Otěhotnět v dnešní době není snadné. Často se musí vzít na pomoc podpora početí, aby vše do sebe zapadlo. Denně na nás působí stres, civilizační choroby, po generace se snižuje naše rozmnožovací schopnost. Svou roli hrají i další faktory jako pozdější věk, životní styl, lokalita bydlení apod. Naštěstí jsou dnes podpůrné prostředky a techniky, které napomáhají otěhotnění. Jsou mezi nimi sexuální polohy, doplňky stravy, drogistické zboží, vitamíny a léky.
Možná už jste s partnerem, budoucím otcem vašich dětí, již příliš dlouho jen ve dvou, možná na vás přišlo brzké jaro, možná už je prostě jen ten správný čas. Někoho do miminka může tlačit i zdravotní stav, špatná situace v rodině, nutnost odejít ze zaměstnání nebo třeba jen neví, co s volným časem. Důvodů a příčin je mnoho. Každý z nás dobře ví, že spousta dětí vznikla spíše jen náhodou pod taktovkou alkoholu nebo velké vášně.
Některá těhotenství jsou chtěná více, jiná jsou překvapení, další i třeba šokující. Pak zde jsou ale i ženy, které ač si přejí sebevíc, ne a ne tzv. zapadnout. U mnoho z nich je jednoduše na vině věk. Nebudeme si nic nalhávat, ale s vyšším počtem svíček na dortu, naše biologická schopnost rozmnožování prostě klesá. U mužů je to trochu jinak, ale ani jim se nevyhýbají problémy s pomalými spermiemi, se slabou erekcí, malou výdrží apod.
Kdy snáze žena otěhotní bez podpory početí
Příroda v tomto směru hovoří jasně. Ideální věk pro to, stát se maminkou, je do dvacetipěti let. V dnešní společnosti ale naprosté sci-fi a v očích lidí i nezodpovědnost. Vždyť prvně se musí studovat, zajistit vlastní bydlení, udělat kariéru a našetřit alespoň nějaké peníze do začátku na dobu mateřské dovolené. Takže to vychází na nějakých 30 let. A pak ještě najít toho pravého, svého pana Božského. Jenže to se jednoduše řekne. A tak se ženy na prahu čtyřicítky ocitají před dveřmi kliniky asistované reprodukce.
Ano, neházejme všechny do jednoho pytle. Stejně jako jsou trable v 30, mohou se objevit i ve 20. Jednoduše jestliže neotěhotníte cca během půl roku nechráněného sexuálního styku, pak byste měla zbystřit a začít tomu alespoň lehce pomáhat. Odborníci tvrdí, že k lékaři je vhodné jít, pokud máte do 35 let a nedaří se ani po roce snažení anebo máte již nad 35 let a neotěhotněla jste po půl roce. Není nač čekat. Reprodukci pojišťovny proplácí ženám pouze do věku 40 let, pak už jde vše z vaší kapsy. A není to zrovna levná záležitost.
Sexuální polohy pro početí
Ve chvíli, kdy se začnete bavit s přáteli o těhotenství a o tom, že to zkoušíte, nejspíš se dozvíte různé pikantnosti z jejich sexuálního života. Určitě budou mít dobře míněné rady pro nejlepší polohy pro početí. Většinou se mezi ně řadí misionář, poloha zezadu a z boku. Uslyšíte spoustu historek o tom, jak se měsíce a měsíce uspokojovali pouze takto a ne jinak, jen aby dosáhli svého. Ale to by byla velká chyba. Žádná poloha neslibuje 100% účinnost.
Je pravdou, že gravitaci neoklameš. Takže nejspíš sex ve stoje nebude to pravé, ale ruku na srdce. Ty malé potvůrky vystřelené do vašeho lůna, jsou ten extra rychlé, že jim ani gravitace nepřinutí vytéct ven. Rozhodně ne těm nejsilnějším. Mnohem důležitější je správné chování po aktu.
- Tedy alespoň deset minut po akci ležet a nechat přírodu udělat svou práci.
- Nejít se hned omýt do sprchy, nevyplachovat pochvu a odložte i návštěvu toalety.
