbírají od září až do poloviny (či konce) října. Ale samozřejmě záleží na místě výskytu šípku. Na teplém a slunném stanovišti můžete se sběrem plodů šípků začít již na konci srpna a v chladných a stinných naopak i později, na konci října.

Časové rozmezí sběru šípku je dlouhé, a proto byste se měli soustředit na vzhled plodů, který Vám prozradí tu správnou dobu. Pokud chcete šípky sušit, sbírejte plody tvrdé a lesklé, které mají jasně červenou barvu. Oranžové nebo nahnědlé a také měkké plody nejsou vhodné.

Plody určené k sušení byste si měli nasbírat ještě před příchodem prvních mrazíků. Sběr za slunečného dne Vám zaručí, že v plodech šípku bude zvýšený obsah vitamínu C. Šípek má vnitřní červenooranžovou dužinu, která obsahuje žlutá semínka s jemnými a pichlavými chloupky.

Šípky, jež budete zpracovávat čerstvé a vyrábět z nich sirup, omáčky nebo marmeládu můžete sbírat i poté, co venkovní teplota klesne pod bod mrazu. A plody nemusejí být tvrdé, ale zcela měkké šípky již nejsou též vhodné.

Šípkový čaj
Plody šípku v sobě mají drobné ostré chloupky, které se nesmí dostat do čaje, sirupu nebo marmelády. | Zdroj: Pixabay.com

Šípkový čaj: Příprava plodů

Můžete připravit šípkový čaj z čerstvých šípků nebo sušených. Sušení je jeden z typů jak zakonzervovat potraviny. Usušit šípek můžete při pokojové teplotě, v troubě nebo v sušičce. Každý způsob má své pro a proti.

Sušení při pokojové teplotě je velmi zdlouhavé a doporučuji si dávat pozor na případné plísně. Pokud vlastníte sušičku na ovoce, zeleninu či maso, určitě ji využijte, je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob.

Šípky
Šípek má jasně červené plody, které lze využít na podzimní dekorace. | Zdroj: Pixabay.com

Šípkový čaj: Recepty, z nichž si vybere každý svého favorita

Recepty na domácí šípkový čaj bych rozdělila na kategorie:

  • Šípkový čaj ze sušených nebo čerstvých šípků
  • Šípkový čaj vylouhovaný za studena nebo tepla

Ať již zvolíte jednu nebo druhou variantu, nezapomeňte před pitím šípkový čaj přecedit přes papírový filtr či pláténko. Využít můžete i prázdné čajové pytlíky, které si můžete zakoupit v drogerii nebo ve specializovaném obchodě na čaje. Šípek totiž obsahuje jemné a ostré chloupky, které by Vám mohly způsobit zdravotní problémy.

Jak uvařit šípkový čaj? Každý používá ten svůj zaručený recept, na který nedá dopustit. Abyste si našli také ten svůj, sesbírala jsem čtyři varianty.

Příprava šípkového čaje pomocí vroucí vody?

3 lžičky sušených šípků rozdrťte v hmoždíři a zalijte 250 ml vroucí vody. V přikryté nádobě louhujte 15 minut a poté přeceďte přes papírový filtr nebo plátno. Čaj bude mít velmi intenzivní chuť, ale vzhledem k vroucí vodě přijdete o mnoho vitamínů.

Zde u prvního receptu bych poznamenala, že jsem slyšela už názory, že šípek je dobré nedrtit v hmoždíři, ale rozmixovat v mixéru, kvůli již zmíněným jemným a pichlavým chloupkům. Jaký způsob si vyberete, je již na Vás.

Delší postup přípravy zaručí vyšší obsah vitamínů a zdravých látek

Šípkový čaj je nejlepší vylouhovat za studena, protože v něm zůstane nejvíce vitamínů. Negativem je delší časová příprava a méně intenzivní aroma a chuť čaje.

Do 1 litru studené vody dejte cca dvě polévkové lžíce nadrcených/rozmixovaných šípků a nechte přes noc louhovat. Nálev můžete vypít za studena nebo si ho před konzumací zahřát na cca 70 °C (při vyšší teplotě se ztrácí vitamíny) a pak přecedit přes papírový filtr nebo plátno.

Magická hodnota 70 °C

Je velmi podobný předchozímu receptu. Jen šípkovou drť rovnou zalijeme vodou o teplotě cca 70 °C. Samozřejmostí je poté zase přecedění.

Šípkový čaj z čerstvých šípků

Šípkový čaj z čerstvých šípků se připravuje jednoduše. Čerstvé šípky vařte na mírném ohni 10-20 minut. Z jedné dávky čerstvých šípků můžete vytvořit až čtyři várky čaje.

Šípková růže
Šípková růže má krásné růžové květy. | Zdroj: Pixabay.com

Šípkový sirup: Recept, který se vyplatí vyzkoušet

Loňský rok jsem si udělala šípkový sirup, a jelikož byl velmi chutný, rozhodla jsem se o recept s Vámi podělit. Pro ty, v jejichž představách ideálně prožitého zimního večera se nevyskytuje čtení cestovatelských knih a pití čaje, ale zároveň by rádi měli přísun vitamínu C, je šípkový sirup skvělá alternativa.

  • 1 kg šípků
  • 2 l vody
  • 1,5 kg cukru krupice / třtinového cukru
  • Šťáva z jednoho citrónu

Z plodů šípku odkrájejte černé bubáky a omyjte je. Poté je rozdrťte, rozmixujte nebo jiným způsobem porušte červenou slupku, zalijte vodou a nechte v chladu na 24 hodin odstát.

Poté zahřejte, ale nevařte. Pokud by šípky louhované ve vodě prošly varem, ztratili byste velkou dávku prospěšných vitamínů. Nyní tekutinu přeceďte přes plátýnko, abyste se zbavili jemných a ostrých chloupků. Zbývá přidat již jen cukr a citronovou šťávu. Nakonec šípkový sirup nalijte do čistých a sterilizovaných sklenic.

Šípky a jejich další využití v kuchyni

Kromě šípkového čaje a sirupu lze vytvořit i marmeládu, omáčky, kompot nebo víno. Při vytváření pokrmů ze šípků nikdy nezapomeňte odstranit všechny ostré chloupky.

A jsme na konci. Doufám, že jste se dozvěděli zajímavé informace a vyzkoušíte nějaký z našich receptů. A pokud již dávno máte svůj oblíbený recept na šípkový sirup nebo čaj a nenašli jste ho zde, budeme velmi rádi, když se o něj podělíte s ostatními čtenáři.