24 října, 2023

Umělé oplodnění: Co vše je potřeba zařídit? 

Někdo přijde k miminku jak slepý k houslím. Jiný využije umělé oplodnění, aby naplnil své životní sny. V posledních desetiletích stoupá počet párů, kteří jsou nuceni se obrátit na asistovanou reprodukci. Teda na centra, kde vyrobí dítě na počkání. Ale to je velmi optimisticky řečeno. Cesta k rodině může být velmi trnitá a také značně nákladná. A než se doberete samotného novorozeňátka, je potřeba zařídit mnoho záležitostí. 

Někomu stačí klasický sex, jiný využije umělé oplodnění 

Odklad pro založení rodiny je různý. Není výjimkou, že se ženy stávají těhotnými až po 40. Důvody jsou často snaha o lepší pozici v práci, zajistit si zázemí, tedy vlastní bydlení a větší balík peněz. To mnohdy vyžaduje čas a energii. Také se některým ženám obtížně hledá vhodný protějšek. No a odložit dítě zvládne i ten, kdo si prostě není zcela jist a chce třeba cestovat, zažít věci, které jdou s dítětem velmi těžko nebo se teprve hledá a nechce přijmout odpovědnost za druhého. 

Pořídit si dítě se může jevit jako něco snadného. Vidíme to dnes a denně v médiích, že bylo odloženo do baby boxu další nechtěné dítě nebo že jistá rodina čeká již osmého potomka v řadě. Osudy lidí jsou různé. Plodnost se také mění. Není pro každého stejná. A tak někomu stačí jen pomyslet na těhotenské bříško a už je “v tom”, jiný je nucen vynaložit větší úsilí než bude mít pozitivní těhotenský test.

O umělém oplodnění se mluví víc než dřív 

Pokud jste někdy zavítala na nějaký web pro maminky, jistě se i k vám donesly diskuze o sledování ovulačního hlenu, měření bazální teploty, o tom, jak často je vhodné mít sex a spoustu dalšího. Svět se mění a my s ním. Ne není to klišé z reklamy. Je to holý fakt. Skutečně má na nás svět vliv. A ne zrovna v pozitivním smyslu. Plodnost upadá nejen s věkem, ale všeobecně. Hormony v potravinách, ve vodě, špatný zdravotní styl, sedavá zaměstnání, nulový sport v životě. To vše vede lidstvo do záhuby. Míra přirozené reprodukce bohužel klesá. 

Dnešní třicátníci jsou na tom opravdu špatně. A přitom je to věk, kdy se většina populace rozhodne k založení vlastní rodiny. Avšak i v tomto relativně nízkém věku se odhaluje, že muži trpí na pomalé spermie a ženy postrádají ovulaci nebo mají velmi nepravidelné cykly. Veškerá snaha pak přijde vniveč. Rok se snaží běžným stykem. Ale ani po takové době neukazuje počůraný papírek dvě čárky. V tuto dobu se pak žena objedná na gynekologii, kde projde prvním důležitým vyšetřením. 

Co vše se zjišťuje?  

Lékař provede běžný ultrazvuk dělohy a zeptá se na rodinou anamnézu. Zjišťuje také pravidelnost menstruace a důležitý je i psychický stav obou z páru. Dále ho zajímá, jak dlouho již trvá snaha o oplodnění. Pokud je to víc než rok a věk rodičky je vyšší, navrhne hormonální stimulaci. Bude sledovat ovulaci a styk bude přesně načasován. Většinou jsou provedeny tři cykly. A pokud ani poté žena neotěhotní, odešle takový pár do centra reprodukce. 

V centru asistované reprodukce, zkr. CAR, vyšetří muže i ženu. Muž podstoupí spermiogram, tedy zhodnocení spermatu pod mikroskopem. Zkoumá se kvantita i kvalita. U ženského pohlaví je to složitější. Tam se zkoumá ovulace, pravidelnost cyklu, průchodnost vejcovodů, hormonální profil atd. A poté se určí vhodná léčba případně se přistupuje k umělému oplodnění. Zde je pak více způsobů. 

umělé oplodnění páru
Ani nízký věk nezaručí, že nebudete třeba muset využít umělého oplodnění za cestou k vlastní rodině. Zdroj: Pixabay.com

Umělé oplodnění podmínky 

Pokud se rozhodnete podstoupit tento způsob otěhotnění, je zapotřebí splnit určité podmínky

  • Žena nesmí být starší 49 let. Respektive nesmí je dovršit. To je limit v České republice pro vložení embrya do dělohy. 
  • Oba partneři musí podepsat souhlas s léčbou. 
  • Pár nesmí být v příbuzenském stavu, ale nemusí být manželé. 
  • Žadatelka nesmí být ve výkonu trestu a musí být svéprávná. 

Nesmíme opomenout a zmínit i značnou finanční částku, kterou bude potřeba zaplatit. Ta se pohybuje i v řádech deseti tisíců. Pojišťovna vám totiž zaplatí jen základní protokol, a to pouze 3x za život v rozmezí věku 22–30 let. 4x jedině tehdy, jestliže v prvních dvou cyklech došlo k vložení pouze jednoho embrya. Často se totiž pro dosažení větší úspěšnosti vkládají rovnou dvě. I proto je tolik dvojčátek.  

