20 ledna, 2024

Proč je důležitá kyselina listová v těhotenství? 

Není mnoho žen, které by netušily, že se kyselina listová v těhotenství pravidelně užívá. Kdysi, když nebylo tolik průmyslově zpracovaných potravin, bylo vitamínů ve stravě dostatek. Kyselina listová je v podstatě vitamín B. Dnes už se ale konzumuje jinak, a navíc studie hovoří jasně, proto lékaři ve velkém předepisují a doporučují všem těhotným právě tento doplněk stravy. 

Kde najdeme přirozenou podobu kyseliny listové

V přirozené podobě ji najdeme ve veškeré listové zelenině, ale i v luštěninách, banánech, brokolici, chřestu, ořechách, rajčatech, paprice a třeba i avokádu. Jde o látku folát. Ta má skvělé vlastnosti. V případě vývoje a zrání miminka předchází různým deformacím, rozštěpům, mentální retardaci, poruchy mozku a obličeje. A také výrazně snižuje riziko potratu v prvních týdnech gravidity.  

zelenina a kyselina listová
Kyselinu listovou najdeme hlavně v zelenině. Zdroj: Pixabay.com

Pokud jste přesvědčená o tom, že jíte pestře, vyváženě a přijímáte dostatek přirozeného vitamínu B, konkrétně folátů, není zapotřebí brát ještě její syntetickou podobu. Nezapomeňte však, že vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a během tepelné úpravy se ničí. Jezte tedy zeleninu dělanou na páře nebo čerstvou ve formě třeba salátu. Syntetickou podobu lze zakoupit jak v drogerii, tak v lékárně. Víte, že je dobré ji užívat již v době snažení o potomstvo? V těle tak budete mít již nachystanou dostatečnou hladinu kyseliny listové a start pro nenarozené miminko bude o to lepší.  

Někteří se domnívají, že svou roli hraje i v případě zvýšení plodnosti. Takže ji užívají i páry, které docházejí do centra kliniky asistované reprodukce.  

Kdo by měl užívat kyselinu listovou? 

Měla by to být především žena. Ale mnohé zahraniční studie ukazují i na pozitivní dopady u mužů. Po pravidelném užívání kyseliny listové se jim zlepšuje spermiogram, v některých případech až o 75 %. Ideálně pokud se užívá spolu se zinkem. Mužova potřebná výbava k početí miminka, geny a zdravotní stav je tak v plné síle a pomáhá předcházet vrozeným vadám a potížím s početím. Opět ale platí, že i přes polykání syntetických tabletek je nezbytné se stravovat dle zásad zdravé výživy a vést aktivní život. 

Je známo, že se někdy toho užívá až moc a člověk se danou látkou předávkuje. U některých vitamínů je to nebezpečné a vadí vedlejší účinky. Naštěstí u kyseliny listové toto nehrozí. Stejně jako třeba vitamin C, tak i zde se přemíra vyloučí močí. I tak ale osud nepokoušejte. Naopak pokud je toho méně, může být žena velmi unavená, slabá, mít potíže s pamětí nebo mít obrovské výkyvy nálad. Hladinu kyseliny listové zjistila obyčejným odběrem krve. Nižší hladiny jsou typické u matek kuřaček. 

Jaký je optimální příjem kyseliny listové v těhotenství? 

Před otěhotněním, tedy v době pokusů o početí, je dobré zvýšit hladinu na maximum. Kupte si tedy dávkování 800 mikrogramů. Užívejte alespoň 3 měsíce před snažením. Ve chvíli, kdy už budete mít graviditu potvrzenou je dobré snížit hladinu na 400 mikrogramů. To j plně dostačující dávka pro klidné svědomí. A pokud máte možnost výběru, zakupte si ji ve štěpené formě. Bývá o něco dražší, ale tělo ji lépe vstřebá. Už nemusí vynaložit úsilí k jejímu štěpení, ale rovnou přijímá pozitivní účinky.  

Projevy nedostatku kyseliny listové v těhotenství 

Jak již bylo řečeno, přemíra kyseliny listové se vyloučí. Ale její nedostatek může být problém. Víte, jak ještě jinak žena pozná, že nemá dostatečnou hladinu i jinak než vyšetřením z krve? 

  • Je více a rychleji unavená
  • Trpí na deprese, bývá podrážděná, dokáže ji během chvilky vytočit i maličkost 
  • Kyselina listová se stará i o krve tvorbu. Pokud je jí nedostatek budete bledá
  • Může se objevit i závrať a malátnost 
  • Pokud je to hraniční, pak nastává i těžký průjem a s ním spojen nezdravý úbytek hmotnosti 

Kyselina listová v těhotenství i po něm 

Už víme, že je důležité užívat kyselinu listovou před a v době gravidity. Je to to nejlepší, co můžete svému nenarozenému miminku do bříška poslat. Je však dobré ji užívat i po porodu po celé období kojení. Pomůže vám se rychle postavit na nohy a mít dostatek sil pro to, abyste se postarala o své novorozeně. I přes mléko se k miminku dostává její příjem a stále pomáhá v růstu a ve vývoji.  

kyselina listová i po porodu
Příjem kyseliny listové v těhotenství i po něm v období kojení. Zdroj: Pixabay.com

Po skončení kojení, které se doporučuje minimálně do ukončeného šestého měsíce, zařaďte do denní stravy dítěte i umělé mléko obsahující kyselinu listovou. Na trhu koupíte mléko od společnosti Hipp 2, které jako jediné ji obsahuje ve štěpené formě.  

4 důvody, proč užívat kyselinu listovou celý život 

O tom, že je dobrá na krvetvorbu a přechází degeneracím ve vývoji miminka se ví. Píše se o tom v každém ženském časopise. Gynekolog či lékaři v porodnici vám ji doporučí užívat i během kojení. Ale skoro nikde se nepíše o tom, že bychom ji měli všichni stále přijímat po celý život. Tedy jíst pestře a vyváženě, zeleninu a luštěniny ideálně každý den. Proč? 

  1. Ovlivňuje i tvorbu DNA a RNA, tedy stavební kameny každého z nás. Zasahuje tak do mozku a nervové soustavy. Pomáhá produkovat dostatek esenciálních sloučenin a neurotransmiterů, které posílají příkazy mozku. Je tedy dokázáno, že její nedostatek má za následek zvýšeného rizika rozvinutí stařecké demence a Alzheimerovy choroby. Tedy při jejím dostatku nejste tolik ohroženi a máte šanci na lepší stáří. 
  1. Snižuje napětí v nohou. Nejspíš jste už zaznamenali nebo sami trpíte neklidnými nohami. Ty nedají dotyčnému v noci spát. Pokud začnete přijímat kyselinu listovou, projevy se velmi zmírní. 
  1. Snižuje hladinu homocysteinu v těle, což je aminokyselina. Nevytváří bílkoviny, ale nutí krev se rychleji srážet. Pokud je ho přemíra, poškozuje se srdce. Kyselina listová jej drží na uzdě. Vyšší hladina homocysteinu také snižuje hustotu a mineralizaci kostí. Především u starších osob je to velké riziko. Opět při nižší hladině, jak zajistíte tělu zdravé kosti. 
  1. Deprese je onemocnění, které se nedá zcela vyléčit. Kyselina listová, ale mírní dopady. Díky ní se v těle vytváří dost neurotransmiterů jako je dopamin a serotonin. Ty navozují rovnováhu a klidnou mysl. 

Jíte dostatek zeleniny, ořechů, luštěnin a vnitřností jako jsou játra? Pokud ne, užíváte kyselinu listovou jako doplněk stravy?