Není mnoho žen, které by netušily, že se kyselina listová v těhotenství pravidelně užívá. Kdysi, když nebylo tolik průmyslově zpracovaných potravin, bylo vitamínů ve stravě dostatek. Kyselina listová je v podstatě vitamín B. Dnes už se ale konzumuje jinak, a navíc studie hovoří jasně, proto lékaři ve velkém předepisují a doporučují všem těhotným právě tento doplněk stravy.
Kde najdeme přirozenou podobu kyseliny listové
V přirozené podobě ji najdeme ve veškeré listové zelenině, ale i v luštěninách, banánech, brokolici, chřestu, ořechách, rajčatech, paprice a třeba i avokádu. Jde o látku folát. Ta má skvělé vlastnosti. V případě vývoje a zrání miminka předchází různým deformacím, rozštěpům, mentální retardaci, poruchy mozku a obličeje. A také výrazně snižuje riziko potratu v prvních týdnech gravidity.
Pokud jste přesvědčená o tom, že jíte pestře, vyváženě a přijímáte dostatek přirozeného vitamínu B, konkrétně folátů, není zapotřebí brát ještě její syntetickou podobu. Nezapomeňte však, že vitamíny skupiny B jsou rozpustné ve vodě a během tepelné úpravy se ničí. Jezte tedy zeleninu dělanou na páře nebo čerstvou ve formě třeba salátu. Syntetickou podobu lze zakoupit jak v drogerii, tak v lékárně. Víte, že je dobré ji užívat již v době snažení o potomstvo? V těle tak budete mít již nachystanou dostatečnou hladinu kyseliny listové a start pro nenarozené miminko bude o to lepší.
Někteří se domnívají, že svou roli hraje i v případě zvýšení plodnosti. Takže ji užívají i páry, které docházejí do centra kliniky asistované reprodukce.
Kdo by měl užívat kyselinu listovou?
Měla by to být především žena. Ale mnohé zahraniční studie ukazují i na pozitivní dopady u mužů. Po pravidelném užívání kyseliny listové se jim zlepšuje spermiogram, v některých případech až o 75 %. Ideálně pokud se užívá spolu se zinkem. Mužova potřebná výbava k početí miminka, geny a zdravotní stav je tak v plné síle a pomáhá předcházet vrozeným vadám a potížím s početím. Opět ale platí, že i přes polykání syntetických tabletek je nezbytné se stravovat dle zásad zdravé výživy a vést aktivní život.
Je známo, že se někdy toho užívá až moc a člověk se danou látkou předávkuje. U některých vitamínů je to nebezpečné a vadí vedlejší účinky. Naštěstí u kyseliny listové toto nehrozí. Stejně jako třeba vitamin C, tak i zde se přemíra vyloučí močí. I tak ale osud nepokoušejte. Naopak pokud je toho méně, může být žena velmi unavená, slabá, mít potíže s pamětí nebo mít obrovské výkyvy nálad. Hladinu kyseliny listové zjistila obyčejným odběrem krve. Nižší hladiny jsou typické u matek kuřaček.
Jaký je optimální příjem kyseliny listové v těhotenství?
Před otěhotněním, tedy v době pokusů o početí, je dobré zvýšit hladinu na maximum. Kupte si tedy dávkování 800 mikrogramů. Užívejte alespoň 3 měsíce před snažením. Ve chvíli, kdy už budete mít graviditu potvrzenou je dobré snížit hladinu na 400 mikrogramů. To j plně dostačující dávka pro klidné svědomí. A pokud máte možnost výběru, zakupte si ji ve štěpené formě. Bývá o něco dražší, ale tělo ji lépe vstřebá. Už nemusí vynaložit úsilí k jejímu štěpení, ale rovnou přijímá pozitivní účinky.
Projevy nedostatku kyseliny listové v těhotenství
Jak již bylo řečeno, přemíra kyseliny listové se vyloučí. Ale její nedostatek může být problém. Víte, jak ještě jinak žena pozná, že nemá dostatečnou hladinu i jinak než vyšetřením z krve?
- Je více a rychleji unavená
- Trpí na deprese, bývá podrážděná, dokáže ji během chvilky vytočit i maličkost
- Kyselina listová se stará i o krve tvorbu. Pokud je jí nedostatek budete bledá
- Může se objevit i závrať a malátnost
- Pokud je to hraniční, pak nastává i těžký průjem a s ním spojen nezdravý úbytek hmotnosti
Kyselina listová v těhotenství i po něm
Už víme, že je důležité užívat kyselinu listovou před a v době gravidity. Je to to nejlepší, co můžete svému nenarozenému miminku do bříška poslat. Je však dobré ji užívat i po porodu po celé období kojení. Pomůže vám se rychle postavit na nohy a mít dostatek sil pro to, abyste se postarala o své novorozeně. I přes mléko se k miminku dostává její příjem a stále pomáhá v růstu a ve vývoji.
Po skončení kojení, které se doporučuje minimálně do ukončeného šestého měsíce, zařaďte do denní stravy dítěte i umělé mléko obsahující kyselinu listovou. Na trhu koupíte mléko od společnosti Hipp 2, které jako jediné ji obsahuje ve štěpené formě.
4 důvody, proč užívat kyselinu listovou celý život
O tom, že je dobrá na krvetvorbu a přechází degeneracím ve vývoji miminka se ví. Píše se o tom v každém ženském časopise. Gynekolog či lékaři v porodnici vám ji doporučí užívat i během kojení. Ale skoro nikde se nepíše o tom, že bychom ji měli všichni stále přijímat po celý život. Tedy jíst pestře a vyváženě, zeleninu a luštěniny ideálně každý den. Proč?
- Ovlivňuje i tvorbu DNA a RNA, tedy stavební kameny každého z nás. Zasahuje tak do mozku a nervové soustavy. Pomáhá produkovat dostatek esenciálních sloučenin a neurotransmiterů, které posílají příkazy mozku. Je tedy dokázáno, že její nedostatek má za následek zvýšeného rizika rozvinutí stařecké demence a Alzheimerovy choroby. Tedy při jejím dostatku nejste tolik ohroženi a máte šanci na lepší stáří.
- Snižuje napětí v nohou. Nejspíš jste už zaznamenali nebo sami trpíte neklidnými nohami. Ty nedají dotyčnému v noci spát. Pokud začnete přijímat kyselinu listovou, projevy se velmi zmírní.
- Snižuje hladinu homocysteinu v těle, což je aminokyselina. Nevytváří bílkoviny, ale nutí krev se rychleji srážet. Pokud je ho přemíra, poškozuje se srdce. Kyselina listová jej drží na uzdě. Vyšší hladina homocysteinu také snižuje hustotu a mineralizaci kostí. Především u starších osob je to velké riziko. Opět při nižší hladině, jak zajistíte tělu zdravé kosti.
- Deprese je onemocnění, které se nedá zcela vyléčit. Kyselina listová, ale mírní dopady. Díky ní se v těle vytváří dost neurotransmiterů jako je dopamin a serotonin. Ty navozují rovnováhu a klidnou mysl.
Jíte dostatek zeleniny, ořechů, luštěnin a vnitřností jako jsou játra? Pokud ne, užíváte kyselinu listovou jako doplněk stravy?