Než podstoupíte umělé oplodnění 

Stojíte na startovní čáře. Zjistili problém a domluvili jste se na léčbě. Než podstoupíte umělé oplodnění musíte ještě včas podat žádost o proplacení na pojišťovnu. Na vyřízení má až čtyři týdny a dokládá se doporučení z CARu. Je to souboj s časem a musí se vše do puntíku naplánovat. Pak je tu ještě nutné podstoupit komplexní vyšetření u obvodního lékaře a předoperační. Pak máte zelenou. 

Je však vhodné připravit i tělo na tom obří zásah. Přeci jen jde o něco mimořádného a nákladného. Nejen finančně, ale i psychicky a fyzicky. Emoční zátěž je asi největší. Ten pocit selhání, když kolem vás se rodí o sto šest je značný a destruktivní. Nejeden pár se, proto ještě zapíše na terapie. Zkuste tedy léčit duši procházkami v přírodě, hovořte o svých pocitech s partnerem, maminkou nebo třeba dobrou kamarádkou. Věnujte se sami sobě. Užijte si volný čas, mějte koníčky. Nesnažte se upnout pouze na otěhotnění. 

Také myslete dopředu a vyvarujte se již nyní tvrdému alkoholu, drogám a nedostatku spánku. Jezte zdravě, zobejte kyselinu listovou, sportujte. To vše pomůže k lepšímu výsledku. Každý pátý pár podstupuje léčbu v CARu a jen okolo 30 % se dočká vytouženého miminka. Ani lékaři neumí zázraky na počkání. Pokud však něco proto můžete sami udělat, jděte do toho. 

oplodnění vajíčka
Metodou IVF otěhotní napoprvé každá třetí žena. Zdroj: Pixabay.com

Jak probíhá samotné umělé oplodnění 

A jde se na to. Už máte termín, vyplněné všechny žádosti, schválení od pojišťovny a našetřené peníze navíc. Budete doplácet, zcela určitě. A jak to tedy probíhá? 

  1. Stimulují se vajíčka — Pokud nejsou nějak geneticky špatná, používají se ženiny vlastní. Takže se stimulují vaječníky pro dozrání více vajíček najednou. To se provádí hormonálními preparáty pod přísným dohledem. Ke každé ženě se přistupuje individuálně ať nedojde k hyperstimulačnímu syndromu, kdy jich dozraje příliš. Začíná se obvykle 2. den menstruace a pokračuje se deset dní. Jde o tolik klasické píchání injekcí do břicha, co znáte třeba z filmů. 
  1. Kontrola — Po celou dobu ženu kontroluje lékař. Zkoumá reakci organismu na dávku hormonů. Jak se tvoří folikuly a kolik jich dozrává. Pomocí ultrazvuku pak naplánuje přesný termín odběru vajíček tzv. OPU. 
  1. Odběr vajíček – Konečně se něco děje. Když lékař zjistí, že folikuly jsou dostatečně veliké, obvykle okolo 13. Dne menstruačního cyklu, naplánuje termín. Den před odběrem si žena píchne závěrečný lék. Přistoupí s k odběru. Ten probíhá v celkové narkóze. Pomocí jehly se odeberou vajíčka a ty putují do laboratoře. Partner přikládá odebrané čerstvé sperma (lze využít i zmrazené, pokud se nedá jinak). Žena je po dvou hodinách propuštěná z nemocnice a vše už je teď na laboratoři. 

Čas na zázraky umělého oplodnění

  1. Oplodnění mimo tělo — Normálně se spojí buňka, vajíčko se spermií uvnitř ženy v děloze. Ale zde se to provádí pod mikroskopem. Vybraná vajíčka se oplodní vybranou spermií.  
  1. Dozrávání embryí – Nyní se dějí zázraky. Z vajíček vznikají embrya. To, co jiní již v děloze pokládají za miminko je zde přísně pozorováno a selektováno. Všechny nevhodná jsou zničena. Dozrávají pět dnů a poté jsou mražené. V tomto čase se může už první embryo zavést do dělohy ženy. Většinou se ale čeká na další cyklus, stejně jako když se embryo testuje na genetické odchylky. 
  1. Transfer — Zralé embryo je pomocí kanyly bezbolestně zavedeno na místo. Do dělohy ženy. Poté pár odchází domů. Nastávají dny čekání. 
  1. Test – První těhotenský test si žena zpravidla dělá desátý den po embryotransferu, na doporučení lékaře. Ale mnoho žen při prvních příznacích těhotenství čůrá na test již dříve. Zkrátka náš šestý smysl nám napoví. Zda se zadařilo nebo ne. 

Co když to nevyjde 

Nezoufejte, pokud se první pokus IVF nezdaří. Takto napoprvé otěhotní každá třetí žena. Při druhém pokusu už každá druhá. Šance se zvyšuje. Jsou známy případy i takových párů, kteří se stali rodiči až třeba na pátý pokus. Naděje umírá poslední. 

Jaký máte názor na umělé oplodnění? Podstoupili byste jej?