20 června, 2021

Jak zvládnout jednodenní půst a k čemu je dobrý?

Má jednodenní půst nějaký smysl? Může být řešením pro vaše zdravotní potíže, nebo jde jen o marnou snahu zhubnout nějaké to kilo? To vše a mnohem víc se dozvíte v našem článku o krátkodobém omezení stravy. Některé účinky vás příjemně překvapí!

Půst. Trend ve výživě, který ale není ničím novým. Je odnepaměti součástí různých náboženských tradic. Ať už jde o muslimský Ramadán, židovský Jom Kipur nebo půst v období Velikonoc. Už i Platon se pravidelně postil 10 dní pro vyšší fyzickou a duševní výkonnost. A Pythagoras nenechal postoupit své svěřence vyššímu vzdělání, dokud se nepostili. Různé formy půstu byly používány i jako součást léčebných postupů.

V těchto tradicích měl a má půst různou délku a jeho významem je především očista. Fyzická i psychická.

Celý trávící trakt a detoxikační orgány jsou zahlceny vším co konzumujeme během dne. Nestíhá zpracovávat odpadní látky, které se pak v těle hromadí. To organismus zatěžuje, překyseluje a může vést až k chronickým potížím. Proto je třeba stravu odlehčit a dát prostor očistným procesům. Lze se zaměřit na některé konkrétní orgány, jako jsou třeba játra, nebo obecně na celý organismus formou půstu.

Proč lidé drží jednodenní půst v dnešní době

Jednodenní půst je celkem bezpečná forma hladovění. Velkou motivací je shodit nějaké to kilo. Po asi 8 hodinách půstu tělo využije zásoby energetických rezerv. Ty máme uložené ve formě glykogenu ve svalech a játrech. Pak přijdou na řadu tukové zásoby. A o ty jde v hubnutí především.

Spalování tuků podporuje také vyšší hladina adrenalinu, noradrenalinu a kortizolu, kterou půst způsobí. Dobré je ale také podotknout, že úbytek na váze bude do značné míry tvořit ztráta vody, která se na již zmíněný glykogen váže. To mohou být až 2kg.

Půst
Jednodenní půst vám pomůže očistit organismus. Zdroj:Pixabay.com

Další benefity půstu

Účinky půstu souvisí nejen s estetickou stránkou, ale především se zlepšením zdravotního stavu. Pomineme zatím vliv na průběh onemocnění rakovinou, jelikož tam jde o trochu komplikovanější problematiku, navíc ne úplně jednoznačnou. Můžeme ale vypíchnout zdravotní aspekty, které pocítíte určitě i vy, pokud se rozhodnete takový jednodenní půst dodržovat.

  • Krátkodobé omezení příjmu potravy může zvýšit citlivost inzulinu na hladinu cukru v krvi. To snižuje riziko cukrovky II. typu, která je jedním z nejrozšířenějších onemocnění v ČR.
  • Některé studie dokonce dokazují pozitivní vliv na další chronická onemocnění včetně těch kardiovaskulárních, jako je třeba snížení vysokého krevního tlaku.
  • Pozitivem může být zostření smyslů. Intenzivnější chuť potravin, citlivější čich a někdo mluví dokonce o silnějším zraku. Často se také zmenšuje celkový pocit hladu, a tím pádem i menší kalorický příjem i v době, kdy půst nedržíte. Což může být skvělým prvním krokem na vaší cestě za vysněnou postavou a vést k pozvolnému úbytku váhy.
  • Badatelé dokonce mluví o pozitivním vlivu na potenci u mužů a menstruační cyklus u žen. S tím vám mimochodem může pomoci také kotvičník zemní.
  • Půst hraje roli v boji proti stárnutí buněk, jelikož tento proces zpomaluje a omlazuje tkáň.
Půst
Jednodenní půst nastartuje hubnutí. Zdroj:Pixabay.com

Hlavně bezpečně

Pokud jste zdravý jedinec, tak by měla být jednodenní pauza ve stravování bezpečná. Vždy se ale raději poraďte se svým lékařem. Určitě se nedoporučuje držet hladovky osobám trpícím