- Rozhodně dbejte na použití správných lubrikačních gelů, pokud je potřebujete. Některé obsahují spermicidy, tedy nežádoucí látky.
- Také odstraňte všechny bariéry typu kondom, pesar, tělísko a jinou antikoncepci.
Početí podpoříte i lehkou sexuální zdrženlivostí a znalostí vlastního těla
Pár, který se rozhodne pro „střelbu naostro”, je zpočátku nadšen a oddává se rozkoši každý den. Snaží se tím zvýšit své šance, protože miminko chtějí co nejdříve. Ale to není úplně nejlepší nápad. Ideální stav je mít pohlavní styk každý druhý den. Spermie pak budou výkonnější. Navíc dokážou přežít až 5 dní v pochvě, takže i kdyby přišla ovulace dříve, nic není ztraceno. A i samotný pár si to tak více užije. Nejhorší je sex z povinnosti.
Pro větší úspěšnost si dopředu zjistěte, kdy máte plodné dny a jak jste na tom s hormonálním profilem. Ten zjistíte u doktora z jedné ampulky krve. Za svůj dospělý život jste už určitě přišla na to, jak je na tom vaše menstruace a cyklus jako takový. Ovulaci zjistíte tak, že začnete poslouchat náznaky těla, používat ovulační testy a popřípadě teploměr na měření bazální teploty. A pak už stačí intenzivní tulení hlavně kolem zjištěného dne ovulace. To je největší šance na úspěch.
Pokud víte, že chcete miminko vyhněte se alkoholu a skončete se všemi zlozvyky. Raději dopředu než pak v těhotenství. Každý den spolkněte tabletu kyseliny listové pro zdravý růst embrya. Vitamíny pro podporu početí do denního režimu rovněž zařaďte.
Gely a bylinky pro podporu početí
Už máte za sebou dva tři menstruační cykly a na testu se stále ukazuje jedna čárka? Nejspíš začínáte propadat panice a zaútočíte na lékárnu. Tam se magistry vyptáte na nejlepší produkty podpory početí na trhu. Na výběr je toho více. Můžete na to jít čistě přírodně pomocí bylin a vitamínů. Je možné si zakoupit doporučené produkty, které navozují hormonální rovnováhu v těle a upravují podmínky pro udržení oplodněného vajíčka. Nakonec lze při styku použít i gely na podporu početí.
- Gely jsou asi nejjednodušší co se týká užití. Namažete a jdete na věc. Tyto gely se prodávají klasicky v lékárnách a na e-shopech zabývající se ženskou a mužskou plodností. Gely podporují rychlejší pohyb spermií, jejich výdrž a prodlužují životnost. Třeba pomůže i vám. Vyberte si mez Intense fertility gel, Conceive plus gel a Babystart Fertilitysafe. Bývají i s aplikátorem pro lehčí zavedení gelu do pochvy.
- Co se týká přírodní síly, pak jsou zde bylinky, které i v podobě pití čajů, mohou přinést očekávaný výsledek. Rozhodně mezi ně patří maca, kontryhel, kotvičník, drmek, jeřáb ptačí a červený jetel. Vyzkoušejte namíchané směsi, nakupte tinktury nebo je zkuste objevit i v dalších produktech. Mají blahodárné účinky nejen na ženské tělo, ale prospějí i mužům.
Vitamíny a doplňky stravy podporující početí
- Mezi prvotřídní vitamíny lze řadit Gynex, selen, zinek, vitamín B a kyselina listová. Ty všechny připravují tělo na jiný stav. Srovnávají psychiku, dodávají potřebné prvky a zvyšují šance k početí.
- Doplňků stravy je dnes na trhu celá řada od soukromých výrobců až po produkty pod hlavičkou sítě dané lékárny. Mezi hojně užívané můžeme řadit Nosifol, Inofolic, Femibion, GS Mamavit a produkty složené výhradně z vitamínů, minerálů a bylin. Nastartují váš reprodukční systém, zvýší sexuální apetit a výdrž. Budete se cítit silné, plné energie a chuti do zdolání všech překážek na cestě.
Počali jste miminko téměř napoprvé? Musela jste požádat o pomoc lékaře? Podělte se o zkušenosti.