  • cukrovkou I.typu
  • nedostatečnou funkcí ledvin
  • dnou
  • poruchou příjmu potravy
  • těhotným a kojícím ženám

Na daný den si neplánujte žádnou náročnou aktivit. Jděte třeba jen na krátkou procházku do přírody, přečtěte si knihu nebo relaxujte u filmu. Často se doporučuje lymfatická masáž, která podporuje vyplavování škodlivých látek z těla ven. Nezapomeňte doplňovat dostatek tekutin. Zhruba 3 l vody denně. Vhodnými nápoji jsou také bylinné čaje, které můžete doplnit trochou medu. Ten dodá energie, když je vám slabo. Určitě vyřaďte kávu a alkohol. Pokud vás během půstu zklátí únava, přečtěte si tipy, jak se jí zbavit.

Nezapomeňte na dostatečný spánek. Bez spánku nedochází k patřičné regeneraci a ani hubnutí. Nedoporučuji držet půst v době, kdy máte hodně stresu v práci nebo v rodině. Rapidní omezení stravy by vám nepomohlo fyzicky, ani psychicky.

Před a po

Zkuste tělo na půst připravit. Den před si trochu stravu odlehčete. Stejně postupujte i den po půstu. Velké, kaloricky náročné, jídlo hned po půstu by mohlo být pro žaludek velký šok a vaše snaha o pročištění by byla téměř k ničemu. Pro podporu očistných procesů je také dobré před půstem jíst potraviny s vyšším obsahem vlákniny. Tam bych ale doporučila přidávat vlákninu postupně. Cca 5g navíc za den, na doporučenou hodnotu 30g denně. Pokud by jste se za jeden den před půstem nacpali velkým množstvím vlákniny, tak by vám vaše střeva asi moc nepoděkovala.

Pokud se na celodenní vyřazení stravy necítíte, zkuste jít cestou odlehčené stravy. Na den vysaďte maso, mléčné výrobky, jednoduché cukry a průmyslově zpracované potraviny. Konzumujte zeleninové a ovocné šťávy, které podpoří vaši imunitu. Dobrou alternativou jsou i vývary, které dodají pocit teplého jídla v žaludku.

Má jednodenní půst nějaká negativa

Bohužel ano. Můžete pociťovat bolest hlavy, kručení v břiše, podráždění a změny nálad nebo dokonce problémy se spánkem.

Kdy jednodenní půst držet

Nejlepším časem pro jednodenní půst je čas úplňku a novolunní. V těchto dnech jsou prý očistné procesy intenzivnější. Pro dlouhodobý efekt je ale dobré držet jednodenní půst každý týden.

Jak na jednodenní půst

  • Řekněte si, proč chcete půst držet
  • Rozhodněte se, jak dlouhý půst chcete držet a v jaké podobě- konzultujte s lékařem
  • Zajistěte si podmínky: potřebné pomůcky, informujte své okolí, naplánujte si půst na volný den
  • Odlehčete stravu den před půstem
  • Při půstu se zaměřte především na sebe- meditujte, zaměřte se na dýchání
  • Odlehčete stravu den po půstu

Poslechněte si, jakou zkušenost s půstem má český guru Jaroslav Dušek

 

Závěrem je důležité poznamenat, že ani pravidelný jednodenní půst vás nespasí, pokud se zbylé dny budete špatně stravovat. Držení půstu je životní styl, ke kterému patří i výběr potravin, pohyb a techniky na zklidnění mysli (vyzkoušejte třeba jógu nebo meditace mindfulness). Tělo a duše jsou totiž 2 spojené nádoby, které nelze oddělit. Je to výzva, jak se k sobě dostat o kousek blíž.

Máte již nějakou zkušenost s půstem nebo se na něj teprve podle návodu ve článku chystáte? Napište nám.

Jsem novopečená maminka, jejíž profesí a koníčkem je tanec, fitness a zdravá strava. Píši články, moderuji společenské akce a ráda cestuji. Knihovnu mám plnou knih, ráda fotím a koketuji s digitální tvorbou.